Co by, kdyby… Představte si, že mladý Toník Dvořáků se zřekne lásky k hudbě, odolá volání múz a poslechne přání svého otce Františka – před hudbou dá přednost řemeslu. Vyučí se, stejně jako tatínek, řezníkem. A tak, jako se mu v našem reálném světě podařilo být Mistrem skladatelem celosvětového věhlasu, v alternativní historii Michala Šandy si vydobude místo na výsluním řeznickém jako „Mistr řezník z Nelahozevsi“, pro jehož držkovou polévku Johann Brahms klidně zmešká vlastní koncert . Pojďme a začtěme se do fiktivního životopisu chronicky známého skladatele a zjistíme, co vše by se zřejmě mohlo přihodit „kdyby…“.
Název: Masná kuchařka mistra řezníka z Nelahozevsi Antonína Dvořáka
Autor: Michal Šanda
Rok: 2016
Počet stran: 144
Oficiální anotace
Životní osudy mistra řezníka z Nelahozevsi rámují kuchařku specializovanou na maso. Kromě receptů si v ní můžete přečíst, jak se v minulosti dobytek nakupoval a porážel, jak se maso rozděluje a u proslavených pokrmů je uvedena stručná historie jejich vzniku. Co by bylo, kdyby se Antonín Dvořák nestal hudebním skladatelem, ale pokračoval by v rodinné tradici?
Summa summarum
Masná kuchařka mistra řezníka z Nelahozevsi Antonína Dvořáka upoutá čtenáře na první pohled. Má ideální kabelkový formát (14 x 14 cm) a oko každého staromilce potěší černo – bílé pojetí celého titulu, po vizuální stránce jsem na něm nenašla chybu, velmi se mi líbí. V knize objevíte mj. dobové ilustrace, reklamní plakáty, fotografie či kopii první strany Humoresky, opus 101. A protože se jedná o kuchařku, samozřejmě se zde můžete inspirovat postupy příprav masitých krmí nejen na neděli a přiučit se něco nového (vlastně starého/zapomenutého). Nutno podotknout, že autor nenapsal „Masnou kuchařku“ sám: praktické postupy porcování masa a recepty na zabijačkové pokrmy převzal z dobové učebnice „Řeznictví a uzenářství“, kterou sepsal odborný učitel Václav Rošický a vydalo jí nakladatelství I. L. Kober roku 1892. Návodná řeznická schémata a řeznické hmaty sloužící k posuzování způsobilosti dobytčat jsou původně uvedeny v učebnici „Odborná nauka pro řezníky a uzenáře“, kterou vydalo roku 1935 Ministerstvo školství a národní osvěty. Autorem je Josef Tašl, absolvent mistrovské odborné školy pro řezníky, velkořezníky a uzenáře v Lipsku a Veselí nad Moravou. Fiktivní životopis řezníka Dvořáka je psaný mírně archaickou češtinou, která celému textu dodává kouzlo 19. století a umocňuje čtenářský zážitek. Rozměry malá knížka obsahuje velkou dávku informací i zábavy a věřím, že bude inspirací pro to, aby si čtenáři dohledali pravdivé informace o našem velkém skladateli a rozšířili si povědomí o jeho dílu. Kniha se mi četla dobře, vřele doporučuji .
Hodnocení: