Recenze

Příběhy vašeho života

Máte rádi sci-fi? Pak mám pro vás skvělý tip, ale před otevřením knihy se pořádně nadechněte, protože jakmile povídkové PŘÍBĚHY VAŠEHO ŽIVOTA otevřete, během chvíle zjistíte, že čtete se zadrženým dechem  😉 !! Dovolte oceňovanému a světově uznávanému autorovi jménem TED CHIANG, aby podráždil vaši fantazii a nechal nahlédnout na staré, známé věci zcela jinou optikou. Třeba tím, že vám naznačí, co by se mohlo stát, kdyby se lidé prokopali nebeskou klenbou nebo kdyby uměle vyvinutý „superhormon“ umožnil poškozené mozkové tkáni se uzdravit – a zároveň nepředstavitelně získat na výkonu nebo třeba tím, že byste se ocitli ve světě, kde elementární matematika prostě neplatí … NAKLADATELSTVÍ HOST vydalo geniální povídky, které vás donutí přemýšlet, jen tak je „z hlavy nedostanete“ a ještě vás budou bavit!

Název: Příběhy vašeho života

Autor: Ted Chiang

Překlad: Pavla Horáková, Robert Hýsek, Richard Podan

Nakladatelství: Host

Počet stran: 2021

Rok: 349

Oficiální anotace

Kultovní sbírka sci-fi povídek, která se stala předlohou filmu Příchozí.

Ted Chiang s pronikavou inteligencí a nápaditostí zkoumá, co to znamená žít ve světě, který je poznamenán hlubokou nejistotou, ale zároveň nás naplňuje nekonečným úžasem. 

Jaké je to razit si z vrcholku babylonské věže cestu vzhůru nebeskou klenbou, tvrdou jako žula? Co když je veškerá naše matematika založena na elementární chybě a 1 + 1 nerovná se 2? Jak se domluvit s mimozemšťany, kteří se dorozumívají jazykem, jenž přesahuje naše vnímání reality? Odpovědi na tyto i další otázky se snaží nalézt první sbírka amerického mistra povídek. (Foto: z filmu Příchozí, zdroj)

 

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Chiang Ted

Ted Chiang (nar. 1967) pochází z Port Jeffersonu ve státě New York. Za svou tvorbu získal čtyři ceny Hugo, čtyři ceny Nebula a šest cen Locus . Přestože jeho dílo není obsáhlé — vydal pouze dvě sbírky Příběhy vašeho života (2002) a Výdech (2019) —, je Ted Chiang považován za jednoho z nejvýznamnějších současných autorů sci-fi. (Foto: Ted Chiang –  © Alan Berner, zdroj: www.host.cz)

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Summa summarum

Povídková kniha nakladatelství Host vychází v šité vazbě, s pevnými deskami a křídovým přebalem. Obsahuje 8 samostatných povídek, které se od sebe liší nejen stylem vyprávění, ale i skutečně rozdílnou délkou (od krátkých textů po několik desítek stran dlouhých).

Obsah

BABYLÓNSKÁ VĚŽ

POCHOPIT

DĚLENÍ NULOU

PŘÍBĚH TVÉHO ŽIVOTA

DVAASEDMDESÁT PÍSMEN

VÝVOJ LIDSKÉ VĚDY

PEKLO JE NEPŘÍTOMNOST BOHA

KDYŽ SE VÁM LÍBÍ, CO VIDÍTE: DOKUMENT

POZNÁMKY O POVÍDKÁCH

Jakmile se začtete do (v pořadí) první povídky z knihy s názvem Babylonská věž, pochopíte, že tvorba Teda Chianga se silně vymyká „obvyklé sci-fi“. Pokud máte rádi knihy, u kterých se musí přemýšlet a jejichž příběhy vám leží v hlavě ještě dlouho po dočtení, pak jsou Příběhy vašeho života napsány přímo pro vás. Pokud dáváte přednost nenáročné tvorbě, kde jasná zápletka a jednoznačné rozuzlení celého příběhu, pak se může stát, že z příběhů budete malinko „rozvrkočení“… – povídky nemají „jasný konec“ – jsou napsané tak, že čtenář nad nimi, chtě – nechtě, ještě dobu přemýšlí. Osobně jsem se s tvorbou Teda Chianga nyní setkala poprvé, ani jsem neviděla (pro mnoho lidí) kultovní film Příchozí a musím přiznat, že na mě Chiangovy povídky působí jako zjevení: autor má můj velký obdiv pro svůj neuvěřitelně široký záběr vědomostí z nejrůznějších technických i humanitních oborů, jeho fantazie mě přímo dostala na kolena a upřímně řečeno bych se mu ráda „podívala do hlavy“, trochu mě děsí, co tam asi nosí 🙂 … Jistě – jako u každé povídkové knihy – se mi některé povídky líbily více (Babylónská věž, Dělení nulou, Peklo je nepřítomnost Boha, Dokument) jiné méně (Pochopit, Vývoj lidské vědy), ale žádná z povídek mě nenudila a všechny mě donutily nad přečteným textem přemýšlet. Knihu s klidným svědomím doporučuji ♥. 

Hodnocení: 100% ♥ ♥ ♥

Za seznámení se skvělým autorem děkuji nakladatelství Host .

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *