Recenze

Mrtvé od Tichého jezera

Krimi MRTVÉ OD TICHÉHO JEZERA je úvodním dílem nové série a má velmi dobře našlápnuto.
Dokonalý výlet. Pokud přežijete… Nádherné jezero. Tiché lesy zbarvené do podzimních barev. Na první pohled ráj na zemi. Ve skutečnosti území sériového vraha…

Název: Mrtvé od Tichého jezera
Autor: Leslie Wolfe
Překlad: Simona Klára Kučerová
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336

Matka s dcerkou vyrazí na vysněný výlet k jezeru. Jen ony dvě, nádherné místo a podzimní barvy všude kolem. Netuší, že se ocitly na území zvráceného vraha. Když Alison a malá Hazel zmizí, behaviorální specialistka doktorka Kay Sharpová si přísahá, že je vypátrá živé. Jenže se najde mrtvola ženy, kterou kdosi pohřbil hrůzným rituálním způsobem s peřím ve vlasech, a Kay má neblahé tušení, že matku s dívenkou čeká stejný osud. Místní obyvatelé se bojí, že jsou další na řadě, a šeptají si o prastarých pohřebištích, zatímco Kay Sharpová zjišťuje, že ji někdo sleduje. Dostává se příliš blízko k nejzvrácenějšímu vrahovi celé své kariéry, nebo ji dohání vlastní minulost?

¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡

Detektivka Mrtvé od Tichého jezera je prvním dílem ze série Případy Kay Sharpové a vypadá to na skvělou a vymazlenou záležitost. Tahle krimi překypuje napětím, zvráceností i svižným stylem a odtrhnout se od případu půjde jen velmi těžko.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujeme několik linií. Ta nejdůležitější je samozřejmě svěřena do péče Kay, s kterou budete postupovat neznámými vody vyšetřování, jež ji můžou kdykoliv strhnout ke dnu. Je po ruce sympatickému detektivu Elliotovi a vypadá to na velmi dlouhodobou a plodnou spolupráci. 😉 V další dějové linii se vracíte do minulosti Kay a postupně se před vámi odhaluje její temný původ, který ji vnitřně rozežírá už spoustu let. Poslední linie je plně v područí sociopatického vraha a jeho obětí a čtení to není věru veselé.

„S prvním sněhem sem začnou proudit lyžaři,“ řekla policistka Farrellová. „Brzy se jich tu bude promenovat spousta. Jak máme rozeznat podezřelého od neškodného návštěvníka?“
„Bude sice postávat a bloumat, ale přesto bude působit podrážděně,“ odpověděla Kay. „Bude mít chladný výraz v očích a z jeho tváře a čelistí vyčtete napětí. Bude sám, bez rodiny. A když s ním navážete oční kontakt, zaznamenáte nervozitu a zvláštní pocit v břiše. Váš instinkt vám prozradí, že jste se ocitli v blízkosti vraždícího sociopata a predátora. Lovce.“

Autorka se s tím nepáře a hned od začátku hodí čtenáře do tmavé kobky pod ruce zvráceného pachatele. Postupně buduje napětí i mrazivou atmosféru, kterou ještě více přiostří dětskými protagonisty a ve vás se rozprostřou pestré emoce vzdorovitého, nenávistného i soucitného charakteru. Vrah je rozhodně připraven a neponechává nic náhodě. Promyšlený lov na ženy aplikuje s důrazem a bezcitností a mrtvoly se začínají povážlivě kupit.

Moc se mi líbilo zakomponování indiánských zvyklostí a prvků do příběhu. Pohřbívání i staré legendy zde ožívají a důrazně se hlásí o své významné právo a dodávají krimi šmrnc výjimečnosti. Autorka se přiměřeně věnuje i emoční stránce svých postav a vy se tak snáze noříte do jejich nitra, které překypuje temnými vzpomínkami i stísňující přítomností.

Tleskám za šikovný výběr postav. V roli Kay se objevuje chytrá, silná ženská hrdinka, která má pro strach uděláno a jak už je u vyšetřovatelů zvykem, obklopuje jí záhadná a ponurá minulost. Její protějšek ve zbrani – Elliot vypadá na začátku jako totální nekňuba, aby se z něj nakonec vyloupnul velký sympaťák, a já doufám, že i v druhém dílu se opět potkáme.

Ačkoli pro mě byl celý případ trochu prokouknutelný a pachatele jsem odhalila na první dobrou, styl vyprávění i celkové pojetí mě dokázalo strhnout do svého nebezpečného a smrtonosného víru, jež si pohrál s mojí představivostí i emocemi. Za mě je krimi Mrtvé od Tichého jezera velmi povedeným startem nové série, a pokud máte rádi mrazivou atmosféru vyprávění, pořádně úchylného vraha, k tomu napětí, které by se dalo krájet a sympatickou dvojici vyšetřovatelů, směle se pusťte do čtení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za skvělou, zábavnou i nebezpečnou honbu za vrahem děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Mrtvé od Tichého jezera můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Zalistovat knihou si můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] dně Temné řeky se mi moc líbila a jsem spokojena ještě víc, než s jejím úvodním dílem Mrtvé od Tichého jezera. Už teď jsem si jistá, že mám další oblíbenou sérii a jelikož má autorka na své kontě […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *