Recenze

Naděje pro Fleetwood

Severozápad Anglie, kde se nachází hrabství Lancaster je místem životního příběhu mladé ženy Fleetwood i svědkem honu na čarodějnice. Píše se rok 1612 a pro Fleetwood je mladá dívka Alice, která je obviněná z čarodějnictví, jedinou nadějí na život.

Název: Naděje pro Fleetwood

Autor: Stacey Hallsová

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2019

Počet stran: 360

Fleetwood Shuttleworthová je mladá šlechtična, která žije v hrabství Lancaster a jejím velkým přáním je porodit svému manželu Richardovi zdravé dítě. Její předchozí tři těhotenství skončily vždy potratem a je zmítána obavami, zda i nynější těhotenství nedopadne smrtí nejen jejího nenarozeného dítěte, ale i její. Na svém panství potkává mladou ženu Alici Grayovou – porodní bábu, která ji nabídne svou pomoc a slíbí, že tentokrát dopadne vše dobře. Její znalost bylin Fleetwood opravdu prospívá a vypadá to, že tentokrát vše dobře skončí. Ale Alice je záhy obviněna z čarodějnictví a uvězněna v žaláři v Lancasteru. Fleetwood se vydává bojovat za svou porodní bábu i přítelkyni v jednom a shání informace, které by nesmyslné (??? 😉 ) obvinění anulovaly. Riskuje tak i svůj život, protože kdo se zastává čarodějnic, zřejmě se s nimi i paktuje a vztyčený ukazovák velkého pronásledovatele Rogera Nowella se zaměřuje pomalu i na ni. Podaří se jí zachránit sebe, nenarozené dítě i Alici z područí smrti?

ℑℑℑℑℑℑℑℑℑℑℑℑ

Musím zkonstatovat, že začátek knihy Naděje pro Fleetwood mě zrovna neoslnil. Znáte to, ne vždy se vaše očekávání shodnou s autorovým záměrem a vy jste pak rozladěny naprosto jiným příběhem, který se před vámi otevírá. Knihu jsem si vybrala hlavně z důvodu, že se dozvím další informace o celém čarodějnickém procesu v Lancasteru, který byl počtem odsouzených a oběšených největším v celé zemi mimo Londýna.

Místo toho jsem se ale seznámila s Fleetwood a jejím životním osudem. Jak jsem se ale nořila stále dál a dál do děje, zklamání mne pomalu opouštělo a přehouplo se do nadšení z působivého, historického románu, který mě oslnil svou hloubkou, napětím i dojemností. Autorka zvolila velmi živou formu svého vyprávění a vy se tak rychle ponoříte do děje, který vás uchvátí a nepustí ze svých osidel až do úplného konce.

Ve středu samotného dění je pestrý příběh Fleetwood, čarodějnický proces pouze dokresluje celou atmosféru roku 1612. Pro ty, které toto téma minulo, bude čtení jistě objevným přínosem a pro ostatní, kteří už mají něco o čarodějnických procesech načteno, bude příběh nezlomné hrdinky lahodným soustem.

„Odkud to všechno máte? Od lékárníka z Padihamu?“

„Od žen, které znám,“ odpověděla.

„Myslíte moudré ženy, vědmy?“

„Většina žen je moudrých.“

Nerozpoznala jsem, zdali si mě dobírá.

„Dá se jim věřit?“

Významně se na mě podívala.

„Dle názoru krále? Ne. Zahnal je do ústraní. Jenže lidi jsou pořád nemocní, pořád umírají a pořád mají děti, a ne každý má královského ranhojiče. Král udělal z moudrých žen čarodějnice.“

Příběh je inspirovaný skutečnou událostí – honem na čarodějnice z Pendle Hill a autorka vám v dopise a poznámce na konci knihy odkrývá všechny skutečnosti i fikce pestrého děje.

(Alice Nutter z Roughlee, jedna z dvanácti obviněných, která pochodovala v řetězech do vězení v Lancasteru.)

Vyprávění vystavěné na čarodějnických procesech je pro čtenáře velmi atraktivní čtivo a i v této knize se to beze zbytku potvrdilo. Temná atmosféra i skvěle vykreslené postavy dodávají celému příběhu tajemnosti i skutečnosti a vy se mnohokrát pozastavíte nad myšlením i skutky některých protagonistů. Lavinu honby na čarodějnice v Lancasteru strhla Jenny Deviceová – malá dívenka, která chtěla pryč z chudoby a ráda by svůj život prožila v blahobytu. Ačkoli její pohnutky byly omluvitelné, stejně se těžko chápou – právě ona poslala na šibenici svoji babičku, matku, sestru, bratra a spoustu dalších osob, které byly viděny v blízkosti její rodiny.

Co rozhodně nelze opomenout je naprosto uchvacující obálka knihy, která je opravdovým skvostem. Přesně vystihuje ponurou náladu i světlou naději v příběhu, který se ukrývá uvnitř.

Nechte si od autorky Stacey Hallsové, jejíž kniha Naděje pro Fleetwood je jejím prvním románem, vyprávět příběh nezlomné víry i síly žen a ponořte se do temných, tmavých lesů rozprostírajících se kolem kopce Pendle, jež obestírá magická moc. I vy budete nakonec opojeni magickým kouzlem celého příběhu.

Hodnocení: 90 %

 

Za dojemný příběh v nelehkých časech, kdy se ženy musely mít na pozoru, děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský a taktéž za recenzní výtisk, který bude oprávněně zdobit moji knihovnu.

Mohlo by se vám také líbit...

3 komentář

  1. Díky za zdařilou recenzi. Přesně jsi vystihla atmosféru knihy i zvolila ukázku.

    1. Veronika Esserová says:

      Děkuji, to mě těší, hned mám den příjemnější :-).

  2. […] je emotivním vyprávěním o síle lidského ducha, a i když se mně předchozí autorčin počin Naděje pro Fleetwood líbil víc, i v tomto nevšedním příběhu jsem našla zalíbení. Navíc se obě dvě knihy […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *