Recenze

Kuchařka z Castamaru – 2. část

Skandální láska a smrtící intriky na vás čekají v závěrečné části románu KUCHAŘKA Z CASTAMARU – 2. část. Můžete se těšit na nenáročnou oddechovku, v které romantika a úkladné léčky hrají hlavní roli.

Název: Kuchařka z Castamaru – 2. část
Podtitul: V dobrém i ve zlém
Autor: Fernando J. Múňez
Překlad: Soňa Valdeková
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2023
Počet stran: 368

Clara Belmonteová pracuje v kuchyni vévody z Castamaru. Talentovaná dívka, která umí vykouzlit tak nápaditá a chutná jídla, že se až tají dech, se z pomocné kuchařky vypracovala na pozici hlavního šéfkuchaře. Její vzestup nelibě sleduje přísná hospodyně doňa Úrsula. Co však Claru skutečně dostane do potíží, je láska. Tajně miluje dona Diega a zdá se, že ani ona mu není lhostejná. Ale může věřit jeho citům? Přizná se vévoda ke vztahu, který naprosto neodpovídá jeho postavení? Zvlášť když jeho nepřátelé využijí každé příležitosti k tomu, aby ho pošpinili, a snaží se ho vlákat do nebezpečné pasti…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Kuchařka z Castamaru – 2. část je závěrečným dílem historické dualogie, ve které najdete vyvážené ingredience romantiky, intrik, lží i tajemství. Španělský ohnivý charakter zasáhne i naši hlavní hrdinku a nebude to jenom láska, která ji zkomplikuje život.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete celistvé dění na panství vévody z Castamaru. Jeho obyvatelé se dostávají do soukolí intrik a pomsty, která je zavede až na hranici smrti a vymanit se z osidel přichystaných úkladů je bude stát dostatek sil i odvahy. Hlavní hrdinka Clara bojuje o svůj holý život i právo na lásku stejně jako ostatní postavy této historické ságy.

Sevřel čelisti ještě silněji a pomyslel si, že takto s ním služka mluvit nesmí. Nemůže ho soudit, a už vůbec ne tak nespravedlivě, když se snaží prosit o odpuštění.
„Jsem váš pán a vévoda z Castamaru! Přikazuji vám, abyste byla ticho. Snažím se vám omluvit.“
„Excelence, vězte, že vaši pokornou kuchařku výmluvy nezajímají. Chci odejít z tohoto domu,“ řekla a tváře jí hořely vzteky.
„Ne! Nepřeji si, abyste odešla,“ rázně odvětil.

Druhý díl pokračuje tam, kde skončil předchozí. Nevrací se k ději prvního dílu a pouze letmými zmínkami lehce připomíná některé události, takže pokud jste úvodní díl nečetli, asi budete trochu vařit z vody. Tentokrát hlavní hrdinka Clara nedostává tolik prostoru jako v minulé části a místo toho se před vámi rozprostírá hned několik životních osudů „vedlejších“ postav. Příběh se tak stává rozmanitějším a zlehka se dotýká několika společenských témat, jež byla v tehdejší době vysoce kontroverzní a hrozila za ně smrt.

Dostatek zápletek i akcí, kterými je příběh proložen, zajišťuje čtenářům pestrost a táhne celý děj kupředu, stejně jako jeho postavy, které jsou jasně dané. Klaďasové získávají plusové body a padouchové jsou do morku kosti prožraní.

Nenáročný román Kuchařka z Castamaru – 2. část je oddechovkou, v které se sice žádného velkého dějového třesku nedočkáte, ale jeho plynulost, romantika i dobová atmosféra vás dokáží příjemně pobavit. S hrdiny se budete cítit dobře, se zvědavostí budete vyhlížet jejich další osudy a vyhrocené zápletky vás budou hnát k závěrečnému vyvrcholení. Úvodní díl se mi líbil víc – příběh Clary byl pro mě poutavou a pestrou záležitostí a také jsem se podívala očkem do kuchyně i pod ruku výtečné kuchařky. Tentokrát se kuchařského prostředí dočkáte minimálně a tato absence lahodných vůní a pokrmů mi zkrátka chyběla. Jako příjemná oddechovka ale splnila svůj účel.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za vyvrcholení životních eskapád nadané kuchařky Clary děkuji nakladatelství Fortuna Libri, na jejichž stránkách si můžete knihu Kuchařka z Castamaru – 2. část pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Fortuna Libri.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *