Recenze

Příběhy z lázní

…Jedu na kole a sjíždím z mírného kopce, kde se dá jet rychlostí asi jako autem v obci. Netuším, jak se za moment změní můj život. Stojící náklaďák s cisternou jsem nabral plnou rychlostí…

Kniha PŘÍBĚHY Z LÁZNÍ vám ukáže, jak se během jedné vteřiny může změnit život, ale zároveň vám s nadhledem dá návod, jak nalézt a vnímat krásu kolem sebe. S humorem vyprávěná biografie vás provede lázeňským pobytem i jeho malebným okolím.

Název: Příběhy z lázní

Autor: Pavel Meduna

Nakladatelství: Klika

Rok vydání: 2020

Počet stran: 148

Září 1998 a autorovi knihy se v tento den změnil život. Srážka s cisternou za sebou zanechala nevratné fyzické změny, ale zároveň mu život nabídnul cosi navíc. Jak probíhala léčba v lázeňském zařízení, které zaspalo v minulém století i to, jak poznával a vnímal přírodní krásy kolem sebe, vám s humorem představí Pavel Meduna. Pojďte na návštěvu do Lázní Kundratice a prožijte s autorem nevšední, úsměvné i emotivní zážitky, jenž se snoubí s láskou k přírodě.

♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣ ♣

Kniha Příběhy z lázní je biografií i cestopisem, který vás zavede nejen do Lázní Kundratice a jeho okolí, jenž je protkané přírodními krásami, ale dá vám nahlédnout i do života autora, jemuž život změnila nečekaná nehoda. Zážitků bude dostatek, úsměvných i těch negativních, ale optimismus bude jasně převládat a možná dá někomu návod, jak se z toho nepo… 😉

Až vám to budu vyprávět, budou si zase někteří z vás klepat na čelo, nazývat mě magorem a navrhovat změnu ústavu. Mně ale klima zdejší ozdravovny svědčí a sílím na těle i na duchu. Ráno začalo kosodřevinovou koupelí. Odpověď na moji otázku byla od rehabilitační odbornice opravdu odborná: „Je to dobré na uvolnění… na relaxaci… a tak… no… no…“

Pomáhám jí, aby neomdlela z nenadálého zapojení mozkových závitů: „Takže na všechno, že?“

„Jo!“

Pavel Meduna

Celá kniha je napsána ich-formou z pohledu autora Pavla Meduny. Hned na začátku vás seznámí se zdravotním martyriem, kterým si musel těsně po nehodě projít a pak už vás uvítá v lázních a představí vám půvabné okolí i majestátně vyhlížející Ještěd. Do hospod na pivko se také dostanete. 😉 Použitý styl i forma psaní nemá ambice hrát si na složité literární dílo a je naprosto vhodně zvolená. Nenáročný styl je místy okořeněn jemnými vulgarismy, které čtenáře nijak nepobuřují, ba naopak dokreslují atmosféru celé knihy, z které vyzařuje životní optimismus. Autor píše lehkou rukou, a i když by se mohlo zdát, že rozsáhlé popisy přírody musejí být nezáživné, tady se nudit nebudete. Ačkoli se jedná o autorovu prvotinu, na knize to není znát. Pavel Meduna dokáže své čtenáře zaujmout a podělit se s nimi o část svého života, v kterém se snaží najít vždy to lepší, než mu osud nabídl.

Při čtení dostanete chuť vydat se do přírody. Ale ne s někým, nýbrž sami, přesně tak, jako sám autor knihy. Možná jste si do teď říkali, že je opravdu dost divný chodit sám po lese a jak to musí být strašně nudné. Pavel Meduna vám ukáže, jak fascinující a inspirativní je chodit osamocen a vnímat půvaby, které se nám samy nabízejí.

Autor poeticky popisuje krásy kolem sebe, od niterné sněhové vločky až po uchvacující panoramatické výhledy ze svých toulek – „choďáků“ přírodou. Občas působily trochu rozvleklým dojmem, ale jako protipól byly vhodně zvolené úsměvné zážitky z lázní, kterých by mohlo být (příště 😉 ) klidně i více.

Z knihy skrz napsané řádky sálá pohoda a pozitivní nadhled i přes útrapy nastražené přírodou a lázeňským zařízením, kde duch ustrnul v 80. letech minulého století. Příjemně plynoucí tempo vyprávění vás vtáhne do svého děje a vy se budete královsky bavit.

Ucelený útlý svazek je prvním spisovatelským počinem autora Pavla Meduny a já se už teď těším na jeho další životní peripetie spojené s očistou těla i duše. Pokud máte rádi příběhy, jenž píše sám život, pak rozhodně sáhněte po knize Příběhy z lázní.

Hodnocení: 95 %

Za životní příběh plný nesnází, naděje i lásky k přírodě děkuji autoru Pavlu Medunovi. Jeho knihu Příběhy z lázní můžete pořídit zde.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *