Recenze

Les v domě

Za minulostí se nedá jen tak namalovat tlustá čára, musí se ukončit. Tenhle LES V DOMĚ je plný lží, bolestného tajemství a nedostatku lásky. Velmi silný a dramatický příběh, který vás uzavře ve své stísněnosti a hutném vyprávění.

Název: Les v domě
Autor: Alena Mornštajnová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 304

Říkají jí cácora a vypadá to, že je na světě nedopatřením a jakoby navíc. Otec kamsi zmizel při povodních, matka utíká před odpovědností k milencům a alkoholu — a děvčátko zůstalo viset na krku nevraživé babičce, která obhospodařuje zahradnictví a je přesvědčená o tom, že všechno špatné lze v životě vyhubit jako žravé plzáky. Nebo o tom prostě nemluvit. Jenže všude kolem je les, ve kterém se skrývá cosi hrozivého, a cácora jednoho dne mluvit začne…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Les v domě je bolestným a poutavým čtením, které vás chytne do svých osidel a už nepustí. I když hned od začátku tušíte, že zde něco nehraje a s největší pravděpodobností se chystá cosi tragického, nutkání a zvýšená zvědavost vás nutí stále číst dál a dál a nořit se do dramatu, který vás zasáhne, ať už chcete nebo ne.

Příběh vyprávěný ich-formou se datuje do období poloviny devadesátých let a jeho hrdinkou se stává malé děvčátko, s kterou projdete její životní osud až do dospělosti. Právě pohled této cácory ještě více umocňuje stísňující zápletku celého románu a vede čtenáře s důvěrou i úzkostí bolestným vyprávěním.

„… moje tajemství stále zůstávalo skryté, zaházené vrstvami času, nánosem dnů, týdnů a let, nahromaděnými vzpomínkami a prachem života. Leželo zabodnuté v mé paměti, občas se zanítilo, bolelo, obalilo se hnisem a snažilo se protlačit na povrch, ale většinu času prostě jen podřimovalo, aby se ozvalo v tu nejméně vhodnou chvíli…“

Paní vypravěčka Mornštajnová opět rozprostřela svůj příběh do nejzazšího koutu čtenářovy duše a představila tak jímavý osud jedné cácory, který vám dá materiál k přemýšlení, odsouzení i schovívavosti. Pomalu, ale jistě odmotává jednotlivá vlákna vyprávění ze zacuchaného kotouče lží, aby vyjevila všechna svá tajemství, tíži i dilema dramatického příběhu.

Tentokrát se autorka příliš nepouští do rozvětvených pasáží ani podrobných popisů prostředí, ale cíleně s přesně namířenou muškou zaměřuje své hledí na ústřední téma knihy. Právě tato „osekanost“ dává důraz na hlavní zápletku a společně se silnými charaktery svých postav vytváří syrové a naléhavé čtení. Velmi kvituji autorčinu absenci emotivních výlevů až na hranici hysterie, kterých se absolutně zdržela. Emoce ve vás bezpochyby tato kniha vyvolá, ale naštěstí nejsou autorkou uměle vyvolány a stejně jako ostatní „psané zbytečnosti“, kterých se vyvarovala, nezahlcují už tak dost hutné téma knihy.

Román Les v domě není veselým čtením. Jeho mrazivá atmosféra a autorčino podmanivé vyprávění vám sedí na hrudi, svírá tlukoucí srdce a znemožňuje svobodný nádech. Mně se román velmi líbil, i přes jeho nelehké téma a velkou zásluhu na tom má sama autorka. Zpracovala svůj příběh pro mě přijatelnou a vítanou formou a musím říct, že mě po přečtení několikrát napadlo, zda bych byla stejně spokojena, kdyby toto téma dostal do rukou jiný autor. Mornštajnová to zkrátka se mnou umí a já se těším na další setkání.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi silný, hutný a bolestný román děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Les v domě pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *