Recenze

Krvavé stíny

Představte si malou, zapadlou vesnici, která je na pohled dokonalá, zejména díky tomu, že je v soukromém vlastnictví tajemného multimiliardáře, který do obce pravidelně investuje horentní sumy. „Jeho“  Smrthora má temnou, pohnutou historii s čarodějnickými procesy, plnou brutality, lidského utrpení, neštěstí a násilné smrti. Dnes je ovšem na hony vzdálená svému středověkému předobrazu a budí dojem moderní, skvěle funkční, dokonalé vesničky, ale … Jste zvědaví, chtěli byste vědět, jak se v ní „rezidentům“ žije? A chtěli byste tam třeba pracovat?  Mladý policista Julien dostane lukrativní nabídku zaměstnání, která se neodmítá a která mu změní život – navždy.

Název: Krvavé stíny

Autor: Jerome Loubry

Nakladatelství: Grada – Metafora

Roka: 2022

Počet stran: 352

Oficiální anotace

Začínající novinářka Camilla nasedne do auta k tajemné Élise, která jí mailem nabídla materiál pro senzační článek: informace vysvětlující nedávnou tragédii ve vesnici Smrthora. Vyrážejí přímo na místo a na cestu Camilla dostane k přečtení dvě stě stran popisu událostí… Listopad 2021. Julien Perrault byl právě jmenován policejním náčelníkem ve Smrthoře, odlehlé vesnici, do níž vede jen jediná cesta. Julien se domnívá, že se ocitne v pustině na konci světa.  Namísto toho přijede do obce s bezvadně uklizenými ulicemi, policejní stanicí a moderně vybavenou nemocnicí. Na klid a pořádek dohlíží všudypřítomné kamery. Ukáže se, že Smrthoru před více než dvaceti lety zakoupil pan de  Thionville, byznysmen toužící vytvořit idylické a bezpečné prostředí, v němž by mohl vychovávat své dcery. I přesto došlo před deseti lety k tragédii – uprostřed noci někdo unesl de Thionvillovu nejmladší dceru a shodil ji z vrcholku Hory mrtvých, shlížející na vesnici. Pan de Thionville má podezření, kdo to byl, a proto pozval Juliena, aby vedle svých běžných povinností případ v tajnosti vyřešil.

Summa summarum

Nakladalství Grada vydalo svůj  nový noir román v kvalitní šité vazbě , obsah je rozdělen do deseti číslovaných kapitol. Jsem toho názoru, že kniha Krvavé stíny patří mezi tituly, které otevřete a okamžitě víte, že jste se „chytili“ a nebudete „v klidu“, dokud nezjistíte pointu. Osobně jsem se od první stránky těšila na další a další informace o tajemstvím prošpikované Smrthoře a osudech jejích svérázných obyvatel. O historii – mezi horami zapadlé vísky – se čtenáři dozvídají především z „blogových“ zápisků z jedné postav Sibilly. Díky ní zjistíme, že Smrthora – stejně jako Salem – neunikla šílenství s čarodějnickými procesy a vesničané do dnešních dnů udržují živé pověry a legendy spojené s těmito neveselými časy. Černou magii na vlastní kůži pocítí i detektiv „z města“, který dorazil na policejní stanici jako nový velitel a zjistí, že Smrthora je všechno možné jen ne „Ospalá díra“. Kniha jako správný noir obsahuje mistrovsky popsané psychostavy postav, brutální – na první pohled – nelogické a bezdůvodné vraždy / sebevraždy. Bavil mě autorův styl popisu magického tajemna a postupného dávkování strachu. Co je ovšem v tomto příběhu vyšroubováno do maxima je neuvěřitelně strhující a překvapivý konec. Ať věříte na čarodějnice nebo vsázíte na lidské vrahy, budete se divit, kdo a proč za úmrtími stojí… Kniha se čte dokonale – sama jsem ji přečetla během pár hodin :). Příběh mě velmi bavil, líbily se mi kulisy, hlavní dějová linie i ostatní zápletky. Rozhodně doporučuji.

Hodnocení: ❤❤❤❤❤

Za Krvavé stíny nad Smrthorou moc děkuji ❤nakladatelství Grada❤.

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *