Recenze

Osamělá holubice

Četli jste v dětství rádi kovbojky, v kterých se honáci prohání prérií a kolty jim visí proklatě nízko u pasu? Pak se ponořte do nostalgického návratu s knihou OSAMĚLÁ HOLUBICE, která je mistrovským dílem Larryho McMurtryho a kterou zdobí Pulitzerova cena.

Název: Osamělá holubice
Autor: Larry McMurtry
Překlad: Alena Hartmannová
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2023 – 2. vydání
Počet stran: 896

Osamělá holubice Larryho McMurtryho je Pulitzerovou cenou oceněná klasika, milostný příběh, dobrodružství a hraničářský epos, ale také největší román, jaký byl kdy napsán o poslední vzdorující divočině Ameriky.
Děj románu se odehrává na konci 19. století a vypráví dobrodružný příběh honáků dobytka putujících z Texasu na sever do Montany. Vyprávění se soustředí na dva přátele: Augusta McCrae a W. F. Calla, bývalé vojáky, kteří se na stará kolena živí obchodem s dobytkem. Pro Guse, Calla a ostatní, kteří se k cestě na sever připojí, je putování s dobytkem nejen odvážným a možná i bláznivým podnikem, ale stává se i symbolem amerických snů o Západě.
Vydejte se do zaprášeného texaského městečka Osamělá holubice a setkejte se s nezapomenutelnou sestavou hrdinů a psanců, děvek a dam, indiánů a osadníků. Bohatě autentická, nádherně napsaná, vždy dramatická kniha Osamělá holubice vás rozesměje i rozpláče.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 

Obsáhlý epos Osamělá holubice je velmi poutavým čtením o přátelství, lásce, cti a zradě, do kterého se ponoříte s veškerou odevzdaností a každým pórem svého těla nasáváte ojedinělou atmosféru westernového prostředí. Tihle muži a kluci odkojení drsným životem vás dojmou i nadchnou svým jednáním, které vám někdy vykouzlí úsměv na tváří a někdy dojme k slzám.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje pouť několika honáků z Texasu do Montany. Všichni se mezi sebou znají, jak také jinak, když většina z nich žije v ospalé díře Osamělá holubice, kde si navzájem vidí do talíře s fazolemi, jediným pobavením je partička karet a pro trochu vyhození si z kopýtka je k dispozici jediná lehká děva široko daleko. Nejvýraznějšími postavami v ději se stávají dva přátelé August McCrae a W. F. Call, kteří bez sebe nedají ani ránu a znají se, jak svý boty. Kromě nich ženou dobytek americkou divočinou i další honáci a někteří se k nim přidávají postupně a některým ještě teče mlíko po bradě. Jedinečný zážitek, který od této dlouhé cesty očekávají, má ale příchuť nebezpečí a tak se musejí vypořádat nejen s Indiány a zloději těžkého kalibru, ale i krupobitím, náletem kobylek či ženou v jejich středu. Čeká vás překrásná cesta lemována divokou přírodou, city i smrtí.

„Panebože, Gusi,“ vydechl Pom, když sledoval kapitánův odjezd. Jako ostatního vylekala zběsilost, která tak náhle v kapitánovi vybuchla. Viděl už nejednu rvačku, ale něco podobného ještě ne. I když Dixona nenáviděl, přece ho rozrušil pohled na jeho oddělání – dokonce holýma rukama.
„Viděl jste ho takhle už někdy dřív?“ zeptal se Augusta.
„Jednou,“ řekl Augustus. „Zabil jednoho mexickýho banditu zrovna tak, než jsem ho stačil zastavit. Ten Mexičan podřízl tři bělochy, ale Calla přivedlo k zuřivosti něco jinýho. Ten muž Calla znevážil.“
Vzal si další kousek cukroví. „Znevažovat W. F. Calla se nevyplácí,“ řekl.

Mnohovrstevné vyprávění vás dozajista okouzlí. Autor nešetří dialogy, z kterých sálá jedinečné přátelství, doprovázené bezelstným pošťuchováním, důvěra, láska i tajemství, kteří si samorosti chrání jako oko v hlavě. Autor své vyprávění rozprostírá do široka a rozhodně se nejedná o žádné bezduché vyplňování děje. Tady má každá věta a každé slovo své stabilní místo a zdatně posiluje vjem z četby stejně jako vaši fantazii, která pracuje naplno, aby si zobrazila všechny nebezpečné i malebné záležitosti z westernového prostředí. A tam se ocitnete téměř jistě hned po prvních stránkách románu, který sice zatím nenabízí rozjetou dějovou linku, ale za to vás okamžitě obklopí ojedinělá atmosféra, do které budete vstupovat s odvahou i nadšením, jež vám nostalgicky zahraje na struny vašeho dětství.

Román Osamělá holubice je čtením téměř pro každého, dokonce i pro ty, kteří „bichle“ příliš nemilují. Budou si tuto četbu dávkovat jako lék na chmury a nevydařený den i jako sladkou odměnu. A je jedno, zda vám čtení zabere týden či měsíc, sem se budete chtít vracet a společně s hrdiny doufat, brečet i milovat jejich pestrý život. Dobrodružné, humorné i dojemné čtení vás téměř okamžitě vtáhne do americké divočiny mezi větrem a sluncem ošlehané honáky, kteří jsou občas drsní, občas nemilosrdní a občas se srdcem na dlani.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi výživné a krásné čtení z americké divočiny děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Osamělá holubice pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *