Recenze

Než ho poznala

Psychologický thriller NEŽ HO POZNALA v sobě ukrývá zlověstné tajemství, které se s mrtvolami v zádech valí na své čtenáře. Pokud vás zajímá, jak se jedna nevinná sousedská návštěva může změnit v peklo, pak si rozhodně nenechte ujít novinku z nakladatelství Bookmedia.

Název: Než ho poznala

Autor: Peter Swanson

Nakladatelství: Bookmedia

Rok vydání: 2020

Počet stran: 352

Hen a Loyd se přestěhují do rodinného domku ve West Dartfordu a doufají, že začnou novou, neposkvrněnou etapu svého života. Hen je grafička a kromě toho, že jí fascinuje smrt, trpí bipolární poruchou, která ji v minulosti zavedla do hodně nepříjemné situace. Nyní je pod léky a vypadá to, že se jim konečně v novém bydlišti blýská na lepší časy. Bohužel jen do té doby, než zajdou na návštěvu ke svým novým sousedům Miře a Matthewovi. Hen spatří v jejich domě něco, co už kdysi viděla a rozhodně to nesouvisí s příjemnými vzpomínkami. Matthew cosi tají, cosi zlověstného, co souvisí se smrtí hned několika lidí. Ale kdo bude věřit bláznivé ženské s psychickou poruchou? Ani manžel Loyd není tak úplně přesvědčený o jejích děsivých závěrech. Mezi Hen a Matthewem se rodí podivuhodný vztah, který zavání šílenstvím a možná i jistou podobností. Ona a on jako jediný dva lidé znají celou pravdu…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Neotřelý psychologický thriller Než ho poznala je děsivým a zároveň podmanivým příběhem, v kterém si nebudete jisti téměř ničím. Autor si vás vede jako loutku svým vyprávěním a nedovolí vám uhnout z cesty, která je lemována napětím, vzrušením i hrůznými zážitky.

„A myslím, že by mohl ublížit někomu dalšímu. Tak to u lidí, jako jsem my, chodí. Nějaký čas jsme v pořádku, ale pak dostaneme chuť poznat, jaké to je, vzít někomu život. A to je, jako když se rozrazí dveře a člověk už je nikdy nemůže zavřít, protože to nejde.“

Příběh je vyprávěn er-formou, kdy sledujete kroky Hen a Matthewa. Jejich pravidelné střídání po kapitolách vás tak nenásilně rychlejším tempem vede k závěru, který je vyšponován na maximum. Jedinečnost celé knihy tkví v promyšleném ději, kde hned od začátku znáte všechny „neznámé“ – autor provaří vraha hned na prvních stránkách – a přesto vás dokáže strhnout svoji chytře vystavěnou zápletkou i překvapivým rozuzlením.

Příběh o pár postavách vám dává možnost ponořit se hlouběji do jejich charakterů, na kterých si dal autor opravdu záležet. Propracovanost jednotlivých rysů i obsesí je jednou z nejlepších věcí, co se vám od knihy dostane. Jejich vnitřní rozpoložení vás bude provázet celým dějem a vy budete mít pocit, že je znáte skrz naskrz.

„Lidé se poznají podle svých skutků. Jsou takoví jako to, co dělají.“

Poutavě vyprávěný příběh nepostrádá napětí ani podmanivou atmosféru, která vás obklopí a vtáhne do svého ‚reálného‘ děje. Ani na chvíli nepředpokládáte, že by se něco takového nemohlo skutečně stát. Čtivě podané vyprávění neztrácí své nasazené tempo a díky rozuzlení má konec stoupající tendenci.

Pokud milujete psychologické thrillery, kde se autor hodně zblízka podívá účastníkům na zoubek, pak sáhněte po knize Než ho poznala, která vám učaruje svoji důslednou propracovaností i zvrácenou myslí protagonistů.

Hodnocení: 90 %

Za psychologickou jízdu nevšedním dějem děkuji nakladatelství Bookmedia, na jejichž stránkách můžete knihu Než ho poznala pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *