Recenze

Ženy ze zámku Lafayette

Máte rádi propracované historické romány? Kniha ŽENY ZE ZÁMKU LAFAYETTE je epickou ságou založenou na skutečném příběhu neobyčejného zámku v srdci Francie a pozoruhodných žen spjatých s jeho odkazem. Většinu zámků chrání muži. Tento je chráněn ženami. Poutavé a obsáhlé vyprávění o odvaze, lásce i naději.

Název: Ženy ze zámku Lafayette
Autor: Stephanie Drayová
Překlad: Radka Klimičková
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2022
Počet stran: 536

Matka zakladatelka…
1774. Urozená šlechtična Adrienne Lafayette se stává politickou partnerkou svého manžela markýze de Lafayette v boji za americkou nezávislost. Když však jejich idealismus ve Francii vyvolá revoluci a gilotina ohrozí vše, co je jí drahé, musí se Adrienne zříci komplikovaného muže, kterého miluje, nebo riskovat život pro odkaz, který bude inspirací pro další generace.
Odvážná vizionářka…
1914. Členka newyorské společenské smetánky Beatrice Chanlerová je silná osobnost a živel, který nic nezastraší – ani její skromné začátky, ani rozpadající se manželství, ani vypuknutí první světové války. Poté, co se však Beatrice stane přímým svědkem devastace Francie, přijme životní výzvu: přesvědčit Ameriku, aby bojovala za to, co je správné.
Neochotná odbojářka…
1940. Francouzská učitelka, začínající umělkyně a sirotek Marthe Simoneová je zvyklá se sama o sebe postarat. S válkou nechce mít nic společného. Když však realita nacistické okupace změní její život na izolovaném zámku, kde vyrůstala, Marthe začne pochybovat o tom, kým je, a co je důležitější, kým je ochotna se stát.
Působivě utkaný román o povinnosti a naději, lásce a odvaze a o síle, kterou čerpáme od těch, kteří tu byli před námi.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Ženy ze zámku Lafayette je velmi propracovaným příběhem, který nebudete mít zhltnutý na posezení, za to vám ale přinese výjimečný knižní zážitek. Obsahuje všechny aspekty, které od historického románu očekáváte. Najdete zde napětí, vyhrocené okamžiky, bolest, lásku i naději, jež dýchá svěžím dechem směrem k budoucnosti.

Příběh je vyprávěn ich-formou ve třech dějových liniích. Seznamujete se se třemi významnými ženami, které od sebe dělí několik let časového údobí, ale mají společného víc, než by se mohlo zdát. Nechybí jim odvaha ani kuráž postavit se k životním výzvám čelem a udělat se svým životem i pro svět maximum. Mně osobně byla srdci nejblíž linie Marthe Simoneové jejíž osud byl spojen s úkrytem židovských dětí a odehrávající se v roce 1940. Ani život šlechtičny Adrienne Lafayette situované do roku 1774 nebyl vůbec nudný a představil tak čtenářům fascinující ženu s mimořádným vztahem ke svému slavnému muži.

„Když Beatrice zařídila koupi tohoto zámku, snažily jsme se najít domov pro tisíce sirotků a uprchlíků. Byly jsme zahlceny vzlykajícími francouzskými vesničankami. Malými ztracenými belgickými chlapci. Opuštěnými miminky. Srby, Armény, dětmi bez státní příslušnosti. Byly jsme odhodlané jich zachránit co nejvíc, bez ohledu na to, odkud pocházejí, a nevěděly jsme, jestli budou smět zůstat. Beatrice nikdy nedovolila, aby jí nějaké potíže v podobě úředního papírování stály v cestě.“

Autorka na románu odvedla mravenčí práci, kterou ohodnotí náročnější čtenář historických románů. Dokonalá znalost historie i drobné dobové reálie činí z každé stránky knižní skvost, na který je potřeba si udělat čas. Spíš hodně času, protože vsáknout do sebe všechny informace, spletitou dějovou osu i historií prošpikované události si vyžaduje vaši plnou soustředěnost. Odměnou vám bude silný a hutný osud tří odvážných žen, které spojuje pouto k neobyčejnému zámku.

Nejedná se o žádné strhující tempo, ale autorka dokázala vdechnout svým postavám život a před vámi se tak rozprostře živé vyprávění s dostatkem vyhrocených zápletek i pestrých emocí. Emočně vyladěný příběh vytváří výjimečnou atmosféru románu, na jehož stránkách se sice odehrávají dramatické události, ale jsou podány ženským, citlivým okem, v kterém pocity hrají velkou a stěžejní roli.

I když byl na mě román až nadmíru obsáhlý a množství informací mě mnohdy zahlcovaly až příliš, jedná se o výjimečné čtení, které by nemělo fajnšmekrům historických románů uniknout. Pokud se k nim řadíte právě vy, pak si vychutnejte ojedinělé čtení a nasajte fascinující osudy odvážných žen v románu Ženy ze zámku Lafayette.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za velmi výživné a poutavé čtení děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Ženy ze zámku Lafayette pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *