Recenze

Nech to plavat

Pokud se chcete vážně dobře pobavit, zkuste sáhnout po románu NECH TO PLAVAT spisovatelky Moniky Bittlové. Užijete si trojici bláznivých ženských, které se pod tíhou životních karambolů rozhodnou dobrovolně odejít ze života, ale jejich naplánované sebevraždy se stále ne a ne povést.

Název: Nech to plavat

Autor: Monika Bittlová

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2019

Počet stran: 280

V poradenském centru se potkají tři ženy, které nemají vůbec nic společného až na jednu jedinou věc – chtějí spáchat sebevraždu. Každá z nich má svoje osobní důvody k tak krajnímu řešení a v centru hledají inspiraci pro svůj odchod ze života. Charlotte neobstála v umění a ani v životě a jako by toho nebylo málo, ještě se přidalo vážné onemocnění. Jessy je mladá holka, která neměla v dětství zrovna na růžích ustláno a když už začala někomu věřit, nasadil ji dotyčný pacholek nemilosrdný parohy. A Vilma? Ta je naštvaná hlavně na politické zákulisní machinace, které zákonem o zákazu kouření v restauračních zařízeních zruinovaly její hospodu – jedinou radost v jejím životě. Vymyslí společně plán A, který se nezdaří, následuje plán B, jenž opět selže a plán C dopadne naprosto stejným způsobem. Do cesty se jim ale čistě náhodou připletou dva chlápci Moritz a Ralle, jenž mají úplně odlišný plán, přesto se jejich cesty protnou a k nelibosti chlapíků jsou nuceni strávit nějaký čas spolu. Ale co kdyby si navzájem tak trochu pomohli a vyřešili svoje záměry jednou pro vždy?

„Jo. Každý si myslí, že život je procházka růžovým sadem. Ve skutečnosti je to ale překážková dráha. Pořád se objevují nové a nové nástrahy. Když tohle člověk jednou pochopí, přestane kňučet a hledá co nejrychleji nějaká řešení. A my tři přeci táhneme za jeden provaz. Všechny chceme z tohoto světa. Společně to zvládneme. Lidi si musí pomáhat, s tím mám jen ty nejlepší zkušenosti. Když jsem zůstala sama se třemi dětmi, lidi ve vesnici mi taky pomáhali, jinak bych byla nahraná. Dnes se tomu říká „sociální síť“, ale tak tomu bylo odjakživa. V jednotě je síla! Když si lidi sednou společně do člunu a všichni pádlují, jsou pak rychleji v cíli.“

Jessy to přišlo k smíchu, musela se kousat do rtu, aby se nesmála nahlas. Slyšela dobře? Ta venkovská babka v květovaných šatech a se staromódní černou taškou vážně chce plánovat organizovanou sebevraždu?

Monika Bittlová je německá autorka, se kterou se už seznámila prostřednictvím knihy Nebýt mého muže, byla bych šťastně vdaná, moje druhá polovina knižního šílenství Káťa. A jelikož mi tvrdila, že je to vtipný, neodolala jsem a sáhla po knize Nech to plavat. A měla pravdu, je to vážně „hlína“. Už dlouho jsem se tak výborně nebavila. Skvělý, suchý, trochu šibeniční humor, který mně připomínal styl mého oblíbeného Fredrika Backmana.

„Tak to vidíte, společně jde všechno líp, co neví jeden, ví druhý… a zdá se, že to ani nebude smrtelná nuda.“

Jejich cesta za sebevraždou je jedna velká jízda trapasů, nemožností a bláznivých situací, takže to chvilkami vypadá, jako kdyby si v knize dal dostaveníčko největší výkvět loserů celého světa. Tohle prostě nevymyslíte. Autorka navíc tyto neskutečně vtipné situace občas odlehčila vloženými životními moudry, které z úst nemožných hrdinek příběhu nakonec vyznívaly jako hlubokomyslná poselství. Celá četba vás tak katapultuje na jízdu horské dráhy, kdy se buď „přitrouble“ usmíváte či řičíte smíchy nebo krabatíte čelo nad myšlenkami, které mají svou hloubku.

I když by se mohlo zdát, že kniha je primárně určena pro ženy, myslím si, že i spousta mužů si velmi ráda přečte o ztřeštěných bláznivkách, aby se utvrdila v názoru, že ženský jsou vážně nemožný 😉 .

Ačkoli je celý příběh lehce předvídatelný, bláznivá cesta než dojdete ze začátku ke konci, je lemována inteligentním humorem, ale také životními hodnotami jako je přátelství, láska, pospolitost apod. Po přečtení poslední stránky knihy se jenom nadechnete a řeknete si, že život je stejně pestrý a krásný, a že je na tom světě vážně dobře. A jaký lepší pocit si přát, když dočtete knihu? 🙂

Vydejte se z touhle ztřeštěnou trojicí na výlet plný absurdních situací, které vám vykouzlí úsměv na tváři.

Hodnocení: 90 %

 

Za parádní, bláznivou jízdu plnou inteligentního humoru děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Nech to plavat.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *