Recenze

Světem bylin s Romanem Pavelou – pohybové ústrojí

Máme dobrou zprávu pro všechny, kteří si oblíbili publikace nakladatelství Lirego věnované bylinám, bylinkám, prostě „léčivkám“. Máme možnost si společně projít a přečíst další – třetí –  díl bylinkové bible všech „opravdových“ kořenářek, kořenářů a zejména lidí, kteří věří Matce přírodě více než chemii. Tentokrát se mezinárodně uznávaný botanik doc. Roman Pavela, duchovní otec celé série o léčivých rostlinách, zaměřil na nemoci a možnosti léčby pohybového aparátu.

Název: Světem bylin s Romanem Pavelou – pohybové ústrojí

Autor: Roman Pavela

Série: Světem bylin s Romanem Pavelou

Díl: III

Nakladatelství: Lirego

Rok: 2021

Počet stran: 176

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D. (narozen 17. dubna 1970) je český vědec, nositel významného ocenění ministra životního prostředí ČR za vývoj výrobků prokazatelně zlepšujících kvalitu života a životního prostředí – Česká hlava 2013. Je mezinárodně uznávanou vědeckou autoritou v oblasti výzkumu biologicky aktivních látek získávaných z léčivých a aromatických rostlin (v roce 2019 byl zařazen společností Web of Science do prestižního seznamu nejcitovanějších vědců světa „Highly Cited Researchers“, tedy mezi 1% těch nejlepších vědců světa).

Foto, text (zkráceno), zdroj: lirego.cz

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Oficiální anotace:

Třetí díl oblíbené série publikací Světem bylin s Romanem Pavelou čtenáře podrobně seznamuje s další řadou užitečných, často i napohled krásných rostlin, které nabízí naše štědrá příroda. Tentokrát je jejich výběr zaměřen na pomoc při nejrůznějších problémech a chorobách pohybové soustavy. Zkušený a respektovaný autor, známý z populárního televizního pořadu Polopatě, předává praktické rady i osvědčené domácí recepty na čaje, masti, obklady a ozdravné kúry, jež pomáhají jako doplňková léčba mnoha pohybových neduhů. Ulevují od častých bolestí zad a kloubů například při artritidě, revmatismu či osteoartróze, hojí nejrůznější záněty šlach i svalů nebo zbavují naše tělo škodlivin. Kniha, opět vybavená množstvím názorných fotografií, obsahuje vedle receptů také návody, jak si můžeme léčivé byliny sami pěstovat. .

Summa summarum

Stejně jako předchozí díl i tento věnovaný pohybovému ústrojí nakladatelství Lirego poslalo čtenářům precizně zhotovené: text je vytištěn na křídovém papíře, kniha má pevné desky a záložku 🙂 . Již při zběžném prohlédnutí obsahu zjistíte, že i třetí díl ze série ze světa léčivých rostlin je plný obrazového materiálu: barevných fotografií i ilustrací. Tak,  jak se kniha „líbí na první pohled“, vsadím se, že na druhý pohled , se díky skvělému obsahu, bude líbit ještě mnohem více. Autor opět s logikou věci nejprve čtenářům vysvětlí (zopakuje) základní anatomická fakta o kosterní a pohybové soustavě. Vše perfektně srozumitelně a přehledně. Nechybí ani anatomické nákresy. Stejně jako v druhém dílu, který se zabývá nemocemi zažívacího ústrojí (recenze na našem blogu), se následující část knihy věnuje nejčastějším diagnózám, které postihují pohybovou soustavu. Autor se věnoval nemocem, které jsou populaci zastoupeny velmi často a postiženým zhoršují (někdy velice významně) kvalitu života, např.: Bechtěrevova choroba, tenisový loket, syndrom karpálního tunelu, zánět šlach aj. Následuje abecední seznam rostlin, které se osvědčily v léčbě bolavých kloubů, kostí a svalů…  Samozřejmě nechybí snadno „proveditelné“ recepty na domácí přípravu tinktur, odvarů , mastí, koupelí, jídel a olejů.  Stejně jako u minulé publikace oceňuji nejen dokonalý popis „léčivek“ a soupis možných využití, ale zejména uvedení účinných látek, tipy na úspěšné pěstování na záhoncích i květináčích. A v neposlední řadě zmíním i zajímavosti, které nám danou rostlinku více přiblíží. Kniha se mi velmi líbí a myslím, že rozhodně patří do knihovny každého, kdo má rád fytoterapii a bylinky obecně. Doporučuji ❤.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ?

Za další skvělý díl ze série knižních průvodců světem léčivých bylin děkuji ❤ nakladatelství Lirego ❤.

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

AUTOROVA PŘEDNÁŠKA (zajímavá!!!!!) DOSTUPNÁ NA YOUTUBE

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *