Recenze

Inspektor s velkým ptákem

Inspektor Timothy Prévit zabíjí lidi mečounem, sériového vraha flákne po hlavě hasičákem a jeho poznávacím znamením je „čumění do blba“, kterého téměř s jistotou vždy přivede k odhalení zločince. Další – druhý díl ze série Inspektor Prévit se jmenuje INSPEKTOR S VELKÝM PTÁKEM a je pod ním opět podepsaný muž mnoha literárních žánrů František Niedl.

Název: Inspektor s velkým ptákem

Autor: František Niedl

Nakladatelství: MOBA

Rok vydání: 2019

Počet stran: 256

Inspektor Prévit alias „exot ze Sedmnáctky“ (Sedmnáctého okrsku) se tentokrát připlete k případu, v kterém figurují všechna „velká zvířata“ národní bezpečnosti USA – FBI, CIA, NSA, Tajná služba apod. Souhrou náhody – také jak jinak u Prévita, že? 😉 se mu dostane do ruky tajemná „fleška“, na které je nahrán zašifrovaný soubor, který může udělat těžkou hlavu spoustě lidí. Je jasné, že teď po Prévitovi půjdou, dokud ho nedostanou – nejlépe mrtvého. Souhlasí s tím, že se stane volavkou a začne úzce spolupracovat s FBI. Odjíždí do malého městečka Chocowinity v Severní Karolíně, kde má pronajatý dům, bezva sousedy a jednoho egoistického obyvatele města, který má v oblibě topit štěňata. Z jeho surových pařátů zachrání dobrmana Brita, který se stane nejlepším společníkem. Jenomže to ještě netuší, že mu za pár dnů přiletí na terasu velký papoušek ara arakanga, jenž se stane doprovodným stínem Brita i Prévita. Vypadá to, že lest se zdařila a zločinci sedli na lep, ale vůbec netuší, s kým mají tu čest a brzy to poznají na vlastní kůži, jenomže to už bude pro ně pozdě. Kdo se jednou dostane do soukolí náhod Prévita, semele ho to a vyhodí naruby.

∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗∗

František Niedl je autor, který ať sáhne do jakéhokoliv žánrového šuplíku, vždy se mu zadaří stvořit ojedinělé dílo, jenž má šťávu i šmrnc a je úplně jedno zda se jedná o historii, detektivku nebo válečný román. Od jeho knih se mi prostě nedaří odtrhnout a čtou se skoro na jeden zátah. Skoro, protože někdy se musí také do práce 😉 . Inspektor Prévit není výjimkou a autor opět dostál svému jménu.

Tentokrát se Prévit připlete do velké hry patriotů a opět rozjíždí kolotoč bláznivých událostí se šarmem sobě vlastním. Ale tohle není klasické vyšetřování, tohle je tentokrát úplný zvěřinec. Pes, papoušek, had a nádavkem spousta mrtvol. To vše za vytříbeného vtipu pana autora, jenž v této detektivní sérii opravdu řádně popustil uzdu svému smyslu pro humor a jeho sarkastické, trefné i chytré vyjadřování si nezadá s českým švejkovstvím. Zkrátka humor, který mně osobně hodně sedí (pokud máte rádi Jonase Jonassona a jeho Stoletého staříka, budete nadšeni stejně jako já).

„Víš, z čeho pramení tvé věčné problémy s okolím, Time?“ položil Oscar otázku, ale hned si na ni sám odpověděl. „Pro mnohé je těžké rozeznat, kdy se z tvé strany jedná o ironii a kdy už o blbost, protože ta hranice je velice tenká. Ale mě neoblbneš.“

Pokud potřebujete osvěžit paměť a vzpomenout si, co že se to dělo v prvním dílu, autor vás nenechá na holičkách. V dalším pokračování se příležitostně vrací do předchozího případu a pouze několika větami připomene důležité události, které se v životě Prévita udály. A světe div se, připomíná opravdu ty největší lahůdky z předchozího dílu, takže pokud vám první díl s názvem Inspektor Prévit unikl, určitě vás naladí i na přečtení této knihy.

František Niedlzdroj

Vypravěčský um pana autora je bezesporu bravurní. Příběh se vám před očima odvíjí bez jediného zádrhelu a v okamžiku kdy dojde na dialog je vám jasné, že se schyluje k další slovní přestřelce, kde prim bude hrát Prévitův chytrý humor, který se v prvních chvílích jeví jak snůška neskutečných blbostí, aby v závěru vyzněl jako inteligentní groteska.

Starý Prévit se ještě chvíli díval nechápavě, ale pak se mu zaleskly oči. Ve chvíli, kdy Timothy doufal, že už na nejhorší nedojde, se ho matka zeptala: „Proč ses odstěhoval od rodiny, Time?“

Všichni ztichli a Timothy věděl, že obsah odpovědi bude velmi důležitý. „Není v tom nic vážného, spíše se jedná o pohodlí.“

„Tomu nerozumím,“ poznamenala matka.

„Nastěhoval se k nám do postele ještě někdo další a pochop, že v mém věku… Navíc mám vrozený odpor k tomu dotýkat se obnažených chlapů.“

Matka zatím nechápala, co tím Timothy míní, a jeho otec, ten zatím zcela tápal. Ale Oscar se rozeřval smíchy a jen s malým zpožděním se k němu připojil Jeff a nakonec i obě děti.

František Niedl mě opět nezklamal a jeho krimiromán Inspektor s velkým ptákem mě na dlouhou dobu příjemně pobavil. Už teď jsem lačná po dalším pokračování s brilantně vtipným vyšetřovatelem v hlavní roli.

Hodnocení: 100 %

 

Za další skvělou knihu od Františka Niedla a samozřejmě také za recenzní výtisk děkuji nakladatelství MOBA.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] zábavné čtivo plné humoru, lehkého napětí a svérázného podivína. Už předchozí díl Inspektor s velkým ptákem dával tušit, že s tímhle „Švejkem“ se nudit rozhodně nebudeme a další pokračování to […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *