Recenze

Straky

Tahle privilegovaná škola vyvolává stísněný pocit sama o sobě a co když se k tomu ještě přidá podivná smrt oblíbené studentky, která má na zádech nakreslenou straku? Young adult příběh STRAKY chytne všechny mladé čtenáře, kteří mají rádi napětí, tajemství a rychlý spád.

Název: Straky
Autor: Amy McCullochová, Zoe Suggová
Překlad: Lucie Frolíková
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 288

Audrey přijíždí z Ameriky na prestižní anglickou internátní školu, aby utekla své minulosti. Nic se ale neděje podle očekávání – spolubydlící Ivy ji ignoruje a nad celou školou se vznáší mrak v podobě nejasné smrti sedmnáctileté spolužačky na konci předešlého školního roku. Když začne kdosi vysílat anonymní podcast s názvem „Kdo zabil Lolu?“, celá škola už nemluví o ničem jiném. Co znamenal obrázek straky vytetovaný na jejím těle? Existuje snad stále tajné Stračí společenství a má něco společného se smrtí studentky? Nebo to byla opravdu jen nešťastná nehoda?

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Straky je velmi zajímavou záležitostí, která se bude líbit především mladým čtenářům. Postará se o to vražda studentky, napětí kolem pátrání a hlavně tajemství obestírající toto staré anglické sídlo.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledů dvou hlavních postav – Audrey a Ivy. Přestože jejich začátky nebyly příliš šťastné, postupem času si k sobě nacházejí cestu a jejich společným cílem se stává odhalení podivné smrti spolužačky. Něco tady nehraje a spojitost se starým společenstvím se stává víc a víc reálnou. Tahle honba za pravdou může být hodně nebezpečná a možná dokonce i smrtící…

V tu chvíli moje přemítání přeruší ječivej výkřik. Rychle se otočím a spatřím Audrey, jak stojí u okna a ukazuje na něco venku.
Když znovu zaječí, mám pocit, že jsem zase na pláži. V uších mi znějí její slova: „Ve vodě je tělo!“

Začátek se rozjíždí velmi nadějně. Do školy přijíždí nová holka a její seznámení s místními zvyky i „nejkami“ zavání zábavou, tedy jak pro koho… Rychle se noříte do zajímavého příběhu s nádechem tajemna a prostředí, do kterého je děj umístěn, ještě více přiostřuje hutnou náladu. V prostředku knihy zjistíte, že se linie vyprávění začíná i přes napínavé pátrání trochu táhnout a své vysoké hodnocení ze začátku chcete přibrzdit. To by ovšem ale nesměl přijít vyhrocený konec, který opět zvedne laťku a vyšponuje vaši zvědavost na maximum. A že se budou dít věci. 😉

Autorky dokáží pracovat s napětím a budovat kolem hlavní dějové osy atraktivní tajemno. Nenáročný, jednoduchý styl psaní bude hrát do noty mladším čtenářům a rychlejší tempo knihy jim nedá možnost knihu odložit z ruky. Lehce stísněný pocit z četby ještě více umocňuje intimní prostředí výběrové školy se svými striktními pravidly a staletou historií.

Na trochu romantiky také dojde a otevřený konec vás navnadí na další pokračování. Román Straky mohou číst i čtenáři odrostlejší školním lavicím, ale myslím, že nebudou až tolik nadšeni jako teenageři. Mně se příběh celkem líbil, přestože jsem čekala o něco víc. Absence akčnosti a většího dynamického rázu stáhla vyprávění do rozčeřených vod a já raději pořádně rozbouřené moře. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za tajemný a napínavý příběh děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Straky pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *