Recenze

Herbář vzpomínek

Dojemný, bolestný přesto podmanivě krásný příběh o lásce a přežití vás čeká v románu HERBÁŘ VZPOMÍNEK. Vyprávění o nezdolnosti lidského ducha a lásce, jež nás provází i v těch nejtemnějších časech se vás dotkne svojí silnou výpovědí. Skutečný příběh utajované ukrajinské tragédie řízené stalinistickým Ruskem.

Název: Herbář vzpomínek
Autor: Erin Litteken
Překlad: Irena Steinerová
Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2023
Počet stran: 368

Ukrajina, rok 1929. Kátě je šestnáct let, žije se svou milující rodinou a je zamilovaná do chlapce od sousedů. Jenže pak do její vesnice dorazí Stalinovi příznivci a Kátin život se začíná dramaticky měnit. Sousedé, kteří odmítají kolektivizaci, mizí neznámo kam a každý nový den je nejistý. Za odpor vůči režimu se platí vysoká cena, celý ukrajinský venkov svírá nepředstavitelný hlad a přežití se zdá být pouze nedosažitelným snem. A přesto i v těch nejtemnějších časech svítá naděje – láska. Po sedmdesáti letech objeví mladá vdova Cassie deník své babičky, v němž se ukrývají dávno ztracená tajemství její rodiny a krutá historie ukrajinského hladomoru. Odkrývání rodinné minulosti pomůže mladé ženě pochopit spletité lidské osudy a vlije jí do žil novou naději…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Měla jsem tušení, že kniha Herbář vzpomínek bude patřit k těm intenzivnějším čtenářským zážitkům a že se k ní budu určitě vracet. Jsem spokojená a nadšená, že jsem se nemýlila a její příběh se mě hluboce dotknul svým tématem i nadějí. Vydejte se na Ukrajinu, která je sevřená nejen Stalinem, ale hlavně hladomorem a nechte na sebe působit jímavý osud mladé Káti i nový životní impuls mladé vdovy Cassie.

Příběh vyprávěný er-formou střídá dvě dějové linie, které si jsou velmi blízké. Linie mladé dívky Káti, odehrávající se v rozmezí let 1929 – 34, je situována na ukrajinskou vesnici, do které přichází kolektivizace i Stalinův smrtonosný plán vyhladovění. Každodenní boj o lidský život je provázen tragédiemi, osobními dramaty i krutovládou režimu. Jedinou útěchou tak zůstává naděje a láska. Druhou linii má v rukou mladá vdova Cassie, která ztratila po smrti svého manžela zájem o život. Jediná věc, která ji drží nad vodou, je její malá dcerka a starost o nemocnou babičku. Právě u ní najde starý deník ukrývající část ukrajinské historie i osud jedné rodiny.

„Bylo to prý hrozné. Do jejich vsi uteklo několik lidí z postižených oblastí a popisovali, jak na východní a střední Ukrajině dochází k vyhlazování celých vesnic. Obyvatelé byli deportováni v dobytčácích na Sibiř, tak jak jsme se dočetli v Bobbyině deníku, nebo hladověli ve svých vlastních domovech, protože Stalin odtud dal odvézt všechny potraviny. Rodiče nechávali vlastní děti na železničních nádražích a doufali, že se nad nimi někdo slituje, vezme je k sobě a dá jim najíst, to se ale stávalo zřídka. Lidé umírali na ulicích, kde marně žebrali o kůrku chleba.“

Autorka píše velmi čtivým a živým stylem, který vás okamžitě vtáhne do vyprávění. Do svého příběhu vtiskla své srdce i lásku a skrz její slova cítíte pouto k zemi svých ukrajinských předků, která byla sužována sovětskou okupací. Autorka netlačí příliš na „pilu emocí“, zlehka vypráví svůj intenzivní příběh, který ničím nekrášlí ani nezaobaluje a ke čtenáři se tak dostává syrová výpověď, jejímž hlavní tématem je řízený hladomor. Nečeká, až se popasujete s krutostí i nespravedlností, ale dál odvíjí svou nit, která pevně drží i přes množství bolestných a stísňujících dějových uzlů, jež život přináší. Skrz drama pak probleskují střípky naděje, lásky i víry, která vám vlije životadárný elixír pozitivity do žil.

Erin Litteken vzala pouhý úsek ukrajinské historie a přesto ve vás dokáže vyvolat okamžitou reakci. Velmi silné a bolestné vyprávění umírňuje linka ze současnosti, která si ale sebou také nese svůj díl trápení, přestože je zlehka omotána romantickým hávem sblížení. Najdete v ní i trochu magického realismu, ale nemusíte mít obavy, je to pouhý střípek, který do děje zlehka zapadá a nijak nevyrušuje.

Dojemný a velmi poutavý román Herbář vzpomínek mě uhranul svým dramatickým příběhem, v kterém se snoubí ukrajinská historie s podmanivými lidskými osudy i vírou v lepší budoucnost. Ojedinělá statečnost i odolnost lidského ducha je podána syrovou a emotivní výpovědí, která se vám vetkne do srdce. Doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za nádherný a intenzivní čtenářský zážitek děkuji Knihcentrum.cz, na jejichž stránkách si můžete knihu Herbář vzpomínek pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knihcentrum.cz.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *