Recenze

Kopírák

Tato kniha vyvolává ve čtenářích velké vášně. Jedni ji milují a druzí zatracují. Krimi thriller KOPÍRÁK v sobě ukrývá případ zrůdného vraha, který se nechal inspirovat nechvalně proslulými sériovými vrahy.

Název: Kopírák
Autor: Sam Holland
Překlad: Lenka Faltejsková
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2023
Počet stran: 360

Nejděsivější krimi thriller roku! Má krutost nějaké hranice? Anglii ochromí série hrůzných vražd. Každá byla spáchána jinou metodou, brutální … a povědomou. Pachatele totiž podle všeho inspirovali nechvalně proslulí sérioví vrazi – Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Edmund Kemper a další. Vysloužil si proto přezdívku Kopírák. Co když se ale rozhodne své vzory ještě překonat?

¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡

Krimi thriller Kopírák má ve svém obsahu opravdu pořádnou nálož hrůzných až nechutných vražd. A jak by také ne, když se pachatel nechal vést těmi nejbrutálnějšími „vzory“ sériových mordů. Napětí, komplikované postavy s temnou minulostí i podrobné popisy vražd vás čekají v tomto thrilleru přitahujícím pozornost nejednoho nadšence krimi thrillerů.

Příběh vyprávěný er-formou se odvíjí ve dvou dějových liniích. První zaujímá vyšetřování podivuhodných a zvrácených vražd a jeho hrdinkou se stává Cara a její policejní tým. Druhá linie nacházející se v těsné blízkosti se později propojuje s první a pro mě osobně byla zajímavější díky svým představitelům – osobním ztroskotancům – Jessie a Griffina. Občasnými kapitoly se podíváte i do hlavy samotnému vrahovi, který si to viditelně užívá.

Griffin zavrtí hlavou. „To je určitě náhoda,“ řekne skoro sám pro sebe. „A co ten včerejšek? To bylo přece úplně jiné.“
Jess se tváří zachmuřeně. „Těhotná ženská? Pět surových vražd v jednom domě?“
„No to mě poser,“ utrousí.
„Manson,“ potvrdí ona.
Griffin ucouvne, ve tváři je popelavý. To odhalení ho ohromilo, téměř šokovalo.
„Pokaždé jde o postup typický pro jiného sériového vraha,“ vysloví nahlas to, co si ona zatím jen myslí. Jessica pomalu přikývne. „Ten úchyl kopíruje sériové vrahy,“ zašeptá.

Začátek se rozjíždí v chaotickém módu. Lehce jsem se ztrácela v postavách, které jsou jednou uvedeny jménem a po druhé příjmením, a vraždy se sice nějaké dějí hned od úvodu, ale souvislost je zastřena jakousi nevysvětlující mlhou. Naštěstí postupem času rozjíždějící se pátrání vnese trochu světla do celé zápletky a vy se tak dostává do obrazu, v kterém se na nějakou tu zvrácenost ani nechutnost příliš nehledí.

Autorka se totiž rozhodla své čtenáře za každou cenu šokovat a tak do svého příběhu nacpala všechny možné i nemožné způsoby vražd, zrůdnosti i nechutnosti na úkor jasně vystavěného případu. Na čtenáře to chvílemi působí jako změť, která nemá začátek ani konec. Inspirace sériovými vraždami je patrná, ale zvýšené množství zahlcuje dějovou linku a nedává čtenáři příliš možností k zažití. Nicméně s napětím ani svojí osobní zvědavostí jsem problém neměla a postavy Jessy i Griffina mě dokázali zaujmout od první chvíle.

Krimi thriller Kopírák bych neřadila k nejděsivějšímu počinu roku, jak obálka knihy hlásí, ale také se určitě nejedná o propadák, jak si mezi některými čtenáři vysloužil. I přes občasnou nelogičnost a počáteční chaos ji řadím k průměru a myslím, že nenáročným milovníkům thrillerů, kteří nepotřebují hledat každou kaňku v ději, se kniha bude líbit. Já si klidně přečtu i další pokračování, pokud bude. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za případ inspirovaný sériovými vrahy děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Kopírák můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *