Vydejte se s knihou V KOLEKTIVU OBLÍBENÁ zpět v čase do padesátých let a připomeňte si období, kterému vládli soudruzi a stranická opatření. Hořkosladký příběh osmnáctileté Hany zachycuje události v národních podnicích i obyčejný život v absurdních časech.
Název: V kolektivu oblíbená
Autor: Pavel Taussig
Překlad: Daniela Řezníčková
Nakladatelství: Grada – Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 264
Osmnáctiletá Hana Kováčová byla „odejita“ těsně před maturitou ze školy z politických důvodů. Jejího otce zatkli a nikdo vlastně neví proč. Ale taková padesátá léta holt byla. Hana si najde práci doručovatelky ve Slovenském nakladatelství beletrie a její živé momentky z působení v národním podniku jsou výpovědí tehdejší doby. Fungování nakladatelství, politické prověrky i nepracovní tempo je popsáno s humorem, za kterým se skrývá osten hořkosti.
√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √
Knihou V kolektivu oblíbená se nám opět připomíná slovenský autor Pavel Taussig, který si v Česku našel své čtenáře díky Chlapci, který přežil pochod smrti. Jeho další knižní počin se tentokrát vydává do padesátých let, aby znova připomněl období socialismu i s jeho specifickými absurdními rysy.
„Kabelkový formát“ knihy je napsán er-formou a vás přivítá svět národního podniku, kde vládnou pevnou ruku šéfové socialistického přesvědčení a nesmrtelné zásady politického systému. Hana se tak dostává do soukolí státního zřízení, kde se učí „chodit“ nenápadně, nevyčnívat a s plánem nezaplést se s mocnostmi.
O dobré duše vskutku neměla nouzi. Hana patřila k netypickým zaměstnancům bez osobních nepřátel. Asi i proto, že jí nikdo pozici doručovatelky nezáviděl. A jakékoliv porovnání se svými předchůdkyněmi vyhrála vysoko na body. Pro konkubíny soudruha kádrového referenta byly pracovní povinnosti bezvýznamnou formalitou. A tak se Hana jevila celému osazenstvu jako pracovitá, skromná a úslužná duše; řečeno květnatou mluvou kádrového posudku byla v kolektivu oblíbená.
Autor Pavel Taussig píše věcně a dynamicky. Dokáže přesně vystihnout tísnivou atmosféru tehdejší doby a s lehkostí zakomponovat do těchto strastiplných časů osobitý humor, z kterého kape sarkasmus a jenž hořký příběh polidšťuje a činí ho stravitelnější. Sesbírané momentky z obyčejného života mladé dívky na sebe plynule navazují a před vámi se tak rozprostře jedno sice krátké, za to ucelené období z dob socialistického režimu.
Kniha je doplněna o koláže z tužky samotného autora a jeho přítele Fera Jablonovského, které citlivě a s lehkostí doplňují vyprávění. Závěr si Pavel Taussig nechal pro sebe a udělal moc dobře. 🙂 Přibližuje v něm svůj pohnutý životní osud, který je neméně zajímavý.
Příběh Hany mě pobavil i zahrál na strunu uvědomění, kterou je potřeba stále připomínat a omílat. Myslím, že knihu V kolektivu oblíbená si více užijí pamětníci těchto časů. Nicméně i mladší čtenáři si najdou v postavě Hany stejné sny a touhy, které jsou společné pro všechna časová údobí a navíc ještě poznají dobu dávnou minulou (doufám!!!) z poněkud stravitelnější strany, než jim nabídne encyklopedie. 😉
Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔
Za návrat do socialistických časů s humorným náhledem děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu V kolektivu oblíbená pořídit.
Autor: Veronika Es.