Recenze

Nalezenec

Vydejte se do Londýna roku 1754 a prožijte příběh lásky i tajemství, které změnilo osudy dvou žen. Historický román NALEZENEC vás přenese do chudinské čtvrti i do honosného domu, kde se emocemi šetří až běda.

Název: Nalezenec

Autor: Stacey Hallsová

Překlad: Žaneta Ziecinová

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2021

Počet stran: 360

Bess Brightová bydlí v chudinské londýnské čtvrti společně se svým otcem a bratrem. Žijí ze dne na den a bída i smíření se svým životem je doprovází jako temný stín, jenž nelze oddělit. Na mladou Bess se jednoho večera přeci jenom usměje záblesk štěstí, když pozná urozeného muže, který v ní najde zalíbení. Jedna noc a jeden nový život, který v ní bují, ji už navždy změní běh života. Nemanželskou dceru Claru zanechá v útulku Foundling s přesvědčením, že se pro ni jednoho dne vrátí a ten den nastane po šesti letech. Jaké je ale její překvapení, když tam svou dceru nenajde. Dozvídá se, že si ji už před lety vyzvedla. Kdo vzal její malou dceru?
Na okraji Londýna v tichém domě žije mladá vdova se svoji dcerou Charlottou. Svůj ponurý dům opouštějí pouze jednou týdně, když jdou na mši. Manžel ji kdysi zemřel a Alexandra se od té doby utápí v minulosti i svém strachu. Možná je na čase udělat drobnou změnu a tak přijímá do svého domu chůvu k dceři a do svého života tak vpouští ozvěny minulosti, které ji převrátí život vzhůru nohama. Cesty obou žen se protnou, aby odhalily tajemství, jež mělo zůstat navždy skryto.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Nalezenec je dojemným vyprávěním o síle mateřské lásky i nezlomnosti odvážných žen. Poutavý příběh, v kterém nebudete ochuzeni o napětí ani soukromá dramata vás dojme svým vystavěným dějem i ojedinělou atmosférou chudinských čtvrtí.

V příběhu vyprávěného ich-formou vás čekají čtyři části. Střídavě se tak budete přemisťovat z chudinských čtvrtí, kde vás lidským utrpením a bídou bude provázet Bess, do opačného světa bohatství, urozenosti, ale i odcizení. A cestu do přepychu vám ukáže Alexandra, ale pouze za zavřenými dveřmi, kde emoce zůstávají na okraji zájmu. Tyto dva ženské protipóly jsou hlavním táhlem celého děje. Autorka jim přisoudila naprosto odlišné charaktery, které se při bližším „ohledání“ začnou do sebe prolínat a vy zjistíte, že nic není tak, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Počkala jsem, až se se mnou přestane všechno točit, což se zhruba po půl minutě stalo. Natáhla jsem ruku a dotkla se toho X, které bylo na úhledném listu vypálené jako cejch.
„To jsem já,“ zašeptala jsem, „tohle nemůže být pravda.“ Poté mě něco přimělo náhle vzhlédnout. „Ale dvacátého osmého listopadu. To je… to bylo…“
„Následujícího dne, kdy byla přinesena do útulku. Slečno Brightová, obávám se, že již více než šest let nemáme vaši dceru v péči.“

Stacey  Hallsové se opět podařilo do světa vypustit román, jenž oplývá silným dějem, emocionálním nábojem a v jehož středu stojí odvážné, nezlomné ženy. Zachycení celkové atmosféry příběhu je bravurně zvládnuto a před vámi se tak odehrávají skutečné reálie špinavých a bídou prorostlých městských částí, stejně jako tajemná a melancholická aura stísněnosti, jež obklopuje postavu Alexandry. Čtivý a živý styl vyprávění vás bez potíží vtáhne do svého děje, kde se to hemží nenadálými zvraty i vyšponovanými zápletkami.

Celý příběh se dotýká stěžejního místa a tím je útulek Foundling, který byl založen v roce 1739 filantropem Thomasem Coramem, aby zajistil péči o miminka, jejichž rodiče se o ně nemohli starat. Tito nalezenci byli posílány na venkov na 4 – 5 let a po návratu se vyučili buď řemeslu – u chlapců a z dívek se stávaly služebné. Zpočátku nebyl kladen důraz na identifikaci a tak rozpoznávacím znakem pro získání svého dítěte zpět byly různé drobnosti jako např. mince, kousek látky, hrací karty, ale také verše a poznámky na kousku papíru. Až teprve později roku 1758 se rozhodli guvernéři zavést stvrzenky. (čerpáno ze zdroje: Foundling Hospital – Wikipedia)

Obálka knihy, stejně jako předchozí autorčin román, je umně vyvedena a na první pohled lahodí oku. 🙂 Přitažlivý román Nalezenec je emotivním vyprávěním o síle lidského ducha, a i když se mně předchozí autorčin počin Naděje pro Fleetwood líbil víc, i v tomto nevšedním příběhu jsem našla zalíbení. Navíc se obě dvě knihy skvěle vyjímají v knihovně. 😉 Pokud se rádi necháte okouzlit silným příběhem, kde emoce, naděje i síla ženského ducha hrají prim, pak tento historický román je určen právě vám.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další dojemný příběh z londýnského prostředí 18. století děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Nalezenec pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *