Recenze

Zahrada dávných tajemství

Válka a současnost se prolínají v historickém románu ZAHRADA DÁVNÝCH TAJEMSTVÍ a fanouškům příběhů z 2. světové války i romantiky srdce zaplesá. Odhalte tajemství agentky odboje a poznejte intenzivní vztah plný lásky, porozumění i bolesti.

Název: Zahrada dávných tajemství
Autor: Kelly Bowenová
Překlad: Hana Sichingerová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 408

Rok 1940. Mladá Holanďanka Stasia prožívá první krutý střet s realitou války. Dívka se zálibou v psaní pohádek, která od dětství trávila prázdniny u prarodičů v Normandii a nasávala její čarovnou atmosféru, je náhle ponechána napospas osudu. Je bytostně přesvědčená, že dobro musí zvítězit, a nehodlá bezmocně přihlížet, jak nacisté ničí vše, co je jí drahé. Záhy se propracuje až na seznam nejhledanějších agentů francouzského odboje. Teď se však vrací ke starému zámku s tajemnou zahradou svého dětství, kde má splnit takřka sebevražednou misi…
Současnost. Legenda o Šípkové Růžence – agentce odboje a postrachu nepřátel a zrádců z doby druhé světové války – provází Isabelle a její sestru Emilii od dětství. Každé léto trávily u prarodičů v pohádkami a pověstmi opředené Normandii. Dnes, o několik desetiletí později, se jim naskytla příležitost, jaká se nedá odmítnout. Spolu se pouští do rekonstrukce starého zámku a jeho zpustlé zahrady. Přitom odhalují neuvěřitelná tajemství spjatá nejen s historii tohoto místa, ale i s jejich rodinou. Sestry brzy pochopí, že ne každá pohádka je pouhým výplodem lidské mysli. Jedno je jim ale jasné: každá by měla mít dobrý konec.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Zahrada dávných tajemství je poutavým čtením, které potěší všechny čtenáře, jež mají v oblibě dvě prolínající se dějové linie, romantickou lásku i životní osudy, které přerušila válka, aby v nich napáchala nepředstavitelné škody a rozdělila dvě milující duše.

Příběh vyprávěný er-formou se odvíjí ve dvou dějových liniích. První nás zavede do minulosti, do nelehkých časů 2. světové války a jeho hrdiny se stávají mladí lidé Stasia a Nicolas. Jejich velké přátelství, jehož křehké okraje jsou naroubovány zamilovaností a jedinečným poutem, naruší nacisté a jim nezbývá nic jiného, než se rozloučit. Oba dva si projdou horkými chvilkami a netuší, zda se ještě někdy střetnou a pohlédnou si do očí. Druhá dějová linka se odvíjí v současnosti a vy poznáváte mladou ženu Isabelle, která se vrací na místo svého dětství, do kterého patřili i její prarodiče. Ráda by koupila zchátralý starý zámek, vedle kterého vyrůstala společně se svojí sestrou, a jenž byl opředen záhadným tajemstvím, jehož součástí byla magická socha v zarostlé zahradě i legenda o Šípkové Růžence – agentce odboje.

„Chlapec z Rouenu žil dlouhá léta na statku prarodičů,“ pokračovala. „A dívka z Rotterdamu ho každé léto navštěvovala a sledovala, jak z chlapce vyrostl muž, který zůstal stejně čestný a chytrý. Jednoho dne si dívka z Rotterdamu přivedla domů kamarádku a ta si z ní dělala legraci, že jí ten muž popletl hlavu. Jenže její kamarádka se mýlila. Ta dívka nebyla popletená.“
„Stasio –“
„Pššt.“ Přikryla mu prsty rty a pak jimi přejela vzhůru po tváři a sledovala obrys jizvy nad levým okem. „Nebyla popletená,“ vydechla. „Byla do něho zamilovaná.“

Autorka píše živým stylem a lehkou rukou vás vede svým příběhem, v kterém nechybí poutavé zápletky ani intenzivní dějová osa. Ta je opřena o oblíbené střídaní dvou dějových liniích a Kelly Bowenové tohle jde opravdu báječně. Splétá osudy svých hrdinů, které nechá bojovat s láskou, se životem i se smrtí a postrkuje je až na samý okraj osobního zhroucení. Její postavy jsou ale silné osobnosti a hlavně ženské protagonistky zdobí nezměrná odvaha i neuchopitelná vášeň.

Ačkoliv je příběh fiktivním dílem, je vystavěn na základě skutečných událostí a inspirován skutečnými lidmi. Autorka vás podrobněji se svojí fantazií i rešeršemi seznámí v doslovu, který vám rozostřený obraz ze čtení promění v pestré a jasné barvy. Trochu mě mrzelo jakési rychlé skákání v čase v rámci jedné dějové linie, které autorka občas použila a srazila tím emoční zážitek z četby a také nevyváženost obou linií. Tady totiž jasně vede ta z minulosti, která je propracovanější a pro čtenáře daleko atraktivnější.

Od autorky už jsem měla možnost číst její knihu Byt nad Seinou, která mě naprosto uchvátila, a i když Zahrada dávných tajemství nedosáhla jejího piedestalu, skvěle podtrhla autorčinu vášeň pro psaní a hrdě může stát po boku svého sourozence. Pokud vás baví intenzivní příběhy odehrávající se z části na historických podkladech, a jejichž táhlem je romantický vztah i poutavý příběh odvážných žen, tady určitě nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další poutavé vyprávění Kelly Bowenové děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Zahrada dávných tajemství pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Tahle kniha mě dle anotace dosti láká, ale zatím ji nevlastním. Prolínající se dvě časové linie mám v knihách ráda, ale nedávno jsem četla knihu Ztracená kapitola, a ta mě teda moc nenadchla (i když se v ní taky odvíjejí dvě linky).

    1. Veronika Esserová says:

      Ani mě Ztracená kapitola z kalhot nevystřelila 😉 . Jestli jsi nečetla Byt nad Seinou, ta se mi líbila moc 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *