Recenze

Tajemství vůní a chutí

Všimli jste si, že některé vůně u vás vyvolávají pocit uvolnění a štěstí, jiné podporují chuť k jídlu a jiné umí vzbuzovat sympatie? Tomuto zajímavému tématu se věnuje novinka z nakladatelství Portál. Chcete vědět, jak lidé reagují na „vůni strachu“, co má nos společného s tím, jak nám chutná a jaké vůně umí spustit onemocnění…? Stačí málo – otevřete si knihu Tajemství vůní a chutí.

Název: Tajemství vůní a chutí

Podtitul: Jak působí na naši psychiku

Autor: Hanns Hatt, Regine Dee

Nakladatelství: Portál

Rok: 2021

Počet stran: 144

Oficiální anotace

Vliv chutí a vůní na náš život a naše chování bývá často opomíjen, ale přitom je využíváme, když se chceme posílit, dodat si odvahy, vyvolat příjemné vzpomínky, vybrat si partnera nebo si jen zjemnit čich. Proč některé vůně a pachy preferujeme a jiné nás odpuzují? Proč nám ve stavu zamilovanosti chutnají jiné věci než jindy? Jaké chuťové buňky mají znalci vína? Jakou roli sehrávají parfémy a feromony při navazování vztahů? Je možné, že zvířata dokážou čichem odhadnout naše rozpoložení? A jak nás vůně nenápadně manipulují k dalšímu nakupování?

Summa summarum

Kniha vychází „v kabelkovém“ formátu a nemusíte se bát žádné „bichle“. Navíc je psaná velmi „lidsky“ a v kombinaci se  zajímavým tématem je téměř jisté, že se čtenářům bude číst bez jakýchkoli problémů. Samotný obsah knihy je rozdělen do 7 hlavních oddílů. Kapitoly jsou krátké, průměrně „zabírají“ 3 strany.

Z obsahu

Vůně a chutě – co to vlastně je

O štěstí, jehož zdrojem je chuť

Všechno je jen věcí cviku

Tajemství svádění

Tělesné pachy a jejich rozporuplná existence

Blahodárné vůně a aromata

Testy a cvičení pro jemný čich

Co mě osobně v knize zaujalo a překvapilo, je fakt, kolik psychologických výzkumů na téma „čich a chuť“ proběhlo a navzdory velmi zajímavým závěrům se k širší veřejnosti dostaly/ Scent, Sticks, Fragrance, Aromatic, Aroma, Aromatherapydostávají pouze málokdy. Kniha hezky vysvětluje, proč lidské vnímání musíme skutečně brát pouze jako celek a žádný ze smyslů nelze „zkoumat“ odděleně od ostatních nebo jej považovat za „méně hodnotnější“ než jiný.  Z toho plyne, že ani čich nelze podceňovat, protože ovlivňuje naše vnímání i psychiku a tím – díky psychosomatickým zákonitostem – také fyzické zdraví. Kniha mě bavila, četla se skvěle. Myslím, že potěší nejen všechny „zvědavce“, nýbrž i skvěle doplní teoretické vědomosti např. aromaterapeutů, ale i těch , kteří pracují s lidským nevědomím. Knihu doporučuji ❤.

Hodnocení:  ❤❤❤❤❤

Za knihu věnovanou chutím a vůním děkuji ❤nakladatelství Portál ❤.

Knihou lze listovat na www.portal.cz.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *