Recenze

My proti vám

Kniha o hokeji… anebo taky ne. Román o oddanosti, přátelství, lásce a taky o hokeji, jak jinak.

Za spoustu let možná nebudeme vědět, jak tenhle příběh nazvat. Budeme říkat, že to byl příběh o násilí. O nenávisti. O protikladech a odlišnostech a městech, která se vzájemně cupovala na kousky. Ale nebude to tak docela pravda. Bude to i příběh o něčem jiném….

Název: My proti vám

Autor: Fredrik Backman

Nakladatelství: Host

Počet stran: 440

Rok vydání: 2018

Začátek knihy se vrací zpátky do Medvědína ( předchozí díl) a autor vás seznamuje s nejdůležitějšími událostmi. Zavede vás zpátky k incidentu mezi nadějným hokejistou, miláčkem Medvědína, Kevinem a Mayou – dcerou trenéra. Nastíní drobné i větší rozmíšky s věčným rivalem – sousedním Hedem i to, jak se s tím jednotliví obyvatelé městečka vyrovnávají po svém. Brzy pochopíte všechny souvislosti a nevaříte z vody. Takže pokud jste nečetli Medvědín, až tolik to nevadí.

MY PROTI VÁM líčí okamžiky po události, které otřásly městečkem. Dokáže se Maya vyrovnat s příkořím, které na ni bylo spácháno? Jak se s tím vypořádá její rodina, která je od sebe tak daleko, jak to jen v malém domku jde. Pomůže ji její nejlepší kamarádka Ana nebo i ona se potýká se svými strašidly pod postelí? Dokáže se bitkař Benji poprat nejen s ostatními, ale i se svým osudem, který mu život  nadělil? A co nenapravitelní bratři Rinniusové, nadějný Amat, trochu jednoduchý Bobo nebo nová trenérka Zacki?

Každý z nich je v zajetí své vlastní úzkosti a každý z nich se s tím pere po svém.

Jediný kdo je stále a vždy připraven je místní politik Richard Theo, který nenápadně tahá za nitky a spřádá své plány… Připravte se na menší porci politikaření, ale dá se to ustát a navíc tak trochu nahlédnete pod pokličku „jak ruka ruku myje“.

Fredrik Backman si s námi hraje celou knihu. Jednou vám naservíruje krásnou „přihrávku“ v podobě toho nejlaskavějšího, co z lidí můžete dostat. A hned na to dostanete pukem takového „koňara“ lidské malosti, až se to ve vás sevře úzkostí. Ale autor nikoho nesoudí, nechá to na vás. Úsudek si udělejte sami. Tady to máte ode mě na talíři a buď to ochutnejte nebo nechte ležet.

(Fredrik Backman)

Kniha nepostrádá napětí a Backman toto umění zvládá bravurně. Pomalu a pouze v náznacích vás připravuje na to nejhorší a vy se tomu bráníte. Nechcete, aby to skončilo takhle tragicky a máte chuť ho „vyloučit do konce zápasu“. Ale pan spisovatel z toho vybruslí s grácií sobě vlastní a „přihraje“ vám to ve stravitelné formě. Takže nezbývá nic jiného, než ho zase obdivovat.

Za autorovu největší přednost považuji dokonalé vykreslení charakterů jeho postav. I ten největší grázl jako je Teem Rinnius má svou světlou stránku a naopak tomu, co hraje celý život „fair play“ může někdy „brusle uklouznout“. Ani v této knize nebudete ochuzeni o výjimečný autorův humor. Nebude ho sice tolik jako v předchozích jeho knihách, ale „tah na branku“ stále neztrácí. Je to taková směsice anglického humoru a Woodyho Allena.

„Každý měsíc svým klientům zašleme osm produktů pleťových krémů…“

„Vosum?“ podiví se Ramona po dvou poctivých doušcích snídaně.

„Přesně tak!“

„A musím se k tomu vůbec vyjadřovat? Fakt si myslíš, kluku, že mám vůbec tolik pleti?“

Jsme jen kapky v moři. Ale i jednotlivé, nicotné kapky v moři se mohou spojit a splnit si své sny. Stejně jako hokejisté v Medvědíně. A já si tuto knihu švédského autora užívala celý zápas. Fredrik Backman se pro mě stal opět vítězem a už teď se těším na další „match“, který spolu sehrajeme.

V Medvědíně své milované pohřbíváme pod ty nejkrásnější stromy. Truchlíme mlčky, mluvíme tiše a často máme dojem, že činy jsou jednodušší než slova. Možná proto, že tu bydlí dobří i zlí lidé, a tím pádem je to složité, protože rozdíl mezi nimi není vždycky jednoduché poznat. Někdy jsme obojím zároveň…

Hodnocení: 98%

Autor: Veronika Es.

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

 

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Knihařka says:

    Fredrick Backman je můj oblíbenec, už se na toto pokračování Medvědína těším.

  2. Veronika Esserová says:

    I moje je to srdeční záležitost 😉 obě dvě knihy byly skvělé, jak jinak u Backmana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *