Recenze

Podezření

Z vraždy mladé ženy jsou v PODEZŘENÍ téměř všichni a sociopatka doktorka Gretchen Whiteová musí rozplést zamotané klubko lží a tajemství. Bude mít co do činění s psychopatickým jednáním i důmyslným smrtícím plánem.

Název: Podezření
Autor: Brianna Labuskes
Překlad: Lenka Faltejsková
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2022
Počet stran: 320

Mrazivý, strhující krimipříběh o šokujícím případu rodinné vraždy, jehož řešení leží v rukou někoho, kdo se v minulosti možná dopustil stejného zločinu… Doktorka Gretchen Whiteová je konzultantkou bostonské policie se specializací na antisociální chování, s nímž má coby sociopatka vlastní bohaté zkušenosti. Když ji požádají o pomoc s výslechem Violy Kentové, třináctileté dívky podezřelé z vraždy své matky, Gretchen okamžitě pochopí, že má co do činění s psychopatkou, které dělá dobře zájem veřejnosti o její krutý, úděsný čin. Ale spáchala ho skutečně ona? A pokud ne, tak kdo jiný? Co všechno skrývala rodina Kentových? A neskrývá něco podobného i Gretchen?

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Krimipříběh Podezření je spletitým vyprávěním, jehož povážlivě tenké nitky případu se důmyslně propojují a pozvolna vyjevují celou komplikovanou záležitost kolem vraždy mladé matky, z které je obviněna její třináctiletá dcera s psychopatickým chováním.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje současné dění kolem vyšetřování, jehož hlavními postavami se stávají sociopatka Gretchen a policistka Marconiová, a také vás čekají návraty do minulosti, jež odkrývají pozadí zločinu. Autorka skáče ze současnosti do nedávné minulosti, jako by pro ni čas neměl žádná pravidla a se čtenáři tak hraje podivnou hru o jejich pozornost. Mně osobně to přišlo trochu zbytečné a matoucí, protože samotná dějová osa je už natolik zvláštní a intenzivní, že toto časové přebíhání se jeví jako přebytečným.

„Ona je jako ty,“ zamumlala Lena. „Ona je… je jako ty.“
„Ale kdo, moje milá?“ zeptala se potichoučku, aby nic nepřeslechla.
„Zvorala jsem to,“ zopakovala Lena a její hlas zněl dutě a slabě, jako by ji vůbec nepatřil. „Musíš… musíš to dát do pořádku, kvůli mně, jo?“
Gretchen semkla rty do úzké linky. Leně se třásl hlas, přerývaně oddechovala. Co si to jenom vzala? Ticho se táhlo tak dlouho, že už si říkala, jestli Lena neodpadla. Ale pak… „Ty dáš vždycky všechno do pořádku.“

Autorka na svých stránkách rozjela důmyslnou hru, v jehož středu stojí silná osobnost sociopatky. Nahlédnete tak do mysli těchto „poškozených“ osob a rozhodně to není procházka růžovou zahradou. Jejich komplikovaná a pro „normální“ lidi podivně zvrácená mysl vykazuje zvláštnosti, které jsou pro vás nepřijatelné, ale zároveň vysoce fascinující. Konfrontace sociopatky a třináctileté psychopatky patří k tomu nejlepšímu, co krimi nabídne, jenom je škoda, že těchto dialogů je v celé knize poskrovnu.

„Sice jsem se nenarodila s nějakým kouzelným pocitem, který by mi říkal, že je špatné zabíjet lidi, to ale pořád neznamená, že budu zabíjet lidi.“

Ústřední zápletka je velmi dobře vymyšlená a autorka nabídne čtenářům hned několik potencionálních pachatelů. Toho skutečného mezi nimi umně skryje a pouze nepatrné náznaky dávají tušit, kdo se za nemilosrdnou smrtí skrývá. Jemně temná atmosféra, která příběh dokresluje, přispívá k většímu napětí i propojení s celým případem.

Krimipříběh Podezření není špatnou detektivkou, ale mně osobně trochu dávala zabrat autorčina forma psaní, která je místy „neučesaná“ a chvílemi roztříštěná, čímž odvádí čtenářovu pozornost od hlavní zápletky. Ta je velmi atraktivně oděná v „sociopatickém“ hávu, jež je velkým lákadlem pro čtenáře. Pokud máte v oblibě spletité a nevšední krimi, v kterých vás autorka vede složitými cestami a nenechá vaši mysl ležet ladem, tady asi budete spokojeni. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za atraktivní námět zločinu, i když trochu náročnější na čtení děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Podezření si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *