Recenze

Zatmění

Takzvaný krvavý úplněk neboli úplné ZATMĚNÍ Měsíce skýtá mnoho možností. Jednou z nich je i vyústění děsivých vražd. Harry Hole se vrací v plné parádě a zločinci střezte se postavit se mu do cesty. Třináctý případ tohoto detektivního ztroskotance je opět velmi čtivou a výživnou záležitostí.

Název: Zatmění
Autor: Jo Nesbo
Překlad: Kateřina Krištůfková
Nakladatelství: Albatrosmedia Kniha Zlín
Rok vydání: 2023
Počet stran: 544

Harry se vrací domů z Los Angeles, kde se marně snažil upít se k smrti. V patách má vymahače dluhů a před sebou vraždu dvou mladých žen. Ze zločinu je obviněn známý realitní magnát. Pokud Harry do deseti dnů najde pravého vraha, zachrání hned několik lidí najednou. Jako soukromý vyšetřovatel dá dohromady tým odpadlíků: zkorumpovaného policistu, psychologa umírajícího na rakovinu a bývalého taxikáře, který prodává kokain. Čas letí jako splašený, vrah je vždy o krok napřed a krvavý úplněk se neúprosně blíží.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Detektivka Zatmění je už třináctým dílem ze série Harry Hole a i když s žádnou překvapivou novinkou nepřichází, pořád je to stejně dobrý HH a vlastně fanoušci tohoto originálního detektiva ani po žádných výstřelkách netouží. Nostalgicky se opět noříte do děje, který oplývá rozvětvenými popisy i dostatkem napětí.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje hned několik linií příběhu, které spolu úzce souvisí, ale na milimetr přesně do sebe zapadnou až s finišem. Autor nezapomíná během svého vyprávění připomínat některé stěžejní informace z předchozích dílů, což velmi kvituji, a rozvíjí novu zápletku včetně komplikovaného soukromí tohoto sympatického policisty s temnou duší.

Na prahu se zastavila. Přes ramena dvou členů lékařského týmu spatřila obličej osoby ležící na podlaze. Tedy žádný obličej neviděla, jen krvavou přední část hlavy – z rudé fašírky vykukovaly pouze bílé zbytky nosní kosti. Jako…, Katrine nevěděla, proč ji to napadlo, … krvavý měsíc.

Jo Nesbo neopouští svůj zajetý styl, který stále funguje a znova svým čtenářům servíruje případ brutálních vražd, do kterých je osobně zapleten i hlavní hrdina HH. Dostane se vám tak do hledáčku nejen vyšetřování neobvyklého zločinu, ale i soukromý život nepoučitelného alkoholika stále pokračuje a má nachystaný další překvápka. Jednotlivé nitky případu se sbíhají do svého stěžejního centra, aby znovu vyrazily na průzkum a za novými stopami, čímž udržují čtenářovu pozornost v permanentní bdělosti.

Velmi se mi líbilo zákulisí i netradiční „technika“ vražd, která je značně fascinující, a společně se skvadrou pomocníků, kteří HH ještě zbyli, se příběh odehrává v živém a tepajícím rytmu. Samotný případ chvílemi zavání překombinovaností, na což nejsem u Nesba příliš zvyklá, a pachatele se mi podařilo odhalit, což je také další novinka, na kterou jsem nebyla připravená. Holt nám Harry asi začíná trochu stárnout… 😉

Rozvětvené vyprávění natahující pařáty všemi možnými směry se mi opět líbilo, a pokud jste fanoušky charismatického Harryho Holea a pořádně nadupaných detektivek, pak si určitě Zatmění nenecháte ujít. I když jsem drobné výhrady tentokrát měla, Harry i nadále zůstává mojí stálicí❤ a už teď se těším na jeho další zajímavý případ, v kterém jistě nebude chybět napětí, trochu sarkastického humoru i komplikovaný osobní život.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další skvělou jízdu s drsňákem, v kterém hluboko dřímají něžné city, děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Zatmění pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *