Recenze

Je to na tobě

V lesích se dějí strašné věci… JE TO NA TOBĚ, zda se ti podaří utéct před nepolapitelnou sítí polopravd a lží. Mrazivý young adult thriller z nakladatelství Bookmedia má temnou atmosféru a důmyslná zápletka vám nedá spát. Připravte se na parádní jízdu!

Název: Je to na tobě

Autor: S. K. Wrightová

Nakladatelství: Bookmedia

Rok vydání: 2020

Počet stran: 336

Když se v lesích najde pobodané tělo mladé dívky Evy Pieachowské, prvním podezřelým se stává její kluk Luke, který na ni byl až chorobně závislý. Navíc je viděli, jak spolu odchází do lesa a všichni moc dobře vědí, že právě Luke vlastní velký nůž. Luke se poznal s Evou v nóbl škole, do které se dostal jen díky stipendiu, ale velmi rychle zapadnul mezi tyto atraktivní, bohaté náctileté. Po obvinění Lukea z vraždy se rozjíždí kolotoč lží, předsudků a teprve teď se ukáže, kdo je přítel. Je to jeho nejlepší kamarád Rob nebo Siobhan, která Evu zbožňovala či Carolina – dcera místního detektiva? Každý z nich má svoji představu o tom, co se mohlo stát a kdo je vrah, ale jaká je reálná pravda? A komu budete věřit vy?

≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥

Tak tento temný young adult psychothriller byla vážně parádní jízda. Opravdu JE TO NA TOBĚ, komu budeš věřit a komu to zbaštíš i s navijákem. Autorka si s vámi pohrává během celého příběhu, a i když máte chvílemi pocit, že je to jasné jako facka, stejně vždy přijde s další nenápadnou odnoží, která vás odvede od vašeho přesvědčení naprosto jiným směrem.

Zdroj

Ano, takto by dle mého měl vypadat young adult thriller. Důmyslně vystavěná zápletka postavená na ponuré atmosféře a inteligentním dějovém chaosu vám dostatečně splní vaše čtenářské požadavky i s absencí krvavých potoků či „hard“ erotiky. Někdy méně je zkrátka více a kniha Je to na tobě si plně vystačí pouze se svou dějovou zápletkou, která vás ohromí svou propracovaností.

„Poslyš,“ řeknu, „co to, co jsme dělali všichni v koupelně? A když jsme… vždyť víš…“

„Ty bys neměl být poslancem, ale přisluhovačem politiků, co za prachy překrucuje fakta, podle toho, jak se to zrovna hodí.“

„Já mluvím vážně, Lukeu! Copak nechápeš, jaký pro nás z tohohle kouká průser? To video mám pořád v telefonu.“ Luke zbledne. „Nemůžeš ho vymazat?“

„Možná bych mohl.“

„Možná?“ Jeho propiska bodá do ubrousku, inkoust se rozpíjí a ničí náčrtky. „Vymažu ho, když kývneš na to, že v téhle věci budeme postupovat společně. Musíme vymyslet naši verzi událostí, nacvičit si ji, a držet se jí.“

Celý příběh je psán ich-formou z několika úhlů pohledů. A jejich opravdu dost. Od Lukea a Caroline, přes Siobhan a Roba až po zápisky z Evina deníku, Rivčin WhatsApp nebo příspěvků z Bezva Bystrého Blogu. Takhle by se čtenáři mohlo zdát, že je toho trochu přehršle, ale nemusíte se obávat, vše je naprosto přehledné a i styl psaní autorky je velmi úsporný a nenáročný, takže se budete orientovat bez potíží. Tato forma psaní vám dá nahlédnout do duše každého z účastníků a vy si tak můžete vybrat, komu hodláte věřit.

Hlavními protagonisty příběhu jsou náctiletí, ale kniha rozhodně není určena jen pro tuto cílovou skupinu. Ačkoli jsou hrdinové mladí, někteří z nich mají za sebou nejednu složitou minulost a před sebou nejasnou budoucnost postavenou na tenkých základech. Právě tyto nelehké životní zkušenosti je postavily do „dospěláckého“ světla a já si chvílemi při čtení ani neuvědomovala, že se jedná o „zlatou mládež“ a nikoli o vyzrálé jedince.

Napětí, které se sebou nese vystavěný příběh, vydrží až do samého konce, který může být pro někoho velmi překvapivým. A je jenom na vás, čemu opravdu uvěříte a jak si s vámi vaše mysl pohraje.

Pro všechny, kteří mají rádi skvěle vystavěnou zápletku, jenž vás vede s neutuchajícím zájmem až k samému závěru, knihu Je to na tobě rozhodně doporučuji. Neotřelý, mrazivý thriller vás vtáhne do své ponuré atmosféry, aby vás na konci příběhu vyplivnul do rozbouřených vod pochybností.

Hodnocení: 92 %

Za neskutečně čtivý thriller plný tajemství a lží děkuji nakladatelství Bookmedia a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Je to na tobě.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *