Recenze

Všechno modré z nebe

Pokud se rádi necháváte dojmout a rozněžnit nad lidským, citlivým příběhem, pak si nenechte ujít román VŠECHNO MODRÉ Z NEBE. Každodenní drobnosti, radost z maličkostí i niterné nahlédnutí do středu duše vám umožní tento jímavý příběh.

Název: Všechno modré z nebe
Autor: Mélissa Da Costa
Překlad: Kateřina Štáblová
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2022
Počet stran: 647

Šestadvacetiletému Émilovi zbývají jen dva roky života a ví to. Lékaři nad ním vyřkli ortel předčasné Alzheimerovy nemoci a on si přeje jediné: uniknout před nemocnicí a lítostí své rodiny a přátel, vydat se na cestu a setrvat na ní až do posledního dechu. Přes inzerát hledá někoho, kdo by ho při tom doprovázel. K jeho vlastnímu překvapení dostane odpověď a setkává se s tajemnou Joanne, mladou ženou, která nijak nespěchá s vysvětlením, před čím utíká ona sama. A tak začíná jejich putování, které čtenáře ohromí svou krásou. Každý kousek cesty, každé setkání s novým člověkem je příležitostí k objevování sebe sama. Nejrůznější emoce pronikají skořápkou Émilových bolestí a jemu (a nejen jemu) nezbývá, než hledat novou vnitřní rovnováhu i způsob, jak čelit nevyhnutelnému.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Citlivý román Všechno modré z nebe vás okouzlí, nadchne i bolestivě uvítá ve své náruči, kde je pro vás utvořeno místo. Užívejte si společně s hrdiny příběhu každý jejich den, jako by byl poslední a nechte se unést krásami přírody i života.

Příběh vyprávěný er-formou vás vezme na životní výlet plný krás prostředí i lidské duše. Émile i Joanne jsou unaveni životem i svým osudem a jejich společné putování vypadá na začátku jako nouzové řešení krize. Nezapomínají se vydat ani do své minulosti, aby se znova vrátili do časů bolesti i radosti a přehodnotili, smířili a snad si i odpustili. Dva neznámí a cizí lidé hledají nejen cestu k sobě, ale hlavně k životu, radostem a uklidnění, jež jim možná pomůže do budoucna a možná se tím vyřeší úplně všechno…

On má štěstí, že je dnes večer tady, uprostřed rozvalin kamenné chýše. Má štěstí, že se vydal na tuhle cestu. A z určitého úhlu pohledu má i štěstí, že ví, že velmi brzy umře. Bez toho vědomí by si nikdy neudělal čas na to, aby odjel, aby se vydal na cestu do hlubin sebe sama, aby se naučil dívat na věci novýma očima.
Nikdy nic takového ještě nepocítil, takové naplnění a vděčnost vůči Vesmíru. Ano, brzy umře, ale dnes večer je tady a podařilo se mu hodně pochopit. Není si tím úplně jistý, ale má pocit, že si právě odpustil.

Autorka píše velmi záživným jazykem, který se vás jen tak mimoděk dotkne, ale zanechá ve vás stopu, aniž byste si toho výrazně všimli. Nenápadně vás posouvá svým příběhem do míst, kde vás chce mít a nedá vám šanci vystoupit z citlivého vyprávění a nezažít přitom barevné kaskády emocí. Ty se na vás vyvalí hned po pár stránkách a nepřestanou na vás útočit po celou dobu. Dávají si chvilkové pauzy, aby znova zaútočily diskrétní, přesto intenzivní silou a servítky si rozhodně neberou.

Jemné vyprávění, které nás pomalu pouští do svého děje, je naplněné pestrobarevnou škálou emocí, oslavou života, umíráním i krásou kolem nás a autorka se s tím popasovala velmi citlivě, ale nenásilně (naštěstí pro mě – slzavé údolí je mým druhým domovem J ). Emocionálnímu vypětí či finiši se nevyhnete, nicméně je zabaleno do konejšivé náruče, v které je vám sice smutno, ale zároveň bezpečně.

Román Všechno modré z nebe je intenzivním emocionálním zážitkem, který je silný v drobnostech, maličkostech i laskavosti. Poselství, které se k vám dostane skrz napsané řádky, vás dokáže nakopnout do života i přijmout nevyhnutelné rány osudu. Velmi krásný příběh života, jež vás bude provázet ještě dlouhou dobu po jeho přečtení, se mi moc líbil.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za něžný, bolestný, oslavný i usmiřující příběh děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Všechno modré z nebe pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *