Recenze

Bez smilování

Stala se výjimečnou v tom, že jako jediná přežila pachatelův útok a vrah ji BEZ SMILOVÁNÍ poznamenal na celý život. Další detektivní série s ženskou vyšetřovatelkou v hlavní roli, která vůbec nevypadá špatně 😉 .

Název: Bez smilování                                                            

Autor: Joanna Schaffhausen

Nakladatelství: Grada – Metafora

Rok vydání: 2019

Počet stran: 352

Ellery je policistka, která si musela vzít nucené volno a po ošklivém předchozím případu je nucena navštěvovat skupinové sezení obětí násilného zločinu. Zde se seznamuje s ostatními účastníky, kromě jiných také s Wendy – mladou dívkou, kterou poznamenalo brutální znásilnění a Myrou, která si prošla ohněm, v kterém přišla o svého malého syna. Ellery tuto terapii bere jako nucené zlo a rozhodně nemíní „obnažovat“ své city na veřejnosti. Místo toho se zaměří na nejasnosti kolem případu Myry, a aby toho neměla na vynucené dovolené málo, obrátí se na ní i Wendy s prosbou o vypátrání násilníka, který ji navždy zničil život. Ellery má svázané ruce a nemůže se dostat k informacím, které nabízí policejní registr, takže ji nezbývá nic jiného než znova požádat o pomoc svého zachránce Reeda – behaviorálního analytika pracujícího v řadách FBI. Rozjíždí se pátrání, které nebude úplně procházkou růžovým sadem a spousta lidí bude muset poodhalit nejen svá tajemství, ale hlavně své vnitřní pocity. A ani Ellery se toto duševní otevření nevyhne a navíc ještě bude muset bojovat se svými zakázanými city k Reedovi.

–––––––––––

Bez smilování je druhé volné pokračování série Ellery Hathawayová. Bohužel první díl mně utekl, a i když se v tomto díle stále vracíte k předchozímu dílu, není to zkrátka úplně ono. Některé souvislosti mně unikly, a jelikož se mi tato kniha opravdu líbila, nezbyde mi nic jiného než si pořídit ještě první díl s názvem Noc, kdy zmizela Bea Nesbitová 😉 .

Zdála se nejistá, jako by se rozpomínala na detaily, a Ellery neměla to srdce, aby jí řekla, že na podrobnostech nezáleží. Příběh byl pořád stejný.

„Stalo se to rychle,“ pokračovala Wendy. „Neměla jsem čas se ani rozhlédnout a rozsvítit, protože pak už byl na mně. Měl nůž a ten mi přiložil na krk, přímo tady. Řekl: Jestli zařveš, zabiju tě. Bez smilování.“

Bez smilování. Ta samá slova jako na její tetování. Zvláštní volba, pomyslela si Ellery, nosit jeho slova na svém těle.

Autorka Joanna Schaffhausen nepřichází s žádnou objevnou novinkou v detektivním žánru. Hlavní hrdinka – policistka, která si prošla drastickým zážitkem a toto její soukromé peklo se bude zřejmě táhnout napříč všemi díly, ale celému příběhu se zkrátka nedá upřít čtivost, což je základ úspěšné knihy. Napětí propojené s touhou odhalit pachatele co nejdřív (mně se to podařilo z půlky 😉)a nádavkem přidaný rozvíjející se vztah mezi hlavními protagonisty, dělá z knihy prostě zajímavé čtení, které nebudete chtít pustit z ruky.

Autorka jde po povrchu věcí i charakterů postav a dává tak více vyniknout samotnému ději. Jedinou výjimku tak tvoří Ellery a její návraty k osobnímu, brutálnímu incidentu, které vás vnoří do rozporuplného vnitřního tápání hlavní protagonistky.

V zásadě jediné co bych knize vytkla, bylo pootevírání dveří do minulosti Ellery, ale bohužel jen pootevření. Autorka nadhodí čtenáři vějičku osobního života hrdinky, ale nechá ji nevysvětlenou a stále dokola si hraje s vaší trpělivostí nebo snad inteligencí ve stylu domysli si sám. Možná je to marketingový tah, abyste si zkrátka šli koupit předchozí díl, na který jsem jim sedla jak včela na med.

Knihu můžu rozhodně doporučit, pokud nepotřebujete vědět všechny nejpodrobnější detaily, s chutí se do ní pusťte. Ale pokud jste šťouralové jako já, doporučuji nejdřív přečíst předchozí díl 😉 .

Hodnocení: 89 %

 

Za možnost vzrušujícího detektivního špehování pachatele a za recenzní výtisk děkuji nakladatelství GradaMetafora.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *