Recenze

Raffael: Malíř v Římě

Historický román RAFFAEL: MALÍŘ V ŘÍMĚ je poutavým příběhem o soupeření dvou renesančních velikánů, jejichž zbraní se staly barvy a štětce. Navštivte Řím i Vatikán a poznejte mocenské boje i nezkrotnou vášeň pro malování.

Název: Raffael: Malíř v Římě
Autor: Stephanie Storey
Překlad: Dana Krejčová
Nakladatelství: Euromedia Group Brána
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336

Fresky na stropě Sixtinské kaple jsou jedním z nejvěhlasnějších mistrovských děl italské renesance. Stephanie Storey ve své knize líčí jejich vznik jako ještě nikdo předtím: očima Michelangelova nejzuřivějšího soka, mladého, pohledného Rafaela Santi z Urbina, vynikajícho malíře posedlého dokonalostí. Rafael osiřel v jedenácti letech a je pevně odhodlán dodržet slib, který dal svému otci na smrtelném loži: stát se největším malířem v dějinách. Ale aby mohl být nejlepší, musí porazit nejlepšího, legendárního sochaře, tvůrce Davida, Michelangela Buonarrotiho. Papež Julius II. povolá oba umělce do Říma a postaví je proti sobě: Michelangelo maluje strop v Sixtinské kapli, zatímco Rafael má na starosti výzdobu papežových soukromých komnat. Rafael usiluje o dokonalost, ale zápasí přitom s vnitřními démony: zoufalou ctižádostí, ochromujícím strachem z nedokonalosti a nesmírnou osamělostí. Během práce kuje pikle s kardinály, prolézá trosky antického Říma a zamiluje se do pekařovy dcery, která se stala nevěstkou a jako taková jeho múzou. Rafael, malíř v Římě se svým krásným jazykem, působivým prostředím, milými postavami a poutavou zápletkou barvitě líčí život dvou renesančních mistrů soupeřících uprostřed nebezpečných vatikánských síní.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Historický román Raffael: Malíř v Římě je lahodným bonbónkem pro všechny milovníky zbeletrizovaných životopisů a věřím, že toto vášnivé a poutavé sousto vám bude chutnat. Ponoříte se do duše rozháraného umělce Raffaela, který touží po dokonalosti a se zvědavostí budete hltat každou zmínku o božském Michelangelovi.

Vypravěčem se stává sám slovutný Raffael, který vás vezme na návštěvu do svého života a odkryje vám nejen své touhy a vášně, ale i slabosti svého nitra. Jeho „zlodějské“ malování budete odsuzovat, ale i chápat a soupeření s dalším slavným géniem Michelangelem vás bude bavit i fascinovat zároveň. Pokud ovšem přežijí vatikánské intriky a vražedné pletichy římských rodů.

Honil jsem se za všemi ostatními tak dlouho – za otcem, Masacciem, Peruginem, Leonardem, Michelangelem… tolik jsem se soustředil, abych je všechny překonal, abych je učinil lepšími, než se činili sami, že bych… já…
Jak rád bych vám pověděl, že mne toho dne v kostele přimělo vstát a odejít něco takového, jako že jsem upustil štětec či mi z nebe šeptem radila matka, ale podnět mi nedali rodiče. Jakkoliv nerad to přiznávám, právě Michelangelo mě naučil, že jediný člověk, kterého musím dostihnout, chytit a překonat… jsem já sám.

Román je historickou fikcí založenou na reálných podkladech, ale s uměleckou svobodou při psaní. Autorka vám v doslovu vyjeví všechny reálné skutečnosti i smyšlené „úpravy“ a musím říct, že její svobodná ruka vnesla do románu spoustu emocí a atraktivních zápletek, které drží příběh v celistvém obalu. Je pravda, že mám raději životopisy opírající se celou vahou o reálnou historii, ale v tomto případě mě malířské zápolení dvou géniů velmi bavilo.

Autorka doporučuje, při čtení tohoto románu, vyhledat si všechna skvostná umělecká díla, o kterých se v příběhu zmiňuje. I když jste líní nebo si myslíte, že to není nutné, tento román vás donutí přilepit se k internetu a kochat se ojedinělými díly, z kterých sálá vášeň a krása. Román se tak stane intenzivnější záležitostí, která všechny milovníky umění rozněžní i dojme svým obrovským poselstvím, jež nám tu umělci zanechali.

Příběh má svou specifickou atmosféru, která nemusí úplně všem sednout. Barevné popisy rozprostírající se do široka i velká umělecká vášeň vyvěrající z nitra rozhárané duše činí z románu malebnou, leč o trochu hůře přístupnou podívanou. Mně osobně se tento styl velmi líbil, a pokud na něj přistoupíte, vplujete do nádherného a poutavého vyprávění, které vám nabídne paletu vjemů i pocitů. Ve stínu a přesto ve světle těchto dvou umělců pak stojí politické intrikaření vatikánských kardinálů i mocenské boje římských rodů.

Myslím, že román Raffael: Malíř v Římě se bude líbit zapáleným, vášnivým fanouškům umění, a pokud se naladíte na notu vyprávění, autorka vám představí oba dva umělce originálním okem, v jehož středu stojí pestrá koláž pocitů. Mně se román velmi líbil.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi podnětný a vzrušující výlet do umělecké minulosti děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Raffael: Malíř v Římě můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *