Recenze

Hory zpívají

Nádherný emotivní příběh se skrývá v románu HORY ZPÍVAJÍ a vy si ho rozhodně nenechte ujít. Autorka skvěle propojuje historii Vietnamu s osudy obyčejných lidí a předkládá svým čtenářům strhující příběh plný bolesti i naděje. Doporučuji!

Název: Hory zpívají
Autor: Nguyen Phan Que Mai
Překlad: Bronislava Grygová
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2023
Počet stran: 376

Kniha Hory zpívají je příběhem několika generací rodiny Tranovy mapujícím téměř celé jedno století vietnamských dějin – od francouzské koloniální nadvlády přes nástup osvobozeneckého levicového hnutí Viet Minh, rozdělení země na severní a jižní část, válku ve Vietnamu až po současnost. Pohnuté dějiny země sledujeme očima houževnaté Dieu Lan a její vnučky Huong. Dieu Lan, narozená v roce 1920, přichází v životě téměř o vše, co měla – o otce, manžela, bratra i nejstaršího syna. Během pozemkové reformy je její rodině zabaven veškerý majetek a ona musí s šesti dětmi uprchnout z rodinné farmy, aby si zachránila holý život. Turbulentní historické změny i nedostatek ale snáší s hrdostí a laskavostí. V 70. letech v Hanoji obchoduje na černém trhu, aby zajistila důstojnější životní podmínky svým blízkým i celé komunitě. Její vnučka Huong začíná dospívat právě ve chvíli, kdy se její příbuzní vydávají bojovat do konfliktu, který rozdělí celou její milovanou zemi i rodinu. Válka ve Vietnamu totiž nebyla pouze mezinárodním ideologickým střetem, ale i občanskou válkou mezi příbuznými.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavé vyprávění plné emocí nese název Hory zpívají a pokud máte rádi silné příběhy odehrávající se na pozadí historických mezníků, pak tady rozhodně nešlápnete vedle. Vyprávění je inspirováno zkušenostmi a životem autorčiny vlastní rodiny i lidí kolem ní a autorka do něj vtiskla své srdce i duši.

Příběh vyprávěný ich-formou jemně propojuje dvě dějové linie. Dějová linie, která se odehrává v období Vietnamské války a její hrdinkou se stává dvanáctiletá Huong, jež žije s babičkou, vás provede strastmi dítěte na okraji společenského zájmu a nastíní vám rodinné drama. Její babička Dieu Lan se chopila druhé dějové linie a stala se vypravěčkou své vnučce, v které nastínila historii Vietnamu i spletitý osud vlastní rodiny.

Ohromilo mě, když mi babička vyprávěla o tom, jak její život proklelo proroctví věštce a jak přežila francouzskou okupaci, japonskou invazi, velký hladomor a pozemkovou reformu.
Válka pokračovala a babiččiny příběhy držely mě a mé naděje při životě. Uvědomila jsem si, že svět je vskutku nespravedlivý a že musím přivést babičku zpět do její vesnice, aby našla spravedlnost, možná dokonce i pomstu.

Autorka předkládá čtenářům naprosto ohromující a emotivní výpověď, v kterém se splétají osudy jedné vietnamské rodiny společně s pestrou a tragickou historií země. Její styl psaní je poutavý, čtivý a s jemným lyrickým odstínem. Od první chvíle jsem byla chycena do vyprávění, které má široký historický záběr a k vám se tak dostává celistvá a pohnutá výpověď, jejíž základy jsou v milující rodinně a bezbřehé naději navzdory všem příkořím a bolestným zkušenostem. Velmi emotivní, vysoce návyková a brilantně napsaná záležitost.

Román je obrazem skutečného Vietnamu, kde jsou každodenní rozhovory okořeněny příslovími, kde se zpívají ukolébavky a jehož součástí jsou barvy, bohatství i složitost této kultury. Z příběhu čiší neuvěřitelná autorčina láska ke své zemi, která byla tak dlouho sužována a podrobována jinými národy i nepřerušitelný a láskyplný vztah ke svým rodinným kořenům. Díky úsekům vyprávěným očima dítěte pak intenzivně vnímáte všechny odstíny příběhu a emotivní části se vám hluboko zarývají do srdce. Ano, brečela jsem, a ne jednou. I když z vás autorka násilně nedoluje pocity, samy se dostavují a přelévají se přes vás jako dravý proud bez konce a začátku.

Skvěle napsaná kniha Hory zpívají bude u mě určitě aspirovat na TOP letošního roku. To, co se na stránkách odehrává a co ke čtenáři promlouvá nesmlouvavým jazykem plným bolesti, trápení, pohnuté historie, ale i drobných radostí, lásky a naděje je ojedinělým čtenářským zážitkem. Román o lidské vytrvalosti, odhodlání a rodinných poutech na pozadí pohnutých dějin Vietnamu vřele doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za intenzivní a nádherné čtení o Vietnamu děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Hory zpívají pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *