Recenze

V nejistých vodách

Má dar vidění, stejně jako její matka i bába, jako celé generace žen v jejím rodě, který tu žil odedávna, na přílivovém území anglosaského pobřeží… Strastiplný příběh Alinor plný bolesti, lásky, strádání i naděje se odehrává za pečlivého dohledu zuřící občanské války v Anglii. Pojďte spolu s Alinor tápat V NEJISTÝCH VODÁCH a doufat v lepší život.

Název: V nejistých vodách

Autor: Philippa Gregory

Nakladatelství: Baronet

Rok vydání: 2020

Počet stran: 472

Píše se rok 1648 a na ostrově Sealsea v jižním Sussexu žije sama s dětmi Alinor Hnilka. Sedmadvacetiletá bylinkářka a porodní bába pomůže všem, kdo její pomoc potřebují, ale stejně se za jejími zády šíří pomluvy o magické moci, kterou prý ovládá a o čarodějnictví. Manžel ji opustil a už rok o něm není vidu ani slechu a starost o syna Roba a dceru Alys tak zůstává pouze na ni. Žijí jako jedni z nejchudších, ale přesto s hlavou vztyčenou. V Anglii zuří občanská válka mezi stoupenci krále a parlamentu a ani pobřežní mokřiny nejsou sporu ušetřeny. Alinor se seznamuje s otcem Jamesem, který je sice zaslíben Bohu, ale zároveň je věrným sloužícím krále a pro jeho záchranu udělá vše. Ale to ještě netuší, že vznikající city k Alinor budou nesnadnou překážkou, která změní tok jeho života jiným směrem. Hrdá a silná Alinor mu nic neusnadní. Jedná a žije podle vlastního přesvědčení, které je pevné jako skála a jež nikdo nezotročí.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Román V nejistých vodách je příběhem silné a nezlomné ženy s pevnou vůli i snahou o přežití v nelehkých dobách zuřící občanské války. Samostatně myslící žena je trnem v oku všem obyvatelům mokřin a to se v 17. století zkrátka nenosilo. Postavení žen záviselo čistě na muži, který si s ní doslova mohl nakládat po svém. Za vše vždy mohla žena a pouze ona byla potrestána, muž byl skoro nedotknutelný.

„Ty si přeješ, abych žila líp!“ opakovala dívka. „Drahý Bože, já se za to modlím! Pořád jenom samé boje a křik a hádání mezi mužskými, a ženská může v nejlepším případě doufat, že nedostane za muže úplného hrubiána…“ Alinor sledovala rozohněnou dceru. „já vím,“ povzdechla si. „namluví se toho hodně, ale pro takové jako já nebo ty žádný nový svět není.“

„Myslíš pro ženské,“ opáčila Alys ostře. „Pro chudáky ženské. Pro nás se nezmění nikdy nic.“

Autorka románu Philippa Gregory je nejen uznávanou spisovatelkou románů, ale hlavně také feministkou. Tento její názor se odráží v jejich dílech velkou měrou a ani román V nejistých vodách není výjimkou. Do ústřední role postavila Alinor – hrdou a silnou ženu, jenž oplývá nezlomností i zdravou inteligencí a přesto, že její život je na hraně bídy a neustálého strádání, nehroutí se, ale přijímá své postavení s odolností, jenž zdobí všechny ženy na světě. Usiluje o lepší život nejen pro sebe, ale hlavně pro své děti a navíc je neustále podrobována oku sousedů lačnící po čarodějnických procesech, které v té době byly v Anglii na svém nevábném výsluní.

„A vám patří také dík,“ pokračovala žena. „Zdědila jste dar po své mámě. Umíte to s ženskými v jejich těžké hodince, je to hotové kouzlo.“ To bylo nebezpečné slovo, dokonce i když bylo míněno jako chvála. Ženy se obrátily a podívaly se na Alinor, aby viděly, co ona na to.

„Žádná kouzla v tom nejsou,“ ujistila je. „Není to magie. Takové věci neříkejte! Je to jenom odevzdání Bohu a zkušenosti z mnoha porodů.“

Příběh Alinor se odehrává od června 1648 do února 1649 a autorka za tak krátkou dobu stihla čtenáři nastínit celou problematiku občanské války v Anglii velmi důkladně. Historickými fakty rozhodně nešetří, a pokud byste přece jenom v dějepisném okénku tápali, redaktor knihy Jiří Chodil vám vše ozřejmí v poznámkách pod textem. Ačkoli je postava Alinor fiktivní, historické události i představení žen v tehdejší době je postavené na skutečných reáliích.

Zdroj

Čeho se vám dostane opravdu ve velké míře, jsou nejen historické souvislosti, ale také popisy prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Bláto, mokřiny, vlezlá zima a neustálá přítomnost vody vás bude doprovázet celým vyprávěním. S přesnou pravidelností se na tomto koutu světa střídá příliv i odliv. Cesta, kterou jste procházeli před hodinou je najednou celá ponořená pod mořem díky postupujícímu přílivu. Když nastane odliv, cesta se zase objeví plná bahnitého marastu. Souznění s přírodou je znát z každé napsané stránky, a ačkoli byste na tomto místě nechtěli žít ani vteřinu, přesto vás okouzlí svoji magickou nepřístupností.

Román V nejistých vodách vám poskytne napětí, romantiku, historii i zvraty v ději. Rozvětvené popisy jsou lahůdkou pro všechny čtenáře lačnící po komplikovanější psané formě, která vás vtáhne do rozmanitého děje. Na můj vkus bylo v románu politických informací příliš a děj tak trochu ztrácel na tempu, ale přesto mě okouzlil svým ojedinělým příběhem silné Alinor i nečekaným koncem, který prozrazovat nebudu. 😉 Přečtěte si tento historický kousek a posuďte sami.

Hodnocení: 90 %

Za náhled do jednoho historického období Anglie i za silný příběh Alinor děkuji nakladatelství Baronet, na jejichž stránkách si knihu V nejistých vodách můžete pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] který v sobě ukrývá zradu a vypočítavost. Tento román volně navazuje na předchozí díl V nejistých vodách a vy se tak znova setkáte po jedenadvaceti letech se známými tvářemi, které sice trochu […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *