Recenze

Ďábel nosí kilt

Co se stane, když se objeví neotesaný skotský horal v anglické lepší společnosti? A co když si ještě navíc vyhlédne anglickou lady, která jediná mu dokáže říct pravdu do očí? To vše se dozvíte v nové „skotské“ sérii od autorky Suzanne Enoch s názvem ĎÁBEL NOSÍ KILT.

Název: Ďábel nosí kilt

Autor: Suzanne Enoch

Nakladatelství: Baronet

Rok vydání: 2019

Počet stran: 320

Uplynulo třiasedmdesát let od bitvy u Cullodenu a Angličané a Skoti jsou stále na ostří nože. Ranulf MacLawry – markýz z Glengasku si spokojeně žije na svém panství ve Skotsku a po smrti rodičů má na starost nejen celý majetek, ale i své mladší sourozence – dva bratry a jednu sestru. Právě osmnáctiletá Rowena zatouží poznat lesk a kouzlo londýnských salónů a i přes výslovný zákaz Ranulfa utíká do Londýna, kde ji azyl poskytne rodina kdysi blízké přítelkyně její matky. Hanoverovi se ujmou Roweny a pomáhají ji s uvedením do anglické společnosti. Ranulf ani chvíli neváhá a vydá se svou sestru vyrvat ze spárů Angličanů. Po svém příjezdu ale zjistí, že možná až tolik nespěchá zpátky do Skotska a pokud bude svůj čas trávit ve společnosti krásné Charlotte Hanoverové, vadit mu to až tolik nebude. Charlotte je pravá Angličanka, která nesouhlasí takřka se vším, co statný skotský horal pronese. Ale ne nadarmo se říká – co se škádlívá, to se rádo mívá. A na Ranulfa, po všech těch anglických floutcích, je vážně radost pohledět. Teď už jenom zjistit, zda se jedná o chemickou přitažlivost nebo zda zapůsobilo omamné kouzlo lásky.

Ústa se mu zvlnila pousmáním. „Co říkáte, že bychom vynechali muzeum a já našel nějaké klidné místečko jen pro nás?“ zašeptal a o vlásek se k ní přiblížil. „Vysvětlím vám svůj vděk.“

Tím, jak to řekl, to jaksi vyznělo ještě neslušněji, než už to bylo. A tak tam stála, pětadvacetiletá, ve věku, kdy už se nemohla dobře provdat, a hleděla na muže, který ji nemohl chtít za nevěstu. A na muže příliš nebezpečného, než aby ho chtěla za manžela. Dokonalé ve své dokonalosti.

Ďábel nosí kilt je prvním dílem ze série Skandální Skotové. Spisovatelka Suzanne Enoch je známá tím, že většinu svých knih zasazuje právě do období regentství Anglie a ani tato kniha není výjimkou. V popředí stojí vždy statný horal ze Skotské vysočiny, který je většinou nemilosrdný a pevný jako skála, ale i v něm bouří city, které se derou na povrch s příchodem krásné lady – většinou Angličanky, aby zápletka byla o něco zajímavější. Celý romantický děj je ošperkován vtipnými dialogy a určitým druhem napětí, kdy jde někomu z hlavních hrdinů o život.

Začátek knihy Ďábel nosí kilt se velmi slibně rozjíždí – úvod do historického období, seznámení s hlavními představiteli i první náznaky vzrušení. Ale postupem času jako kdyby celý příběh začal stagnovat a stále jen dokola se točil kolem tanečních večírků, vzrušujícího jiskření obou protagonistů a slibů, které jdou jen velmi stěží splnit. Od Suzanne Enoch jsem zvyklá na větší dějovou rozpracovanost i vystavěnou romantickou zápletku a toho se mi v této knize až tolik nedostalo.

Hlavní představitelé jsou opět sympatičtí lidé i se svými slabostmi a náladami. Samozřejmě pokud budete velcí šťourové, některé charakteristiky vám budou připadat trochu divné – na to, že je Charlotte z lepší, anglické společnosti moc se nepohoršuje nad tím, že se jí chce Ranulf dostat pod sukně a jeho horalské, přímočaré vyjadřování ji nechává naprosto klidnou. A klidnou to vlastně nechalo i mě a zřejmě i všechny ostatní, kteří nemají zapotřebí hledat každý autorův prohřešek, ale raději se nechají unášet atmosférou a náladou knihy. A tu Ďábel nosí kilt teda rozhodně má.

Pro všechny kdo milují drsnou přírodu Skotska, romantickou četbu a hlavně pravé skotské horaly oplývající mužností a divokým šarmem knihu určitě doporučuji. Druhý díl s názvem Nezkrotný horal má vyjít v listopadu 2019 a já mu dám rozhodně šanci ;-).

Hodnocení: 79 %

 

Za romantické čtivo ve společnosti opravdových chlapů a také za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Ďábel nosí kilt můžete pořídit.

 

Mohlo by se vám také líbit...

3 komentář

  1. […] Nezkrotný horal je druhým dílem ze série Skandální Skotové. Předchozí díl s názvem Ďábel nosí kilt jsem četla a na to, že se jedná o počin mé oblíbené spisovatelky Suzanne Enoch jsem byla […]

  2. […] Návrat na Vysočinu je třetím dílem ze série Skandální Skotové. Předchozí díly Ďábel nosí kilt a Nezkrotný horal nasadily vysokou laťku a já byla zvědavá, zda autorka Suzanne Enoch […]

  3. […] A klidně můžete začít pěkně od začátku prvním dílem Ďábel nosí kilt (recenze zde) a pokračovat přes Nezkrotného horala (recenze zde) až k Návratu na Vysočinu (recenze […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *