Pojďte na návštěvu do psychiatrické ambulance. Psychiatr Vaněček je odborník na lidskou duši, ale i mistr tesař se někdy utne, a pokud chcete vědět, jak se vypořádá se svým podezřením ohledně nevěry své ženy, přečtěte si novou knihu Jana Cimického s názvem PAROHÁČ.
Název: Paroháč
Autor: Jan Cimický
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2020
Počet stran: 248
Psychiatr Vaněček je starší muž, který má doma o třicet let mladší manželku. Jeho rodinné soužití je bez jediného mráčku na obzoru, ordinace je skvěle zaběhnutá, dveře si u něj podávají pacienti s různorodými diagnózami a jedním z pacientů je také lamač ženských srdcí a trenér fitka v jednom pan Blažek. Tenhle seladon se přijde poradit, jak na svou novou milenku. Každou, kterou chtěl, vždy dostal, jen tahle poslední je nějaká divná. Chvíli ho chce, pak ho zase od sebe odhání a navíc se někdy scházejí v jednom bytě v Libni, kde má byt i psychiatrova mladá manželka. Podezření i pochybnosti se začínají vršit, řetěz všelijakých vágních představ se začíná spojovat a Vaněček je postaven před situaci, v které se běžně ocitají jeho pacienti. Navíc ten sukničkář z fitka je nalezen před bytem jeho ženy. Není těch náhod nějak moc? Jak tohle dopadne???
¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿
Spisovatel Jan Cimický začíná být u mě už jasná sázka na jistotu. Po jeho předchozí knize Poslední prázdniny (recenze zde), která mě nadchla, jsem neodolala a zkusila jeho novinku Paroháč. Byla jsem zvědavá, zda jsou „čtecí“ i ostatní jeho knihy. A s čistým svědomím můžu zkonstatovat, že ano, jsou.
Tentokrát nám dá nahlédnout do své profese psychiatra a je to nakouknutí velmi záživné i poučné. Hned v začátku knihy nám představí hlavní protagonisty příběhu a vy budete součástí jeho psychiatrické praxe. Budete dopodrobna rozebírat frajírka Blažka spolu s doktorem, ale také sledovat jeho poklidný vztah se svou ženou. Spolu s prvními náznaky pochybností vám autor otevře i svět depresí a úzkostí a velmi záživnou formou vám tyto diagnózy představí. S vraždou trenéra pak dochází ke zlomu ve vyprávění a vy nadále sledujete celý příběh z pohledu policejního vyšetřování.
Celá kniha se čte velmi pěkně, žádné vzletné, zbytečné popisy, pěkně okamžitě k jádru pudla. Výjimku tvoří pouze ponoření do psychiatrovi duše a jeho polemizují otázky i odpovědi na danou situaci. Tady zjistíte jaké to je, když se člověk stane sám sobě doktorem. Kromě jiného také dostanete spoustu dobrých rad či manuál na svoje protějšky.
„Vždyť přece víš, že mužským se nemůže nic jen naznačovat, mužským to musíš říct rovnou a konkrétně.“
„Do osobních věcí partnerky se muž nemá plést.“
Tento prozaický příběh je propojen s detektivní zápletkou, což románu prospělo, ale na druhou stranu mám ten pocit, že z pana Cimického asi spisovatel detektivek nebude. Jeho policejní vyšetřovatelé neoplývají zrovna postřehem a co vám je jasné od samého začátku, kriminalisté jako by měli zavázané oči a neviděli. Navíc některé věci zůstaly nevysvětleny nebo snad pozapomenuty.
Každopádně já se u nové knihy Jana Cimického příjemně bavila a velmi ráda znova sáhnu po jeho další knize.
Hodnocení: 87 %
Za ambulantní návštěvu na psychiatrii děkuji nakladatelství Baronet a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Paroháč.
Autor: Veronika Es.