Recenze

Neviděla jsem tě přicházet

Co všechno se může stát během pár hodin? Zaru a Jima spojí jeden menší „ťukanec“ na autě a střelený příběh plný neočekávaných situací může začít. Nový román z nakladatelství Metafora s názvem NEVIDĚLA JSEM TĚ PŘICHÁZET je plný životních změn i romantiky.

Název: Neviděla jsem tě přicházet

Autor: Hayley Doyleová

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2020

Počet stran: 384

Zara Khoury žije v Dubaji a její přítel Nick v Liverpoolu. Mají vztah na dálku, který jim klape. Třicetiletá Zara se už konečně rozhoupe a rozhodne se něco se svým životem udělat. Co třeba odjet za svým Nickem do Anglie, dodělat si tam školu a žít rodinný život? Sbalí si kufry a vydává se na cestu, která jak doufá, bude zakončena v náručí Nicka. Jenomže po svém příletu do Liverpoolu zjišťuje, že nic není takové, jak si vysnila a celý život se jí rozpadá pod rukama. Ubrečená za volantem svého auta narazí do bílého BMW a tak trochu mu pochroumá „fasádu“. Tohle snový auto vlastní jenom pár hodin třiatřicetiletý Jim Glover, který ho vyhrál v soutěži, jinak je chudý jak kostelní myš. Vybírá peníze v mýtné budce, stará se o maminku a volný čas tráví se svými kamarády. Zkrátka naprosto předvídatelný Jim, který nikdy nevybočuje ze svých zajetých kolejí. Jejich malá nehoda přeroste ve sled nečekaných událostí, které je donutí strávit společný čas, při kterém se pomalu poznávají a zjišťují, že někdy se zkrátka vyplatí trochu zariskovat a urvat si ze života ten lepší kus. Celé tohle setkání byla nehoda. Nepříjemná nehoda, která vlastně skončila docela příjemně.

≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥ ≥

Román Neviděla jsem tě přicházet je opět z edice 7lásky, která nás už překvapila jedenácti knihami. Ani tento román nijak nevybočuje z řady a jedná se o romantické čtivo s přesahem životních moudrostí, aneb jak se může život změnit.

Příběh je vyprávěn ich- formou ze dvou úhlů pohledů hlavních hrdinů – Zary a Jima. Jde o pravidelné střídání, které je moc hezky graficky doplněno postavami u každé kapitoly, takže se okamžitě orientujete v postavách a navíc velmi lahodí oku. V první části poznáváte oba hrdiny příběhu a sledujete jejich současnost zastřenou jistou nespokojeností. Celé vyprávění se naplno rozjíždí se střetnutím Zary a Jima a vy už dál pozorujete plejádu praštěných situací, do kterých se protagonisté dostávají. Tyto absurdní dějové zápletky mají k reálnosti hodně daleko a musím říct, že i na mě toho už bylo přespříliš, ale pokud knihu budete vnímat jen jako bláznivý výlet se střelenou Zarou, pak vám čtení téhle 7lásky bude velmi příjemně ubíhat.

Co musím vyzdvihnout, je určitě atraktivní styl vyprávění autorky knihy Hayley Doyleové. Čtenáře vtáhne okamžitě do děje a úsporná forma psaní vás nese na vlnách příběhu, aniž by vás rozptylovala zbytečnými informacemi.

„Ale podle mě se lidi snášeli líp než dneska. Nechávali lásku růst. Někdy to fungovalo, někdy ne. Najít lásku… a když říkám ,lásku‘, myslím takovou tu lásku jako ve starých filmech, nebo takovou tu ,lásku‘, o který nám vyprávěli babička s dědou, když jsme byli malí… no, dneska je všechno jinak. Svět se změnil, teď je na baterky a točí se čím dál rychleji. Všechno je hned. Nikdo nenechává nic růst. Včetně lásky. Když začne nějaký vztah jen trochu uvadat, lidi hned vezmou nohy na ramena. Já nejsem žádná výjimka.“

Oba hlavní hrdinové jsou vcelku sympatičtí, i když si k nim výraznější vztah nevybudujete. Zara je poděs, ačkoli za to snad ani nemůže a stávají se jí ty nejnemožnější věci na světě. Jim je tak trochu uvědomělý mladý muž, který ale zamrznul ve svém životě. Během jejich bláznivé cesty se poznávají a odkrývají před sebou i čtenářem svou minulost. Tohle společné putování jim ukáže odlišný svět, než na jaký byli dosud zvyklí a nasměruje jejich životní kroky do neznámých vod, které je posunou do zářivých barev vlastního osudu.

Pokud máte rádi nenáročný styl psaní, který vám odkryje jeden bláznivý road trip dvou mladých lidí a vezme na cestu plnou překvapení, pak určitě sáhněte po knize Neviděla jsem tě přicházet.

Hodnocení: 80 %

Za ztřeštěné putování i romantiku děkuji nakladatelství GradaMetafora a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Neviděla jsem tě přicházet.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Kniha se mi docela líbila, bylo to nakonec úplně něco jiného, než jsem si myslela a jsem ráda, že kniha nebyla zas tak sladká 😀

    1. Veronika Esserová says:

      Jojo, rozumím. Také jsem čekala klasickou romanťárnu a on se z toho nakonec vyklubal hezky praštěný příběh 😀 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *