Asi každý by chtěl bydlet vkusně, útulně, pohodlně a hlavně podle svých vlastních představ. Ale jen málokdo ví, jak „doopravdy na to“. Bytová designérka Jana Pěkná vám ve své praktické knize s názvem Jak si zařídit domov z nakladatelství Grada krok za krokem poradí, jak maximálně přiblížit interiér vašeho bytu vašim představám…
Název: Jak si zařídit domov
Podtitul: Váš průvodce na cestě k vysněnému interiéru
Autor: Jana Pěkná
Počet stran: 192
Rok vydání: 2019
Nakladatelství: Grada
∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝
Ing. Jana Pěkná vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Během mateřské dovolené se rozhodla pro změnu kariéry a začala studovat interiérový design, obor, který byl jejím koníčkem. Podnikání v oboru zahájila v roce 2010 jako designérka na volné noze a o dva roky později uspořádala svůj první kurz.
V letech 2012 – 2014 byla vydavatelkou a šéfredaktorkou časopisu Bohemia Living.
Je členkou klubu Business and Professional Women Praha. Propaguje etický a udržitelný přístup k zařizování interiérů.
(Foto autorka, text – upraveno zkráceno KM – zdroj: JanaPekna.cz)
∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝
Vizuálně se knížka nakladatelství Grada povedla. Má zajímavý atypický (čtvercový) formát a je tištěna na křídovém papíře. Kniha je rozdělena do 3 částí. Nejdelší z nich je část jedna, kde se dozvíte to nejdůležitější: „recept“ na zařizování interiérů, ten má sám o sobě 6 samostatných kroků, nicméně ani jeden nelze přeskočit, pokud se chcete něco o bytovém designu přiučit 🙂 .
Hned ze začátku knihy vás autorka zasvětí do toho „JAK NEZAŘIZOVAT INTERIÉRY“ 🙂 .
Někdo se snaží dilema se zařizováním vyřešit tak, že okopíruje nějaký interiér z časopisu nebo katalogu. Zdá se to jednodušší. Takhle to ale také nejde. Žádný interiér z katalogu totiž nemůže korespondovat s vašimi vlastními potřebami a životním stylem.
Následuje nahlédnutí pod pokličku bytovým designérům a již zmíněný recept na zařízení bytu, který je zakončen seznamem pomůcek pro navrhování.
Samotný recept obsahuje mj. tyto kroky: prozkoumat svá přání ohledně bydlení, zjistit, jaké prostředky k samotnému budování máme k dispozici atd. Každému kroku se autorka na následujících stranách věnuje podrobněji.
Buďte k sobě upřímní. Je fajn, že se vám líbí ten úzký konzolový zrcadlový stolek, který byste si chtěli dát doprostřed předsíně. Ale když o sobě víte, že nejste schopni udržet pořádek a stolek nejspíš bude zapadat pod hromadou klíčů, dopisů, novin, čepic a rukavic, nebylo by lepší to vzdát a pořídit skříň se šuplíky a policemi, aby se nepořádek schoval?
Designérka čtenářům hned ze začátku knihy vysvětlí, proč je potřeba k projektování bytu přistupovat psychologicky – byt by měl být pohodlný pro jeho obyvatele a reflektovat jejich potřeby a záliby a ne kopírovat trendy v módních časopisech.
Na str. 102 nás seznámí s hlavními triky bytových architektů a vysvětlí nám, jak „to dělají, že jim všechno k sobě ladí“. Zaměří se postupně na jednotlivé místnosti a u každé upozorní na nejčastější chyby v zařizování.
Nejčastější chyby v zařízení předsíně:
- ignorování této místnosti a nevěnování se jejímu stylu a dekorování
- nedostatek úložných prostor nebo otevřené úložné prostory, které vytváří pocit nepořádku, i když je vše uloženo na svém místě
Na knize se mi dále velmi líbilo, jakým způsobem autorka pracuje s barvami, jejich výběrem a kombinováním. Radí kolik barev použít, vysvětlí čtenáři, jak se zaměřit na hru „světla a stínu“. Nezapomene ani na rostliny v interiéru či typy květináčů podle toho, v jakém stylu jste se rozhodli své bydlení zařídit.
Celkově mě kniha zaujala a bavila mě. Vypadá to, že se zrodila nová Bible pro „bydlenky, tvořilky a hračičky“ 🙂 . Publikace není pouze „líbivá na pohled“, čtenáře rozhodně zaujme promyšlenou strukturou obsahu a detaily, které se v obdobné literatuře běžně neuvádí. Kniha je jedinečná hlavně z toho důvodu, že čtenáře přímo vybízí k aktivitě a samotnému „tvoření“. Tato publikace totiž byla napsána spíše pro kutily než pro „čtenáře“. …
Jediné, co mě na knize mrzí jsou akvarelové ilustrace, které vytváří dojem „rozmazanosti“ obrázku. Můj názor je, že fotky by byly pro účely knihy lepší.
Hodnocení: 96%
Za knihu plnou inspirace děkuji nakladatelství Grada a zároveň za výtisk knihy poskytnutý k recenzi.