Recenze

My proti vám

Někdy prostě musíte pro něco žít, abyste přežili všechno ostatní, a lidé z Medvědína o tom ví své. Pokračování románu Medvědín nese název MY PROTI VÁM a opět se jedná o nádherné a intenzivní čtení plné moudrých myšlenek, bolesti, zlosti i lásky. Doporučuji!

Název: My proti vám
Autor: Fredrik Backman
Překlad: Helena Matocha
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2018
Počet stran: 424

Pokračování románu Medvědín líčí měsíce následující po událostech, které otřásly městečkem v lesích na sklonku zimy. Nejlepší kamarádky Maya a Ana tráví léto na odlehlém ostrově a snaží se nechat celý svět za sebou, jenže nic nedopadne tak, jak doufaly. Řevnivost mezi Medvědínem a sousedním Hedem tiše přerůstá v boj o peníze, moc a příležitosti. Konflikt vypukne naplno ve chvíli, kdy se střetnou oba hokejové kluby. Na povrch navíc vypluje jedno překvapivé tajemství a celé město musí ukázat, zač vlastně stojí. Bude se říkat, že násilí přišlo do Medvědína až v létě, ale není to pravda. Už tam totiž dávno bylo.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Román My proti vám je dalším úžasným vyprávěním F. Backmana a navazuje na jeho předchozí román Medvědín. Návrat vyšel na jedničku a vás tak opět čeká velmi silné čtení, které se vám zadře pod kůži a zůstane vaší součástí ještě mnoho dní po přečtení. Je to příběh o lásce a nenávisti, radosti i smutku, vzteku i odpuštění a samozřejmě taky o hokeji.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění v malém městečku, které žije hokejem, hrdostí i šarvátky. Znova se setkáváte se starými známými z předchozího románu a je to shledání věru dojemné. V Medvědíně totiž žijí dobří i zlí lidé a poznat mezi nimi rozdíl není vždycky jednoduché. Někdy jsou totiž obojím zároveň a tak vám tihle tvrdohlaví i laskaví lidé přirostou k srdci velmi rychle. Každý z nich je v zajetí své vlastní úzkosti a každý z nich se s tím pere po svém…

Tohle je příběh o tom, co se stalo poté, od léta do zimy. Bude pojednávat o Medvědíně, o sousedním městě Hedu a o tom, jak rivalita mezi dvěma hokejovými kluby může vést k šílenému boji o peníze, moc a přežití. Bude to vyprávění o zimních stadionech a všech srdcích, která kolem nich tlučou, o lidech a sportu a o tom, jak se obojí občas vzájemně drží. O nás, o snílcích a bojovnicích. Někteří se zamilují, někteří klesnou na dno, prožijeme nejlepší i nejhorší dny svých životů. Město bude jásat, ale také hořet.

Začátek se rozjíždí v pomalejší módu, který se vrací několika zmínkami zpět k úvodnímu dílu a další složka, která se přidává k dějové ose, souvisí s politikou, což není vždy záživným čtením. Backman se skrz svého politického „záškodníka“ dokáže podívat hrdě svým čtenářům do očí a neuhnout pod jejich vyčítavým pohledem ani o píď. Důmyslně skládá a propojuje osudy svých hrdinů, které dokáže naprosto realisticky vypodobnit a popisuje ničivé i léčivé lidské vztahy na malém městě s důvěrou a bez patosu.

Vypadá to jako příběh o násilí, ale nebude to tak docela pravda. Je to i příběh o lásce. Autor vás tentokrát bude mnohokrát uzavírat do stísněné, nedýchatelné atmosféry. Svoje postavy nechá prohrávat životní zápasy, ale jako každá temnota, která má své trhliny skrz níž prosvítá světlo, i jeho hrdinové okusí pocit osobního vítězství a dokáže tak ve čtenářích vyvolat intenzivní, emocionální odezvu.

Svým osobitým humorem autor tentokrát šetřil o trochu méně a občasnými záblesky tak okořenil své jímavé vyprávění a odlehčil vážnou notu příběhu. Není ho tam moc, jak jsme u jiných jeho románů zvyklí, ale dokáže vás mile překvapit a šokovat svými legráckami na hraně černého humoru.

Román My proti vám jsem už jednou četla při jeho vydání, a jelikož právě vychází pokračování Vítězové, potřebovala jsem si udělat osobní „opáčko“ a mohu vám s klidným svědomím říct, že to bylo ještě lepší než kdysi. Velké emotivní vypětí i neuvěřitelně čtivý autorův tok vyprávění, který vás dokáže stále a znova překvapovat včetně jeho životních mouder, mě opět dostalo do kolen a velmi se těším na další návrat do Medvědína. Doporučuji!❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další hokejové i životní souboje děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu My proti vám pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *