Recenze

Skleněný oceán

Lusitania byl luxusní zaoceánský parník. Loď, která na své palubě převážela Caroline, Tess, Gilberta, Roberta a mnoho dalších pasažérů byla 7. května 1915 torpedována německou ponorkou U-20. Potopila se během osmnácti minut a život přeživších už nikdy nebyl takový jako před katastrofou. Vydejte se spolu s knihou SKLENĚNÝ OCEÁNnakladatelství Jota na poslední plavbu Lusitanie.

Název: Skleněný oceán

Autor: Lauren Willig, Karen White a Beatriz Williams

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2020

Počet stran: 416

Píše se květen 2013. Sarah Blakeová je americká spisovatelka, jejíž prvotina zaznamenala úspěch. Nemocná matka žije v ústavu, který stojí nemalé peníze a zásoba finančních prostředků se Sarah pomalu tenčí. Potřebovala by napsat další úspěšnou knihu, ale zajímavé téma ne a ne přijít. Jednoho dne objeví v domě své matky truhlu její prababičky ukrývající dávná tajemství. Rozhodne se pátrat po svém pradědovi Patrickovi, který pracoval v roce 1915 jako stevard na palubě Lusitanie a odkrýt tak možné spiknutí, které by mohlo změnit historii. Její kroky jí zavedou do Anglie, přímo před dveře Johna Langforda, jediného žijícího potomka Roberta Langforda, jenž měl spojitost právě s jejím pradědečkem. Šokující vyprávění z minulosti nachází ozvěnu v současném rodinném skandálu Langfordových.

Píše se duben 1915. Caroline je provdána za bohatého Američana Gilberta Hochstettera a oba dva míří zaoceánským parníkem za obchodem do Evropy, kterou sužuje 1. světová válka. Gilbert se poslední dobou chová velmi odtažitě a na Caroline nemá skoro žádný čas. Když na palubě lodi potká dávného přítele Roberta Langforda, cesta se pro ni stane osudovou záležitostí. Je postavena před životní rozhodnutí, které může změnit celý její dosavadní život. Ale brzy pochopí, že se na palubě ještě odehrávají daleko nebezpečnější věci, o kterých neměla ani tušení. Kdo je zrádcem? Ještě více otazníků vnese do případu Tess, která cestuje druhou třídou a má za sebou pohnutý život plný krádeží a podvodů. Tahle cesta má být jejím odrazovým můstkem k lepšímu životu, ale staré časy ji pronásledují a dohánějí i na palubě.

 „V žádném případě nemůžeš vykoupit jinou lidskou bytost. To prostě nejde. To dokáže jenom Bůh, nebo cokoli, v co věříš. Jediná osoba, jejíž chování, jejíž dobrotu můžeš ovlivnit, jsi ty sama. Prostě každý den vstaneš a snažíš se, co nejlíp to jde.“

Román Skleněný oceán je milostným příběhem odehrávající se na pozadí jedné z největších katastrof 1. světové války. Filmově vyprávěný příběh je lahůdkou pro všechny milovníků velkých, lidských osudů, jejíž propletené nitky se rozmotávají čtenářům před očima.

Stejně jako se tohoto díla zhostily tři spisovatelky, tak i celý příběh ukrytý v knize je vyprávěn ich-formou z pohledu tří protagonistek – Sarah, Caroline a Tess. Dvě dějové linie se pravidelně střídají a vy s napětím budete číst pátrání i romantický nádech Sarah v současnosti, stejně jako minulost Caroline a Tess, jenž je vygradována ztroskotáním Lusitanie.

Caroline přestala poslouchat. Prunellu, smějící se děti i ječící racky nad hlavou. Obklopil ji strašidelný klid, všechno se hýbalo zpomaleně, zvuk jako by někdo obalil do vaty, aby ho prozkoumal později. Znovu se otočila k místu, kde viděla Gilberta. Zoufale ho potřebovala najít. Ujistit se, že tam je, že je v bezpečí. Že je její a že se vylodí v Liverpoolu a budou žít, jak si slíbili. Udělala krok směrem k místu, kde stál, a pak svět vybuchl.

Obě dvě dějové linie jsou rovnocennými partnery, a i když je děj knihy lehce předvídatelný, je podán s neuvěřitelným vypravěčským umem, který vás ani chvíli nenudí a zachovává napětí i vzrušení z příběhu po celou četbu. Rozhodně neočekávejte plytký příběh, rozvětvená zápletka vás nenechá usnout na rozbouřených vlnách tajemné záhady a předhodí vám několik možných zrádců – špionů, kteří před vám budou hrát svou „hru“ až do samého závěru.

Autorky příběhu myslely na všechny romantické čtenáře a ty si zde opravdu přijdou na své napříč časovou osou. Mě o trochu více bavil vzrušující taneček v současnosti, ale ani „staromódní“ románek na palubě lodi rozhodně nezaváněl přílišnou cudností. 😉

„Zase padám. Takové to je, zamilovat se. Jako by svět kolem vás ztichl a zněžněl a neměl žádné dno, nic, co by vás zadrželo.“

Celý román je ozdoben spousty citátů i životních mouder. Pokud budete dobře hledat mezi řádky, určitě si spoustu vypíšete a necháte doznít na později.

„Srdce má důvody, o  nichž rozum nemá ani tušení.“

Zdroj

Velkým bonusem knihy je nezpochybnitelný fakt – autorky opřely svůj děj o silné, nezlomné ženy, které se nehroutí a oplývají „zdravým“ rozumem. Každá z nich je jiná a přesto je spojuje nezlomná vytrvalost i hrdost, která podtrhuje jejich vnitřní i vnější krásu.

Fiktivní příběh opírající se o skutečnou námořní katastrofu vás vtáhne do nebezpečného světa konspiračních teorií mezi bohatou smetánku i chudou lůzu za zvuků romantického svádění. Pro všechny nadšence velkých příběhů je román Skleněný oceán naprostou nutností.

Hodnocení: 95 %

Za vyváženě namíchaný mix romantiky, historie i špionáže děkuji nakladatelství Jota a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Skleněný oceán, jenž mě přenesl na rozbouřených vodách do dob dávno minulých.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *