Recenze

Čtvrteční klub amatérských detektivů

Parta seniorů se rozhodla vzít spravedlnost do svých rukou a jejich ČTVRTEČNÍ KLUB AMATÉRSKÝCH DETEKTIVŮ je už řádně natěšen na akci. Starouškové budou muset tentokrát čaj o páté vynechat. Stala se totiž vražda a čtveřice osmdesátníků cítí, že nadešla jejich chvíle…

Název: Čtvrteční klub amatérských detektivů
Autor: Richard Osman
Překlad: Eva Brožová
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2021
Počet stran: 357

V poklidné vesnici pro penzisty se jednou týdně scházejí čtyři přátelé, aby vyšetřili nevyřešené vraždy. Když je však místní developer nalezen mrtev, „Čtvrteční klub amatérských detektivů“ se ocitne uprostřed svého prvního skutečného případu. Čtveřici přátel, Elizabeth, Joyce, Ibrahimovi a Ronovi, možná táhne na osmdesát, ale pořád ještě mají pár es v rukávu. Dokáže naše velice neobvyklá, ale důvtipná partička chytit zabijáka, dřív než bude pozdě?

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Tak trochu jiná detektivka se skrývá v knize Čtvrteční klub amatérských detektivů a pro všechny nadšence anglické krimi spojené se specifickým suchým humorem bude tato série, jehož první díl vám představuji, nutností. Čeká vás napětí, humor i emoce.

Pokud byste náhodou netušili, že autor téhle nevšední detektivky je Brit, pak vám to při čtení sepne téměř okamžitě. Suchý, anglický humor probleskuje skrz příběh a někdy vyloženě přebírá otěže dějové osy. Velkým a stěžejním táhlem celé knihy jsou pak dozajisté jeho knižní hrdinové, kteří mají větší část života již za sebou, ale stále dokáží být pro společnost i okolí přínosem a životní vzpruhou. Tyhle seniory si totiž zamilujete téměř okamžitě. Každý z nich je osobností, která má své mouchy i přednosti a společně tvoří nepřekonatelnou čtveřici, na kterou jsou všichni krátcí.

Byla jsem ráda, že jsem Elizabeth aspoň trochu pomohla, a tak jsem usoudila, že bych ji mohla požádat o laskavost. Zeptala jsem se, jestli bych se mohla podívat na tu fotografii mrtvého těla. Čistě z profesionálního zájmu.
Elizabeth se rozzářila, jako se vždycky rozzáří zdejší obyvatelé, když se zeptáte, jestli byste se mohli podívat na snímky z promoce jejich vnoučat. Vytáhla z desek fotokopii na A4, položila ji přede mě lícem dolů a řekla, abych si ji nechala, protože všichni mají kopie.
Pronesla jsem, že je to od ní moc milé, a ona na to, ale vůbec ne, nicméně se zeptala, jestli mi může položit ještě jednu otázku.
„Samozřejmě,“ odpověděla jsem.
Potom řekla: „Míváš volné čtvrtky?“

Nemyslete si ale, že je zde jenom samá sranda, detektivní linie je inteligentně vystavěná a rozhodně se nejedná o žádný bezduchý úlet. Však taky na staříky dohlíží detektivní dvojice, která ví, co a jak a i když se ze začátku kouká na tyhle penzisty trochu přes prsty, snadno si je získají svojí bezprostředností i chytrostí. Nevyhnete se ani choulostivému tématu smrti a stáří, který je ale citlivě vykompenzován nezměrným elánem a chutí do života místních seniorů.

Kniha Čtvrteční klub amatérských detektivů se nebude asi líbit každému. Pokud nemusíte originální anglický humor, tady se asi chytat nebudete a příběh vám bude připadat spíš rozvláčný a možná dokonce i trapný. V opačném případě budete velmi potěšeni netradiční detektivkou se stínovým mottem v zádech: „Neházejme penzisty do starého železa, však oni nám to ještě kdykoli můžou natřít.“ 😀

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za nevšední detektivku s příměsí anglického humoru děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Čtvrteční klub amatérských detektivů pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *