Recenze

Na viděnou v Havaně

Román NA VIDĚNOU V HAVANĚ je příběhem zakázané lásky, historie i rodinných tajemství. Podmanivá Kuba vás vtáhne do děje, v kterém nechybí vzpomínky, vášeň, nebezpečí ani odvaha.

Název: Na viděnou v Havaně
Autor: Chanel Cleetonová
Překlad: Alžběta Komrsková
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

Havana, 1958. Dcera cukrového barona, devatenáctiletá Elisa Perezová, jež je součástí kubánské smetánky, žije stranou rostoucích politických nepokojů – dokud si nezačne tajnou aféru s vášnivým revolucionářem…
Miami, 2017. Marisol Ferrerová, novinářka na volné noze, vyrůstala na romantických příbězích své babičky Elisy, která byla během revoluce spolu se svou rodinou donucena uprchnout z Kuby. Elisiným posledním přáním bylo, aby Marisol rozptýlila její popel v její rodné zemi. Po příjezdu na Kubu Marisol čelí kontrastu mezi tropickou, nadčasovou krásou Kuby a nebezpečnou politickou situací. Když se na světlo dostane hluboko pohřbená minulost její rodiny a Marisol se zamiluje do muže s řadou tajemství, nezbývá jí než pomocí babiččiny minulosti pochopit, co znamená skutečná odvaha.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Na viděnou v Havaně je poutavým vyprávěním, které je psané intimní a čtivou formou. Pokud se rádi necháte poučit o historii i politické situaci na Kubě a nádavkem oceníte i romantickou linku, pak je tento román určen právě vám.

Příběh je vyprávěn ich- formou ve dvou dějových liniích. První nás zavede do roku 1958 a její vypravěčkou se stává Elisa, která se ocitá ve středu politických nepokojí i komplikované lásky. Druhou linii má na svědomí její vnučka Marisol, která se rozhodla splnit přání své babičky a rozptýlit její popel na místo, kde zažila štěstí, lásku, vášeň, ale i nenávist a ztrátu. Obě dvě ženy žijí a milují Kubu navzdory osudu i životním podmínkám.

Být Kubáncem znamená být hrdý – to je náš dar i naše největší prokletí. Nesloužíme žádnému králi, před nikým se neklaníme, na bedrech neseme starosti, jako by nic nevážily. Víte, je v tom jisté umění. Umění vypadat, jako by pro nás vše bylo snadné, předstírat, že žijeme ve světě ze zlata, ačkoliv se mi pod hedvábnými šaty ze vší té tíhy třesou kolena. Jsme z hedvábí a krajky, a pod tím vším jsme ze železa.

Autorka napsala dojemný příběh, jež se nese na vlnách lásky ke Kubě. Na dějinných souvislostech a historii Kuby postavila dva romantické příběhy, které v sobě odráží nejen politickou situaci, ale i emocionální komplikované vztahy, jež se hlavně odráží v lince z minulosti.

Kubou je tento román protkán skrz naskrz a do popředí se dostává konflikt Batista versus Castro, ale autorka pevné základy vystavěla na emocionálních i osudových pocitech svých postav. Nahlédnete tak do emocí a žití privilegovaných boháčů i chudých kubánských obyvatel a budete společně polemizovat, nenávidět i bát se o holý život. Otázka emigrace i dobrovolného setrvání v drsné, leč krásné zemi ve vás vyvolá neřešitelné dilema a postavit se pouze na jednu stranu barikády je takřka nemožné.

Autorka píše něžnou rukou, v které se hrůzy režimu snášejí v lepší míře, ale ani ona se nebojí přitlačit „na pilu“ a ukázat čtenářům tragédie i dramata v nezaobalené formě. Společně s romantikou tak dokáže vyvolat emoční odezvu, jež se nejvíce projeví v samotném závěru.

Román Na viděnou v Havaně byl pro mě velmi zajímavou záležitostí, která mi vnesla nové světlo do historie Kuby. Možná jsem očekávala o něco víc emocí, ale pokud rádi čtete o dějinách a moc nemusíte naučnou literaturu faktu, pak tady rozhodně nesáhnete vedle. Příběh plný bolesti, snů i odvahy vám bude příjemně ubíhat pod rukama.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za velmi zajímavý příběh z Kuby děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Na viděnou v Havaně pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *