Recenze

Ztracená kapitola

Román ZTRACENÁ KAPITOLA je jemným, emocemi nabitým románem o síle přátelství. Nikdy není pozdě rozepsat nový životní příběh, někdy jenom stačí postavit se démonům z minulosti a začít žít naplno…

Název: Ztracená kapitola
Autor: Caroline Bishop
Překlad: Marie Frydrychová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

Anglie, současnost: Osmdesátiletá umělkyně Florence Carterová je se svým životem spokojená. Dny na sklonku života tráví tvorbou rafinovaných linorytů ve společnosti kocoura, psa a mladé sousedky Alice, tiché a úzkostné dívky. Když ovšem Flo zjistí, že její dávná ztracená přítelkyně vydala knihu o letech společně prožitých ve francouzském penzionátu, cítí povinnost odhalit roušku tajemství z minulosti a vydává se v doprovodu Alice a její matky do Francie. Po příjezdu do Lyonu se však hluboko zasutá pravda ukáže jako příliš těžké břemeno.
Francie 1957: Florence a Lili se setkávají v poválečném Lyonu jako svěřenkyně přísně vedeného penzionátu pro dívky. Flo je ostýchavé děvče z Anglie, od něhož se očekává úspěšný vstup do společnosti a pak i výhodný sňatek. Lili je její pravý opak – suverénní Američanka se svobodnou duší, plná touhy po dobrodružství. Navzdory všemu se z dívek stanou nerozlučné kamarádky, jejichž vzájemná náklonnost slibuje přátelství na celý život… než je od sebe oddělí nečekaná zrada.

≅ ≅ ≅ ≅ ≅ ≅ ≅ ≅ ≅ ≅ ≅ ≅

Román Ztracená kapitola je příběhem plným tajemství, osobní odvahy i skutečného přátelství, které překoná všechny nástrahy světa. Bolestným vyprávěním probleskují střípky radosti i životní moudrosti a přinášejí svým čtenářům nostalgický přesto velmi příjemný až hřejivý pocit.

Příběh sleduje dvě dějové linie, které spolu úzce souvisí a spojuje je dramatická minulost. V prvním obraze se setkáváme s osmdesátiletou Flo, kterou po celý život tíží svědomí, a mladou dívkou Alicí, jejíž život po tragédii nabral unylý, bezvýrazný směr. Druhou linii nám pomocí své knihy vypráví Lili a společně se přeneseme do Francie roku 1957, která nepřeje pokrokovým ženám ani jejich vzletným myšlenkám a její přítelkyně Flo splňuje podmínky zkostnatělé společnosti beze zbytku. Právě Flo se stane spojovacím článkem silného přátelství, které musí projít zatěžkávací zkouškou.

A právě to jí Flo záviděla. Záviděla této dívce, která si velmi pravděpodobně zkazila život kvůli odvaze dělat si všechno po svém – nebo to alespoň zkusit. Ať na ni život naložil cokoli, viděla v něm to nejlepší; jakkoli byla její budoucnost teď formována činy druhých lidí, pořád se ještě pokoušela jít vlastní cestou.

Autorka napsala jemný příběh plný niterných pocitů, v jehož středu stojí síla přátelství a odvaha žít svůj život naplno. Její styl psaní se větví do široka a velmi často se uchyluje do vnitřních pocitů svých hrdinek. Popisuje tak čtenáři každou niternou myšlenku i citové rozpoložení, což se může občas lehce zajídat, ale vše nahrazuje zajímavou dějovou osou, která bude dráždit vaši zvědavost.

Osudy několika žen se příjemně a nenásilně proplétají, spojují a zanechávají za sebou výraznou stopu emocí. Důležitým a návykovým prvkem se při četbě stávají tajemství těchto hrdinek. Autorka je rozplétá pozvolna a nedovolí vám ustřihnout tenkou nit vyprávění příliš brzy, ale vede vás k celistvému obrazu, který na čtenáře dokáže zapůsobit.

Musím zkonstatovat, že román Ztracená kapitola je zajímavým čtením, které vyniká svojí nevšední jemně melancholickou atmosférou i životním poselstvím. Čtivý styl je trochu narušen nadbytečnými informacemi i pozvolným vyprávěním, ale pokud chcete při čtení zapojit své emoce, tento niterný příběh vám rozhodně poskytne munici. Nechte se unášet na vlnách přátelství, životních karambolů i naděje a ponořte se do poutavého vyprávění, v kterém nechybí osobní odvaha k novým začátkům.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za příjemné vyprávění o síle přátelství děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Ztracená kapitola pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *