Recenze

Magdino znamení

Román MAGDINO ZNAMENÍ je válečným příběhem o lásce, odvaze, schopnosti přežít a výjimečné statečnosti jedné mladé dámy. Ačkoli se jedná o zahraniční autorku, své vyprávění zasadila do období 2. světové války do kraje Českého středohoří, v jehož blízkosti se nachází Terezín…

Název: Magdino znamení
Autor: Chrystyna Lucyk-Bergerová
Překlad: Ina Leckie
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

Protektorát Čechy a Morava 1942: … opatrně položila spícího chlapečka v peřince do stísněného tmavého prostoru a umístila podlahová prkna zpátky. Sotva se zvedla, uslyšela, jak dole práskly dveře a domem se rozlehly německé povely a psí štěkot… Když do domu židovských manželů Tauberových vtrhne gestapo, má služebná Magda jen pár minut na to, aby se pokusila zachránit alespoň jejich novorozeného syna Samuela. Do prázdné vily se i s rodinou nastěhuje nacistický důstojník König odhodlaný lovit v okolí Litoměřic příslušníky odboje jako divokou zvěř. Magdě nezbývá než zůstat. Později se jí podaří ukrýt maličkého Samuela u přátel. Sama se snaží pomáhat, jak může – posílá odbojářům tajně informace o Königovi a pašuje jim jídlo. V nebezpečné hře, kterou Magda hraje, nejde zdaleka jen o její život. Aby dokázala ochránit Samuela, bude muset riskovat mnohem víc, než by kdy považovala za myslitelné.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Poutavý román Magdino znamení se netočí jenom kolem mateřského cejchu na tváři mladé ženy, ale jeho hybnou silou se stává jemné, přesto důrazné vyprávění o nezměrné odvaze obyčejných lidí, jenž se nebáli postavit nepříteli a pod hrozbou smrti dokázali v rámci odbojové činnosti zachránit životy mnoha lidí.

Příběh vyprávěný er-formou se zcela točí kolem hlavní hrdinky Magdy, která si nese na bedrech ukřivděnost i obavy. Její mateřské znaménko, pokrývající skoro celou jednu tvář, ji v životě připravilo nejednu krušnou životní zkušenost a být středem pozornosti v období 2. světové války není nic, po čem by toužila. Okolnosti ji zavedou do domu židovských manželů a později i nacistického důstojníka a Magdin život tak nabírá na obrátkách, které ji mohou zavést přímou cestou na šibenici. Ukrytí židovského chlapce i odbojová činnost ji ale vnáší do života nový pocit naplněnosti a užitečnosti.

„Jmenuje se Samuel. A já jsem jeho sandek, to znamená kmotřička, víš? A Samuel nosil tuhle hvězdičku – to je symbol jiného krále.“ Zatočila znovu řetízkem s křížkem a hvězdou a novorozeně se znovu zavrtělo. Magda řetízek rozepnula a zapnula jej miminku kolem krku.
Do očí jí stouply slzy. „Ty s tímhle vším nemáš nic společného. Vůbec nic, ty malinkatý pane králi.“
Ležela vedle něj s hlavou zabořenou do polštáře a hladila prstem ty dva přívěsky a Robertovu heboučkou pleť pod nimi. „Ani nevím, kde teď Samuel je, milý Roberte. Bojím se o něj. A o tebe taky.“

Autorka píše lehce monotónním stylem, který ale nemá vůbec potíže dostat k vám její poutavý příběh. Jednolitost textu, bez výraznějším excesů i nápaditých výstřelků a přesto k vám její slova promlouvají intenzivní silou. Pozvolna se noříte do osudů nejen Magdy, ale i ostatních postav, které se vám zhmotňují před očima a vy nasáváte jejich úzkost i zlobu.

Ačkoli se jedná o veskrze fiktivní příběh, autorka do svého vyprávění propašovala historické reálie a připravila se na ně víc než výtečně. Nezapomíná zmínit důležité mezníky tohoto období, ať už je to blízký Terezín, atentát na Heydricha či Lidice, a i když se nezaobírá většími podrobnosti, její strohá informovanost má na čtenáře ještě větší vliv.

Emoce pouští autorka ze řetězu velmi sporadicky a v tomto případě mi to vůbec nechybělo, ba naopak jsem uvítala jemné odstíny pocitů, které nenápadně dokreslovaly příběh. Četla jsem lepší knihy z tohoto nelehkého období naší země, ale četla jsem i horší. Román Magdino znamení mě dokázal zaujmout svojí strohostí, v kterých se ze čtenáře nedolují potoky slz i svým nevšedním příběhem hlavní hrdinky. Pokud máte v oblibě romány z 2. světové války, v kterých nevyhledáváte drastické manýry nacistických přisluhovačů ani popisy zvěrstev, nýbrž oceníte jímavý příběh mladé ženy, pak se poohlédněte po této knize a poznejte odbojovou činnost v blízkosti smrtelného pekla na zemi jménem Terezín.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za jemný, ale intenzivní příběh z období 2. světové války děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Magdino znamení pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *