Recenze

Panenka z kostí

Myslím si, že Panenka z kostí autorky Holly Blackové potěší každého (přibližně) desetiletého čtenáře, který má rád dobrodružství okořeněné špetkou tajemna. A ač vám třeba již dávno není deset, Panenka z kostí je super milá jednohubka, nad kterou dospělý čtenář nemusí přemýšlet a pokud máte rádi pohádkové příběhy, jistě nebudete litovat času stráveného s touto knihou…

Název: Panenka z kostí

Autor: Holly Blacková

Ilustrace: Eliza Wheelerová

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2014

Počet stran: 216

Kniha mě upoutala svými nádhernými ilustracemi. V knize najdeme několik celostránkových i menších černo-bílých obrázků, které celému příběhu dodávají velmi romantický nádech. Potěšila mě i pevná vazba, zdařilý překlad a absence chyb v textu – prostě pěkná práce nakladatelství Jota!

Trojice hlavních hrdinů jsou 12-cti letí školáci, kteří se spolu kamarádí od malička a hrají spolu „nekonečnou hru“ s plastovými figurkami, kterým všem vládne porcelánová panenka s blonďatými vlásky. Ta má sice už své nejlepší dny dávno za sebou, ale maminka Poppy ( jedné z dívčích hrdinek) tvrdí, že má velkou cenu a proto panenku nechává zamknutou ve vitríně a děti si ji mohou pouze prohlížet… Děti tuto porcelánovou pannu pojmenují Královna a chovají k ní určitý respekt, protože se jim zdá nějaká „jiná“… A jednou se ukáže, že měly pravdu.

Zachovi otec vyhodí plastové panáčky, protože je přesvědčený, že je syn na hraní s figurkami už moc starý a tím by měla jejich dětská hra skončit. Ovšem ve skutečnosti to pouze pootevře dveře mnohem skutečnějšímu dobrodružství, protože Poppy Alici a Zachovi začne tvrdit, že panenka je vyrobená z porcelánu smíchaného s lidskými kostmi a uvnitř, že je popel zavražděné dívky jménem Eleanor. Její duch je prý uvězněn v panence a přeje si, aby ji děti pohřbily v hrobě po boku jejích již zesnulých rodičů. A tak se tři kamarádi vydají na dobrodružnou výpravu, kde se začnou dít divné věci.

Dětská knížka pro mě byla oddechovou četbou. Líbil se mi autorčin nápad, kdy panenku nechá „posednout“ duchem zemřelé dívenky, která komunikuje se svými živými vrstevníky. Duchařská linka ve vyprávění může být pro mladší děti „strašidelná“ a věřím, že malí čtenáři budou z tohoto dobrodružného příběhu nadšeni. A to i díky kouzelným ilustracím Elizy Wheelerové.

V procentech: 91%

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *