Recenze

Cesta za štěstím

Stará přátelství nerezaví, ale někdy se zanesou nánosy ukřivděnosti i tajemství a oprášit je dá dost práci. Josie o tom ví své a tak si její CESTA ZA ŠTĚSTÍM musí projít zatěžkávací zkouškou. Naštěstí je láska na dosah…

Název: Cesta za štěstím
Autor: Jenn Bennettová
Překlad: Hana Netušilová a Kristýna Vítková
Nakladatelství: Albatrosmedia CooBoo
Rok vydání: 2022
Počet stran: 328

Začínající fotografka Josie strávila polovinu života tím, že se s mámou stěhovaly z jednoho města do druhého. Když se vrátí po dlouhých letech do svého rodiště, historického města v Nové Anglii, aby se tam postaraly o chod rodinného knihkupectví, Josie ví, že to není navždy. Sní o životě na opačném pobřeží a má plán, jak se tam dostat. Neplánovala ovšem to, že se setká s místním rebelem se špatnou pověstí Luckym Karrasem… který je shodou okolností jejím nejlepším kamarádem z dětství. Lucky dá jasně najevo, že s Josie nechce mít nic společného – ale všechno se změní po katastrofickém večírku u bazénu. Když po nedomyšlené pomstě Josie spadne do pořádných potíží, Lucky na sebe neočekávaně všechno vezme. Josie je odhodlaná zjistit, proč se Lucky rozhodl ji krýt – a pochopí, že se oba změnili a ten hodný kluk, kterého kdysi znávala, má teď pěkně černý smysl pro humor a úsměv, ze kterého jí srdce buší jako o závod. A možná, jen možná to není ten trucující drsňák, za kterého ho všichni mají…

ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ ζ

Román Cesta za štěstím je určen čtenářům (spíše čtenářkám) od 14 let a troufám si tvrdit, že by se jim tento YA příběh mohl líbit. Příběh Josie a rebela Luckyho má jemný romantický tón i zápletku oplývající dostatkem napětí a autorka mluví jazykem, kterému bude teenager rozumět.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Josie. Bez námahy tak vplujete do myšlení -náctiletých a ocitnete se v jejich chaotickém světě dospívání a prvních lásek. Josie a Lucky se naposledy viděli jako děti a jejich rozloučení neproběhlo zrovna pohodově. Dokáží navázat na dřívější souznění a poprat se svými city?

A něco mezi námi visí ve vzduchu. Něco nevyřčeného, co mám skoro na jazyku, ale ne tak docela. Něco, co chce, abych pochopila. Pozoruje mě, jako by uvízl na opuštěném ostrově a já našla jeho vzkaz v láhvi. Jako by chtěl, abych ho zachránila. Ale to přece nemůže být pravda, nebo jo? Protože to Lucky má spasitelský komplex – jak říkala Bunny. To Lucky ji zachránil… Lucky vzal na sebe tu rozbitou výlohu. Proč by Lucky potřeboval pomoc?

Autorka píše nenáročným stylem, který vám sedne na první dobrou. Velmi rychle rozjíždí stěžejní zápletku příběhu, na kterou nabaluje vážnější témata jako např. problematické rodinné vztahy či syndrom malého města. Po celou dobu udržuje své hrdiny v živém tempu, a pokud by snad měl příběh náběh na zpomalení, překvapivý dějový zvrat vše vrátí zpět do sedla.

Vyprávění táhne kupředu nepřeberné množství dialogů, které odrážejí aktuální situaci a dovolují čtenáři být součástí dění i gradujícího finále. Vášnivé rozhovory o všem a o ničem jsou přesně nastaveným zrcadlem dospívajících protagonistů a atmosféra malého města ještě více umocňuje jejich vášnivý boj s okolím i rodinou.

Mě kniha až tolik neoslovila. Postrádala jsem větší drive, energičtější tempo, a ačkoli se v knize stále něco děje, autorka ve mně nedokázala zachytit nit zvědavosti ani ochromujícího nadšení. Příběh lehce klouže svým dějem příliš po povrchu. Větší emocionální odezva se dostavuje sporadicky – v několika málo vypjatých okamžicích a i romantickou linku bych si dokázala představit více rozvinutou a propracovanější. Nicméně si myslím, že tyto mé pocity z četby jsou způsobeny mým starším datem narození 😉 a jsem přesvědčena o tom, že „cílovkou“ pro tuto knihu budou právě čtenářky školou povinné, které budou vnímat vzájemnou přitažlivost mezi hlavními postavami s patřičným nadšením a zvědavostí a velmi rády se s nimi vydají na společnou Cestu za štěstím.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za YA příběh rozverných teenagerů děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Cesta za štěstím pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *