Recenze

Najdi Rebeccu

Příběh ojedinělé lásky na pozadí druhé světové války vás zaplaví vlnou emocí, která se přes vás přelije a zanechá za sebou směs různorodých pocitů. Vydejte se za brány koncentračního táboru Birkenau a poznejte lásku za časů války.

Název: Najdi Rebeccu

Autor: Eoin Dempsey

Nakladatelství: Ikar

Rok vydání: 2020

Počet stran: 336

Christopher Seeler se s otcem a malou sestrou přestěhuje z Německa na ostrov Jersey. Píše se červen roku 1924 a místní obyvatelstvo je díky jejich národnosti příliš v lásce nemá, ale naučí se spolu bez potíží vycházet. Jejich domek u moře je prostoupen pohodou a rodinnou láskou a přesně tohle bytostně postrádá Rebecca, která žije v nefungující rodině a od svého otce schytává jednu ránu za druhou. První setkání Christophera a Rebeccy proběhne v jejich šesti letech a vzájemná sounáležitost přeroste postupem času v pevné pouto, které nedokáže nikdo narušit. A přece se musí rozdělit. Rebecca odjíždí do Anglie za svou sestřenicí, aby byla ušetřena surového bití od své rodiny. Jejich cesty se na dlouhých pět let rozdělí, aniž by o sobě cokoli věděli. Když se Rebecca vrací zpět na ostrov Jersey, je zasnoubená a navázat na vztah, který mezi nimi kdysi byl, vypadá téměř jako nadlidský úkol. Ale láska překoná všechny překážky, bohužel společně strávený čas jim není díky 2. světové válce dopřán. Rebecca jako židovka je transportována do Evropy a Christopher se odhodlá ke svému životnímu kroku – vstoupí dobrovolně do SS, protože jenom tak má možnost zjistit, kam Rebecca zmizela a snad ji i zachránit. Jeho novým působištěm se tak stává roku 1943 jedno z nejhorších míst na světě Auschwitz – Birkenau. Podaří se mu najít životní lásku mezi vší nacistickou hrůzou nebo je válka už navždy a definitivně rozdělí?

≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥

Román Najdi Rebeccu je prvotinou spisovatele Eoin Dempsey. Jeho druhý román Růže bílá, černý les, která byla u nás vydána jako jeho první kniha se stal bestsellerem nejen po celém světě, ale i u nás si získal množství nadšených čtenářů.

Příběh ojedinělé lásky nás zavede na okraj do období po 1. světové válce, ale převážná část děje je situována do nelehkých časů 2. světové války, přímo do „temného“ srdce nacistických hrůz – koncentračního tábora Osvětim – Březinka. Poslední stránky románu jsou pak věnovány období po válce, situované do roku 1954. Tato část mně z celé knihy přišla nejslabší. Rychlé ukončení jednoho příběhu, který po pár stranách jakési závěrečné tečky ve vás zanechá lehce „nedodělaný“ dojem. Při tom, kdy nejvíce čtenáře emocionálně rozložit než v závěrečném entrée plném dojemných, emotivních aspektů?

Popředí celého příběhu vyplňuje romantická linka, která je stěžejním prvkem a na jehož základech se odehrává celý děj. Poznáte tak lásku bez podmínek, jenž se vám představí v celé své kráse a autor se naštěstí vystříhal zbytečného patosu, což ale neznamená, že nechá vaše emoce ležet ladem. Bude vás dojímat nejenom hluboký vztah dvou lidí, ale hlavně sporadická lidskost vykukující z děsivého prostředí vyhlazovacího táboru.

„Ale no tak, nech toho,“ řekla. „Neplač. Až tohle všechno skončí, tak budeme zase spolu a pak už se mezi nás nikdy nic nepostaví.“

„Je to všechno moje vina,“ odpověděl. „Kdyby nebylo mě, tak bys odsud odplula a teď bys byla v bezpečí v Anglii.“

„Christophere, ty jsi přece ta nejlepší věc, jaká se mi v životě stala – jediná věc, která opravdu stála za to, abych vůbec žila. Bez tebe by pro mě život neměl žádnou cenu. Copak to nechápeš? Tímhle to pro nás nekončí.“

Celým příběhem vás budou provázet přesvědčivé typy všech postav, ale největší pozornosti od autora se dostane Christopherovi. S umístěním děje do Osvětimi se z Christophera stává muž dvou tváří. Správně nastavené lidské hodnoty, kterými oplývá, musí ustoupit do pozadí přetvářce a navenek vystaveným souhlasem se všemi zvěrstvy, jenž ho obklopují a jehož je přímým svědkem.

Zdroj

Románů z prostředí koncentračních táborů bylo napsáno nepřeberné množství a ve většině případů jsou představeny z pohledu trpících vězňů. Kniha Najdi Rebeccu se, jako jedna z mála, odlišuje právě vyprávěním, které je podané očima samotného důstojníka SS. Poznáte tak chod koncentračního tábora z pohledu dozorců, včetně jejich nátury. I když autor do svého středu vyprávění zvolil téma ojedinělé lásky dvou lidí, nezapomněl ani na všechny nelidské činy, které se odehrávaly za plotem těchto vyhlazovacích míst. Některé skutky či okamžiky popsané v knize a situované do koncentračního tábora jsou lehce neuvěřitelné a vypadá to, že autor si zkrátka pár věcí uzpůsobil k ději své knihy, ale pokud čtenář celé dílo bere jako fiktivní román, což opravdu je, nevidím důvod, proč se nenechat unášet na vlnách jedné romantické lásky, která se snaží překonat peklo 2. světové války.

Filmově vyprávěný příběh vás svým dějem připoutá ke knize a vy budete s napětím sledovat osudy hlavních protagonistů příběhu, které vás nenechají na pochybách, že i láska za časů války má naději. Čtivý román Najdi Rebeccu nadchne všechny čtenáře milující romantické příběhy na pozadí 2. světové války, které vás dokáží vtáhnout do svého děje a zanechají ve vás porci emocí.

Hodnocení: 89 %

Autor: Veronika Es.

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *