Recenze

Finlay na zabití

Jestli se někdo umí dostat do pořádných potíží, tak je to určitě Finlay. Rozvedená, utahaná matka dvou dětí, která má momentálně tak trochu problém s jednou mrtvolou. Bláznivá komedie FINLAY NA ZABITÍ je detektivkou i humorným románem a skvěle vás bude bavit.

Název: Finlay na zabití
Autor: Elle Cosimanová
Překlad: Jitka Jeníková
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022
Počet stran: 383

Finlay Donovanová je uštvaná rozvedená matka a autorka detektivek, před kterou berou nohy na ramena múzy i peníze. Její život je jeden velký chaos: termín odevzdání slíbeného rukopisu se neúprosně blíží a nápady nikde, exmanžel bez varování propustil chůvu a literární agentka si chce dát schůzku v podniku, kam má Finlay zakázaný vstup (neptejte se). Stačí jeden náhodně odposlechnutý — a špatně pochopený — rozhovor, aby žena u sousedního stolu považovala Finlay za nájemnou vražedkyni a předložila jí velice lákavou nabídku. Než se Finlay stihne z nedorozumění vymotat, je až po uši zapletená do vyšetřování opravdové vraždy. Což je ovšem skvělý námět na knihu! Jen je třeba zbavit se všech nitek, které ji spojují s případem… a jednoho těla.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Ztřeštěný román Finlay na zabití je výtečnou pohodovkou, při které budete odhalovat podivnou vraždu a nádavkem se ještě skvěle pobavíte, protože Finlay přitahuje trapasy i průšvihy magnetickou silou. Důležité je se z toho nezbláznit a Finlay má vážně skvělý smysl nejen pro humor, ale i pro život.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Finlay a vy tak máte možnost dostat se přímo do středu jejího trochu bláznivého myšlení a prožívat s ní „ulítlé“ události, které se odehrávají s vážným podtónem. Mix detektivního a humorného žánru se velmi povedl a vy nebudete ochuzeni o napětí, vyhrocené zápletky, ale i vtipné glosy a také romantiku.

Znovu jsem se napila. Bourbon pálil celou cestu až do žaludku. Když jsem otevřela oči, Harris Mickler tam pořád ležel a byl stoprocentně mrtvý, vedle mě seděla na zemi Vero s krabicí ukradených domácích potřeb, které mi – podle nejlepšího možného odhadu – patřily jen ze šedesáti procent, a skoro s jistotou věděla, že příštích čtyřicet procent života strávíme ve vězení, jestli se nám rychle nepodaří něco vymyslet.

Autorka hned od začátku rozjíždí humornou životní eskapádu rozvedené ženy s dětmi a musím přiznat, že mě to moc neoslovilo. Naštěstí ale svůj vtipný potenciál umírnila a do děje vsunula detektivní zápletku, která rozhýbala příběh správným směrem. Své žertování přetavila ve skrytý humor, který mně byl daleko bližší než ten prvoplánový a právě tyto „pod dějové“ legrácky učinily z celého příběhu originální román, jež zaujme svojí originalitou a určitou pohodou, která z románu sálá.

S hlavní postavou nebudete mít problémy se ztotožnit. Taky kdo by nebyl soucitný s údělem utahané ženy, která má na bedrech celou domácnost a malé děti k tomu, jenomže Finlay je jiná a její odvážná jednání ve vyhrocených situacích budou vzbuzovat váš obdiv i úsměv na tváři. Řešením i vytvářením bláznivých problémů se tak trochu podobá knižním postavám J. Jonassona, jenom stojí víc pevně nohama na zemi.

Živý a velmi čtivý styl vyprávění přidává příběhu na tempu a dostatek ztřeštěných zvratů vás neomylně vede ke svému konci, v kterém se pojede na hraně nebezpečí a poctivých náhod. Moc se mi líbila i přidaná romantická linka, která nebyla příliš „sladká“, ale v optimální míře citlivě doplňovala rozjetý děj.

Román Finlay na zabití mě skvěle pobavil a na rozpačitý začátek jsem velmi rychle zapomněla. Autorka má už na světě i pokračování tohoto zábavného příběhu a já se na něj velmi těším. Finlay se vám totiž dostane pod kůži a vy nutně budete potřebovat vědět, kam ji životní eskapády zavedou i příště. Pokud máte rádi trochu ztřeštěné vyprávění, které se nebojí ponořit i do vod krimi, napětí a romantiky, pak směle sáhněte po tomto titulu. Přeji vám příjemnou zábavu. 🙂

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi originální a humorné řešení vraždy děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Finlay na zabití pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *