Recenze

Proč hlupák zůstává hlupákem? A další psychologické fenomény

Zajímá vás, jak se bránit manipulaci, klamavé reklamě či jak je to s lidskou intuicí ? Chcete vědět, proč se daří podvodným věštcům a kartářům?  Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v prvotině Davida Lacka s názvem Proč hlupák zůstává hlupákem?. Předesílám, že na rozdíl od mnoha jiných knih, které také mají v názvu otazník, se v publikaci doopravdy dočkáme odpovědi 🙂 .

Název: Proč hlupák zůstává hlupákem? A další psychologické fenomény

Autor: David Lacko

Nakladatelství: CERM

Rok vydání: 2019

Počet stran: 154

Nová kniha z nakladatelství CERM Proč hlupák zůstává hlupákem? A další psychologické fenomény se zabývá psychologickými jevy, které ovlivňují aktuální politické a socio-kulturní fungování moderní společnosti 21. století. Velice čtivou formou vysvětluje např. manipulativní techniky podvodných prodejců, vysvětluje, proč je pro lidský mozek normální se rozhodovat iracionálně a jak je možné, že většina lidí do jisté míry akceptuje neetické a nemorální jednání. Kniha představuje nejzajímavější psychologické experimenty, jejichž vyhodnocení nám dává odpovědi na kontroverzní otázky typu: proč jsou lidi ochotni zabíjet na rozkaz a jak to, že se klidný člověk během internetové diskuze umí změnit v agresivního a vulgárního „blba“.

Kniha je útlejší s decentním přebalem. Při prvním zběžném prolistování publikace zjistíte, že fond písma je menší a tudíž nenabízí příliš komfortní čtení a nedodržení standardního řádkování zapříčinilo dojem „nahuštěného“ textu. Ovšem je jasné, že u prvotiny si autor nemůže až tak „vyskakovat“, co se vzhledu knihy a investic do tisku týče. V knize najdeme grafy, tabulky, internetové odkazy, které čtenářům skvěle doplňují daný text, který se tak stává lépe uchopitelným.

Kniha je členěna do 13 kapitol, které spíše než kapitolami jsou samostatnými články. Každá z těchto samostatných částí je zakončena seznamem použité literatury a internetovými zdroji.

Z obsahu namátkou vyberu:

Luciferův efekt: proč se z dobrých lidí stávají lidé zlí?

Iluze transparentnosti a spotlight efekt: Proč se často stresujeme zbytečně?

Altruismus: Proč si pomáháme?

Skupinová polarizace: Proč se společnost radikalizuje?

Teorie kvantového vědomí aneb o tom, jak vědci (ne)potvrdili duši

Autor poznatky v jednotlivých „kapitolách“ nepředkládá jako dogma, ale nenásilnou formou nutí čtenáře vytvořit si vlastní názor na dané téma.

Summa summarum

Pokud vás baví populární psychologie, titul vám srdečně doporučuji. Najdete zde zajímavou formou popsané stěžejní psychologické experimenty týkající se chování a myšlení člověka. Kniha se bude líbit nejen studentům humanitních oborů, ale i odborníkům pracujícími s lidmi, kterým pomůže pochopit některé prazvláštní stereotypy lidského myšlení a jednání.  

Moje hodnocení (jako ve škole): 1 –

V procentech: 81 %

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *