Recenze

Sůl moře

 

Píše se rok 1945 a válka se blíží ke svému konci. Nespočetné množství uprchlíků se vydává na svou pouť do bezpečí před postupující sovětskou armádou. Cílem jejich cesty je přístav a nadějí je loď s názvem Wilhelm Gustloff, pojmenovaná po vůdci nacistické strany ve Švýcarsku, který byl zavražděn. Ta loď se zrodila ze smrti… Román SŮL MOŘE je poutavým a silným čtením o síle odvahy, přátelství, naděje i víry.

Název: Sůl moře
Autor: Ruta Sepetysová
Překlad: Petr Eliáš
Nakladatelství: Albatrosmedia CooBoo
Rok vydání: 2021 – 2. vydání
Počet stran: 352

Zima roku 1945. Čtyři mladí lidé. Čtyři tajemství.
Druhá světová válka se chýlí ke konci, poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich má co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Přišli každý odjinud, ale všechny je žene a pomalu dohání neštěstí, lži a… válka. Když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, z které jste země a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: Chtějí přežít.
Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž líčí jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Další vynikající román americké spisovatelky Ruty Sepetysové nese název Sůl moře a zavede nás do období 2. světové války. Čtyři osudy mladých lidí se postupně spojují v jeden velký příběh, který vás dojme a emocionálně vysaje. Silné i dojemné vyprávění bude cílit na vaše emoce i svědomí nebývalou intenzitou a zanechá ve vás nesmazatelnou stopu.

Příběh vyprávěný ich-formou vám nabídne čtyři vypravěče. Na cestě se spojují osudy Joany – litevské dívky, která putuje do Německa za svou matkou, Floriana – pruského umělce, který nese své tajemství Jantarové komnaty, Emilie – mladé polské dívenky, jež svou osobní tragédii nosí v rostoucím břichu a Alfréda – německého námořníka s nemorálním kodexem, kterého zajímá jenom vlastní já. Jejich osudy se nevyhnutelně připoutávají k sobě, sbližují se, navzájem se nenávidí, ale hlavně se snaží vytěžit ze svého dočasného soužití maximum.

„Zastesklo se mi po mamince. Má matka milovala Litvu. Milovala svou rodinu. Válka jí ze života vyrvala veškerou lásku i s kořeny. Bude muset číst groteskní detaily našeho utrpení? Dostanou se zprávy do mého rodného města Biržai a do temného bunkru v lesích, kde se údajně skrývá můj bratr s otcem? Joana Vilkasová, vaše dcera a sestra. Je z ní sůl moře.“

Velmi hutný příběh je napsán lehkou rukou a čtivou formou, která vás okamžitě vtáhne do svého mrazivého děje naplněného morálními úvahami, láskou, historickými reáliemi i tajemstvím. Krátké kapitoly zvyšující tempo příběhu jsou postaveny na emocionálních prožitcích ústředních postav, které bojují nejen o holý život, ale i se svými pocity hanby, strachu a viny. Dynamický ráz knihy v sobě ukrývá drama i lásku a velké množství emocí, které se se závěrem zvyšuje do závratných výšin. Tohle R. Sepetysová zkrátka ovládá na jedničku. Její nenápadný citový nátlak na čtenáře se sebou vždy přinese ovoce a vy ji věříte každé napsané slovo a ztotožňujete se s jejími postavami do posledního vjemu.

Historický příběh této knihy je smyšlený, ale co je rozhodně skutečné, to je operace Hannibal – evakuace Němců z Východního Pruska, Jantarová komnata a především potopení lodi Wilhelm Gustloff, které si vyžádalo víc životů, než kterékoli jiné námořní neštěstí v dějinách a v jehož stínu zůstává i mnohem slavnější tragédie lodi Titanic. Dne 30. ledna 1945 byla ze sovětské ponorky vypuštěna čtyři torpéda, která zničila Wilhelma Gustloffa a zabila odhadem devět tisíc lidí. Většina pasažérů lodi byli civilisté, kteří se na ni nalodili v průběhu operace Hannibal. Byl velmi chladný den s teplotami v rozmezí -10 až -18 °C. Teplota vody nebyla vyšší než 4 °C. Mnoho lidí umrzlo nebo zemřelo následkem teplotního šoku. Tato loď duchů, jak se jí někdy říká, leží na dně u polského pobřeží. (zdroj informací: Wikipedie)

Ruta Sepetysová opět potvrdila, proč čtu její knihy tak ráda. Vždy vystihne to nejlepší i nejhorší z jednotlivých charakterů a její příběh vás emočně vycucne na hodně dlouhou dobu. Román Sůl moře jsem už četla po jeho prvním vydání a přesto, že jsem si znova dala „opáčko“, druhé čtení ve mně nezmírnilo pestré a silné pocity, které se znova důrazně přihlásily o své slovo. Na tuto knihu hned tak nezapomenete. Doporučuji!❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za nádherné, smutné a emocionálně náročné čtení děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Sůl moře pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *