Recenze

Dítě z trosek

Román DÍTĚ Z TROSEK je napínavým příběhem z poválečného Německa, v kterém tajemství i dramatická minulost zamíchá osudovými kartami. Poutavé vyprávění je naplněné emocemi i detektivní zápletkou a jeho hrdinové se vám vetknou pod kůži.

Název: Dítě z trosek
Autor: Mechtild Borrmannová
Překlad: Ema Stašová
Nakladatelství: Albatrosmedia XYZ
Rok vydání: 2022
Počet stran: 208

Zimní Hamburk na přelomu let 1946 a 1947. Čtrnáctiletý Hanno Dietz s matkou a mladší sestrou si přivydělávají sběrem kovového šrotu v rozvalinách města. Když v jednom rozbořeném domě narazí na mrtvou ženu a venku objeví zamlklého zbloudilého chlapce, jejich život se obrátí vzhůru nohama. Celá záhada prorůstá až do 90. let, kdy se Anna Meerbaumová rozhodne rozřešit tajemnou minulost své rodiny – a přitom narazí na dosud nevyřešený zločin.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ 

Román Dítě z trosek je dojemným i napínavým vyprávěním, v kterém se nitky minulosti důmyslně propojí a vydají svá temná tajemství. Podmanivý příběh plný tragédie i naděje vám ukáže, jak se traumata jedné generace mohou přenést do dalších životů.

V příběhu vyprávěném er-formou vás čekají tři dějové linie, z nichž dvě jsou umístěny do rozmezí let 1945 – 1948 a jedna do roku 1993. Samostatné osy vyprávění jsou si rovnocennými partnery a vy sledujete jejich neočekávané propojení, jež zahýbá osudy mnoha lidem. Začátek knihy působí lehce nepřehledným dojmem. Vetší množství knižních postav vnese do vyprávění ráz zmatečnosti a pocity jisté nadbytečnosti, ale časem přijdete na to, že vše má svůj důvod i své místo a před vámi se vyloupne trýznivý i dojemný příběh.

Matka zírá na obrázek, zdá se, že ji neslyší. Anna ji vezme za paži a jemně s ní zatřese. Matka na ni pohlédne, jako by ji neznala, a hlesne: „Proč to děláš?“
Není v tom žádné lamentování ani hněv. Jen nelíčená hrůza.
„Ale… vždyť já chci jen vědět, kdo je tohle.“
Ukáže na ženu s děvčátkem na klíně. Matka se chvěje, pohled má prázdný. Zhroutí se na polštáře. V oslepivém bílém světle, bílých zdech, bílém rámu postele a bílé přikrývce jako by se úplně ztrácela. Jen fotografie v odstínech černé a šedé se na způsob zející rány vyjímají v té bezbarvosti, v níž se matka ztrácí.

Autorka má cit pro psaní. Její živé vyprávění vás okamžitě přenese do válkou zničeného Německa a nastíní vám osudy jejich obyvatel po skončení 2. světové války. Citlivě a přesto s důrazem vypráví příběh, který v sobě nese detektivní zápletku i temná zákoutí lidské duše. Důmyslné propojení dějových linek dodává celému románu punc napětí a krátké kapitoly ještě více umocňují energický ráz vyprávění.

Velkou devízou celého románu jsou jeho postavy, které jsou oděny v černobílý háv. Příběh nemá kladného, charakterního hrdinu, všichni protagonisté mají své stinné i kladné stránky a čtenářům jsou tak svým rozporuplným jednáním blízcí, ačkoliv si u některých z nich neodpustí osobního odsouzení. I když je kniha útlá, troufám si tvrdit, že ji nebudete mít přečtenou na posezení. Množství postav i propracované dějové linie si od vás žádají soustředěné čtení a vlastně je to dobře. Díky tomu si můžete vychutnat tento příběh plnými doušky a nasát emoční i osudové příběhy, v kterých lidské zlo, soucitnost, odvaha i naděje hrají důležitou roli.

Román Dítě z trosek se bude líbit všem čtenářům, kteří mají rádi temná, tragická tajemství i dramatické lidské osudy a rádi „pobíhají“ mezi několika dějovými liniemi. Hnacím motorem pro jejich čtení se stávají napětí a emoce, jež se na ně hrnou ze stránek poutavého příběhu.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za napínavé a poutavé vyprávění z poválečného Německa děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Dítě z trosek pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *