Recenze

Dvorní zahradnice: Jarní sen

Nenechte si ujít okouzlující román DVORNÍ ZAHRADNICE: JARNÍ SEN, v kterém vás čeká láska nalezená uprostřed rozkvetlých květin. Krásný a působivý příběh oplývá napětím, bojem za rovnoprávnost žen i romantikou. Doporučuji!❤

Název: Dvorní zahradnice: Jarní sen
Autor: Rena Rosenthal
Překlad: Zdeňka Březinová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 488

Oldenburk roku 1891. Marleena zdědila po svém otci lásku k přírodě a touhu vyučit se zahradnicí. To je ovšem práce vyhrazena pouze mužům, a tak se Marleena rozhodne k riskantnímu kroku. Ostříhá si vlasy a v přestrojení za chlapce je přijata do prestižního dvorního zahradnictví. Poprvé od otcovy smrti je zase šťastná. Ovšem hrozba odhalení číhá všude, stejně jako intriky a šikana ze strany kolegů či šéfovy pokrytecké dcery – nenáviděné rivalky ze školních let – a jejích dvou bratrů, kteří jsou jako oheň a voda. Každý z nich Marleenu přitahuje jiným způsobem a do hry vstupuje láska. Jak ale vyjevit své city muži, který nesmí ani tušit, že má co do činění se ženou?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Dvorní zahradnice: Jarní sen je prvním dílem ze série Dvorní zahradnice a vypadá to na krásné a dojemné čtení, v kterém příroda a láska hrají stěžejní roli. Jemné a zápletkami nabité vyprávění vás vtáhne do květinami provoněného děje a vy se stanete svědky ženského boje za rovnoprávnost i romantického vztahu, který se zrodil mezi šeříky a rododendrony.

Příběh je vyprávěn er-formou a jde ve stopách hned několika postav, které spolu úzce souvisejí. Román ovšem působí velmi uceleně a nenásilné přeskakování mezi všemi protagonisty nijak nenarušuje souvislý děj, který je vyprávěn velmi živě a poutavě. Začátek se rozjíždí v pomalejším rytmu, ale jakmile se seznámíte se všemi postavami tohoto voňavého románu, jste strženi příběhem touhy i vášně. Do popředí vyprávění se dostává Marleena – dívka se zahradnickým snem v duši, která pro svou touhu je ochotna překonat všechny těžkosti i nástrahy mužského světa.

Jak to říkal starý dobrý Martin Luther? „Největší ctí pro ženu je to, že se z ní rodí muži,“ deklamovala Frída pozměněným hlasem a se vztyčeným ukazováčkem.
„Co?“ zavřískla Marleena pobouřeně.
„To jen abys věděla, jak uvažuje pohlaví, které teď ztělesňuješ. Á propos pohlaví. To je pro ně podle všeho velká věc. Kolikrát si tu a tam sáhnou do rozkroku a něco si tam rovnají. Zkus si to.“
„Co že mám? Frído, tobě přeskočilo.“
„Tak chceš působit přesvědčivě nebo ne? I tak je pro mě záhadou, jaks to dokázala, že tě za celou tu dobu nikdo neodhalil. Jsi ten nejubožejší muž, jakého jsme kdy viděla.“

Spisovatelka Rena Rosenthal vyrůstala obklopena květinami a přírodou. Pochází ze zahradnické rodiny, která vlastní lesní školku a svou lásku k malebné flóře otiskla i do svého románu. Tady totiž kvetou nejenom barevné a intenzivní odstíny přírody, ale i romantické lásce se daří mezi plevelem závisti a zloby.

Autorka má rozvětvený styl vyprávění, v kterém nezapomíná na malebné popisy fascinující přírody i prostředí, do kterého je děj umístěn. Budete se zde střetávat s chudobou tak bídnou, že v ní jde o přežití, i s bohatstvím, jež se dává společnosti okázale na odiv. Jejímu zraku neunikly ani postavy, které dokázala vykreslit jemnou tužkou charakteru a oddělit je od sebe výrazným inkoustem povahových vlastností.

Celým příběhem se vine důrazná nit poukazující na nerovnoprávnost žen ve společnosti a netýká se jenom pozice zahradnické učnice. I skutečnost, že se muž dopustil násilí na své služebné, byla vykládána jako výsledek „jejího“ naléhání apod. Velmi důrazným stylem dává autorka najevo tato nespravedlivá fakta a nutí své čtenáře přijmout tuto skutečnost za reálnou věc, čímž v nich zanechává výrazné stopy emocí.

Historický román Dvorní zahradnice: Jarní sen se mi moc líbil a už se nemohu dočkat dalšího pokračování. Energické tempo i velké množství zápletek přidává příběhu na atraktivitě a dějová osa je natolik fascinující, že ačkoli celkem rychle odhadnete směr dějového vývoje, s nedočkavostí otáčíte každou další stránku, aby byla ukojena vaše zvědavost.
Nemohu jinak, než vřele doporučit.❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za naprosto skvostné a nádherné vyprávění děkuji nakladatelství Euromedia Group. Román Dvorní zahradnice: Jarní sen můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *