Recenze

Ostrov žije

Co se stane, až se jednoho dne příroda rozhodne, že lidem oplatí jejich drancování a ničení? Začtěte se do knihy OSTROV ŽIJE mladé, české autorky Veroniky Opatřilové a ponořte se do příběhu plného magie, přírody, životní moudrosti a inspirace.

Název: Ostrov žije

Autor: Veronika Opatřilová

Nakladatelství: Pointa

Rok: 2021

Počet stran: 240

Oficiální anotace

Magický příběh o ostrově, který se proměnil v divočinu. Dobrodružná cesta za skutečným já, za láskou a za vnitřní silou, kterou je třeba probudit. O obyvatelích zátoky Steephill Cove se vždycky povídalo, že jsou tak trochu podivíni. Ta holka, Kite, tančí v lese nahá a jeho, Grasse, viděli za úplňku lovit divokou zvěř. Betony, která žije v bezpečí hlavního města, těm povídačkám nevěří. Její život je poklidný, dokud se jedné květnové noci něco nestane a celý ostrov se nepromění v divočinu. Aby se všichni tři společně pokusili napravit, co se stalo, budou se muset stát někým jiným, objevit v sobě sílu i slabost, o kterých neměli tušení. Ostrov žije je příběh o magii, lásce k přírodě a cestě za naším skutečným já.

Summa summarum

Kniha Veroniky Opatřilové s názvem Ostrov žije vydalo nakladatelství Pointa v brožované vazbě a s měkkými deskami. Jako správná YA fantasy má výtisk na svém začátku mapu ostrova, kde se děj odehrává. Pokud si budete dohledávat o knize a její autorce další informace, z mnoha zdrojů se dozvíte, že „knižní“ ostrov skutečně existuje a autorka ho osobně celý procestovala (pěšky) , aby byla schopná věrně zachytit jeho atmosféru…, klobouk dolů! Příběh je psaný v er – formě a záhy po otevření knihy, zjistíte, že se jedná o příběh vystavěný na popisech, pocitech, náladách, znameních a vnitřním životě postav – prostě poezie 🙂 . Snovou náladu celého románu podtrhuje autorčin smysl pro detail: podrobné popisy přírody, precizní vykreslení jednotlivých postav a propracovanost celého příběhu, kde se nic „neděje jen tak“… Vše má svůj důvod příčinu. Ani jména postav nejsou volena pouze „ledabyle“. Vzhledem k hluboké nosné myšlence YA románu si dovolím usuzovat, že kniha potěší zejména čtenáře, kteří v literatuře hledají spíše poselství a inspiraci než akci a napětí, vzpomeňme například na Andersenovu pohádku Děvčátko se sirkami: jednoduchý příběh, kde detail hraje klíčovou roli pro atmosféru celého příběhu a silné poselství – sociální. U Veroniky se tento „vzkaz“ týká ekologie a lidství… Kniha se mi četla hezky, bavila mě. Autorka má velmi příjemný sloh, bohatou slovní zásobu a celou dobu si udržela „niť“ – věděla co a proč píše a to se rozhodně o všech autorech říct nedá. 

Hodnocení: 85%

Za knihu poskytnutou k recenzi děkuji autorce.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *