Recenze

Poslední prázdniny

Když se řekne Jan Cimický, většině z nás se vybaví tvář mediálně známého psychiatra, ale kromě této lékařské profese se prezentuje také jako překladatel a mimo jiné i jako spisovatel. A jeho spisovatelský počin POSLEDNÍ PRÁZDNINY mě vážně nadchnul.

Název: Poslední prázdniny

Autor: Jan Cimický

Nakladatelství: Baronet

Rok vydání: 2019

Počet stran: 272

Příběh Pavla a Honzy je rozdělen do dvou částí. V první části jsou vám kluci představeni jako třináctiletí kamarádi, které nadchnula kniha Dva divoši a rozhodnou se strávit jeden prázdninový týden u Honzovy babičky v rozlehlém sadu, kde si postaví stan a tak trochu si připadají jako v divočině, i když servis snídaní, obědů a večeří zajišťuje babička ;-). Prožívají prázdninové lásky i nenadálé setkání se zločinem a při svém odjezdu z prázdnin i dobrodružství, ve kterém zachrání lidský život. A právě tento jejich poslední zážitek v nich pomalu zasévá semínko nadšení pro medicínu.

Druhá část s názvem Maturitní vás zavede s kluky na Střední všeobecně vzdělávací školu – dříve gymnázium a budete s nimi společně prožívat všechny lumpárny a první náznaky dospělácké zodpovědnosti. Pavel a Honza se na škole seznamují s Jankem a Jirkou a společně zakládají studentský divadelní soubor, s kterým mají velký úspěch. Zblízka poznávají dění kolem sebe a vy sledujete přímo před svýma očima jejich formování ve zralé osobnosti. Pavel i Honza si plní svůj sen a oba jsou přijati ke studiu na Lékařské fakultě a Pavel si navíc ještě splní celoživotní přání podívat se do Francie.

∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝

Jan Cimický

Tato kniha je žánrově zařazena jako literatura pro děti a mládež a první polovina knihy to opravdu potvrzuje. Příběh třináctiletých kamarádů mě zanesl zpátky o hezkou řádku let a já si vzpomněla na všechny ty krásné knižní příběhy svého dětství. Tenkrát se nečetly fantasy dnešní doby ani gamebooky či pc literatura. Četl se Jules Verne, Karel May, Mark Twain, Markéta Zinnerová a hlavně holčičí a klučičí příběhy vystavěné na velkém kamarádství. A právě s knihou Poslední prázdniny jedno velké klučičí dobrodružství plné férového přátelství zažijete.

Nicméně je znát, že jsem už trochu odrostla a tato první část, i když byla krásně napsaná, mě až tolik neoslovila. Až teprve druhá část – Maturitní mě naprosto uchvátila a nadchla. Skvěle vystavěný příběh kluků na prahu dospělosti je ozdoben lehkým, nenásilným humorem a celé vyprávění je zasazeno do politického podtónu klubajícího se Pražského jara. Tuto část jsem měla přečtenou v rekordním času a navíc mi vykouzlila úsměv i slzy na tváři, což jasně vypovídá o neuvěřitelné čtivosti i dojemnosti celého příběhu.

Honza se trochu ošíval. Ne, že by neměl chuť zajít na jedno a posedět chvíli v hospůdce, ale něco ho varovalo. Raději opatrnost!

„Já nevím, on má dozor Venca, a ten by nám asi rozbil hubu…“

A vtom se stalo něco neuvěřitelného. Ze tmy se vynořila ruka, chytila Honzu za límec a vlepila mu pořádnou facku.

„Venca? Jo? Když tak, aspoň pan Venca, pitomče! A mazejte spát!“

Celou knihou prostupuje poselství velkého kamarádství i celoživotní úkol být „dobrým a slušným“ člověkem a je jedno, zda vám je třináct nebo dvacet let. S tímto úkolem můžete začít kdykoli – nikdy není pozdě. A ačkoli je kniha primárně určena pro děti a mládež, myslím si, že v ní čtenáři najdou to své napříč všemi generacemi.

Jan Cimický jako spisovatel mě dostal a já se jdu podívat po dalších jeho knižních počinech (nakladatelství Baronet jich nabízí hned několik – hurá), protože nutně potřebuji od tohoto autora přečíst další věci.

Hodnocení: 90 %

 

Za připomenutí svého dětství, za laskavé vyprávění i za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, na jehož stránkách si můžete knihu Poslední prázdniny pořídit.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] být u mě už jasná sázka na jistotu. Po jeho předchozí knize Poslední prázdniny (recenze zde), která mě nadchla, jsem neodolala a zkusila jeho novinku Paroháč. Byla jsem zvědavá, zda […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *