Recenze

Zpětný ráz

Enzo – muž mnoha smutků vás opět přibere ke svému vyšetřování. Pokud si chcete odpočinout od krvelačných thrillerů, tato detektivní série je stvořena přímo pro vás a rozhodně nemá Zpětný ráz, ale s každým dalším dílem je lepší a propracovanější.

Název: Zpětný ráz

Autor: Peter May

Nakladatelství: Host

Počet stran: 303

Rok vydání: 2018

Nejlepší francouzský šéfkuchař Marc Fraysse je nalezen mrtev nedaleko své proslavené restaurace ošperkované třemi michelinskými hvězdami. Místní policii se nepodaří případ vyřešit a je odložen. Po sedmi letech se pouští do pátrání Enzo Macleod a opět se šťourá ve starých, nedořešených rodinných vztazích, strká nos do policejních protokolů a odkrývá dávná tajemství, která by chtěli někteří nechat u ledu i nadále. V tomto případě se bude ale muset Enzo poprat i se svým osobním životem – i on má těch nedořešených věcí dostatek. Bude tak odkrývat nejen složitou povahu Marca Fraysse, ale bude si muset i hrábnout do svého svědomí a připustit si některé věci z minulosti.

≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥≥

Toto je pátý díl série Akta Enzo. O čem Akta Enzo jsou? Knihu o nevyřešených případech začal psát novinář Roger Raffin proto, že policie nedokázala odhalit vraha jeho ženy. Jeho kniha nese název Ukrytí vrazi a Enzo Macleod se jednoho krásného dne vsadil, že vyřeší sedm nejslavnějších odložených – nevyřešených vražd ve Francii aplikováním nových vědeckých poznatků na staré důkazy.

A vy dobře znáte Rogera Raffina?“

„Než jsem se pustil do vyšetřování jeho starých případů, tak jsme se neznali. Začal jsem s tím jen kvůli jedné pitomé sázce s policejní ředitelkou v Cahors a s prefektem departementu Lot.“

Sympaťák Enzo Macleod je biolog, který má za sebou slibně rozjetou kariéru forenzního vědce ve Skotsku a jeho poznávacím znamením je genetické dědictví – Waardenburgův syndrom. Častým příznakem tohoto syndromu bývá pruh bílých vlasů v blízkosti čela, každé oko jiné barvy – u Enza jedno hnědé, druhé modré a bledá kůže. Enzo navíc ještě běhá po světě s dlouhými vlasy staženými do culíku a jako literární postava působí velmi sympaticky. Na nic si nehraje, občas mu autor přisoudí i nějakou tu „nakládačku“, takže rozhodně nepůsobí jako superman, co zvládá naprosto všechno a má vše dokonale pod kontrolou. Enzo nemá pod kontrolou nic, ani svůj osobní život, má své chyby, což ho čtenářům staví do světla zcela normálního, běžného chlapa.

S touto knihou se připravte na pravé gurmánské požitky. Doporučuji si při četbě otevřít láhev vína plné chuti a k tomu nejvybranější lahůdky, protože sliny se vám budou sbíhat celou četbu. Autorovy popisy těch nejkvalitnějších francouzských vín spolu s kulinářskými požitky jídel určitě patří k tomu nejlepšímu z knihy. Celá kniha je vlastně taková specifická božská mana a stejná kvalita vykukuje nejen z jídel, ale i z autorova spisovatelského umu.

Je to ta stará, dobrá detektivka z časů Agathy Christie, kde budete krůček po krůčku sledovat a nahlížet přes rameno vyšetřovateli a spolu s ním rozplétat celou záhadu. A určitě vám nebude vadit absence červené barvy kovové chuti ani podivínských zvrhlíků.

(spisovatel Peter May)

Peter May je známý hlavně svoji Ostrovní sérií – opět detektivní žánr, který i já hodnotím jako to nejlepší z autorova pera. Ale Akta Enzo nezůstávají až tak pozadu a i když je to trochu jiné, pořád se jedná o kvalitní detektivky, které rozhodně stojí za přečtení.

Hodnocení: 90 %

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Alva says:

    Peter May je skvělý, víc se mi líbila Ostrovní série, ale i tohle je dobré :-).

    1. Veronika Esserová says:

      Souhlasím, právě vychází další jeho kniha z ostrova Lewis s názvem Ochráním tě – už se těším ;-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *